Asseco Poland stworzy cyfrową bibliotekę danych dla Ministerstwa Obrony Narodowe

3
Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Rzeszowska firma Asseco Poland stworzy dla Ministerstwa Obrony Narodowej nowy system informatyczny – Geoserwer 2, który będzie pełnił rolę centralnego, cyfrowego katalogu danych geograficznych, także tych archiwalnych.

Każdego roku polska armia wytwarza terabajty cyfrowych danych m.in. na potrzeby kartografii wojskowej. Dlatego tak kluczowe jest posiadanie przez nią centralnego systemu, z którego będą korzystać wszystkie jednostki podlegające Ministerstwu Obrony Narodowej.

Taką funkcję ma pełnić nowy system informatyczny – Geoserwer 2, który dla MON dostarczy Asseco Poland. Rzeszowska firma podpisała umowę z Wojskowym Centrum Geograficznym.

– Nowy serwer będzie pełnił rolę centralnego, cyfrowego katalogu danych geograficznych, także tych archiwalnych. Dzięki temu każdy z współpracujących z nim systemów zyska dostęp do tych samych informacji – poinformowało w komunikacie Asseco Poland. 

Nowa inwestycja MON jest częścią planu modernizacji polskiej armii w obszarze systemów wsparcia dowodzenia i rozpoznania.

Asseco Poland dostarczy oprogramowanie oraz sprzęt, a także przeprowadzi niezbędne szkolenia dla pracowników Wojskowego Centrum Geograficznego, które odpowiada m.in. za zbieranie i przetwarzanie informacji o terenie, opracowywanie map cyfrowych i papierowych oraz prowadzenie prac geodezyjnych.

Wdrożenie nowego systemu ma zapewnić jednostkom polskiej armii dostęp do aktualnej i precyzyjnej informacji o przestrzeni geograficznej, w której będą prowadzone działania operacyjne wojska. Docelowo Geoserwer 2 ma zapewnić efektywną prace dla blisko 500 jego użytkowników. Nowy system ma być wdrożony w ostatnim kwartale 2018 roku.

– To dla nas duże wyróżnienie oraz potwierdzenie kompetencji Asseco, jako dostawcy zaawansowanych rozwiązań informatycznych dla służb mundurowych. Jesteśmy jedyną polską firmą, która posiada gotowy system analizy obrazowej (SAO), który będzie mógł współpracować także z Geoserwerem 2 – podkreśla Zdzisław Wiater, dyrektor Obszaru Wojskowego w Asseco Poland.

Asseco Poland jest dostawcą rozwiązań dla polskich służb mundurowych, instytucji i agencji NATO oraz Unii Europejskiej. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. Czekam w tym miejscu na bicie piany jaki to Antek jest zły i niszczy armię czego ten kontrakt jest ewidentnym przykładem.

      • Jak byś śledził obecne zmagania na polu walki to na takim Donbasie 90% strat po obu stronach konfliktu spowodowała artyleria, a śmigłowce spadały jak muchy ogniem broni przeciwlotniczej krótkiego zasięgu także wybór zakupienia Raków, Krabów i podobnych w HSW był po stokroć ważniejszy niż jakiś tam taksówek powietrznych, które lepiej by się do frontu na zbyt długo nie zbliżały.

        A poza tym po co komu śmigłowce skoro nie będą wiedzieć gdzie latać bez geoserwera. Także po kolei. Przyjdzie czas i na śmigłowce.

Comments are closed.