Autobusy MPK jeżdżą bez klimatyzacji? „To skandal i jedna wielka masakra”

26
Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Pasażerowie skarżą się, że przejazd miejskimi autobusami w Rzeszowie bez klimatyzacji to horror w biały dzień. Ludzie starsi prawie mdleją. ZTM i miejska spółka przewozowa twierdzą, że robią wszystko, co mogą, aby ulżyć pasażerom.

Upały dają wszystkim się we znaki, w tym też pasażerom autobusów MPK.

„To skandal i jedna wielka masakra, jakie autobusy są wypuszczane w takie upały, jakie mamy teraz. Bez klimatyzacji. Osoby starsze prawie mdleją. Za co my płacimy?” – pyta w liście do naszej redakcji pani Monika, Czytelniczka Rzeszów News.

Okazuje się, że tabor miejskich autobusów, który na co dzień obsługuje wszystkie linie MPK, liczy sobie 179 pojazdów, z czego tylko 81 ma klimatyzację. To kupione w ostatnich latach Mercedesy i Autosany.

– Z konieczności codziennie z zajezdni wypuszczamy co najmniej 165 autobusów.  To nie jest tak, że pojazdy z klimatyzacją oszczędzamy. One w ciągu dnia wszystkie są w ruchu. W zajezdni zostają tylko te najstarsze i te, które wymagają naprawy – wyjaśnia Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

– Problem jest nam znany, a pasażerowie przesadzają. W ciągu dnia jeżdżą wszystkie autobusy klimatyzowane. Trzeba też wziąć pod uwagę, że do danego pojazdu jest przypisany kierowca, któremu należy się 15-minutowa przerwa. Jak o odpoczywa, to wówczas musi wyjechać inny autobus – dodaje Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Szansa na to, że w przyszłe wakacje komfort jazdy autobusem MPK w upalne dni się poprawi jest duża, ponieważ w 2018 roku na rzeszowskie ulice ma wyjechać 40 nowych autobusów, w tym 30 18-metrowych, przegubowych i 10 zwykłych 12-metrowych.

Ponadto, we wrześniu przyszłego roku na rzeszowskie ulice ma również wyjechać 10 elektrycznych autobusów.

Docelowo ZTM zamierza w najbliższych latach kupić 130 autobusów, w tym 20 elektrycznych lub hybrydowych. Miasto chce, by wszystkie nowe pojazdy na rzeszowskich drogach jeździły najpóźniej w 2019 r. Wartość całego projektu dotyczącego unowocześniania w Rzeszowie transportu publicznego wynosi ponad 165 mln zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

26 KOMENTARZE

 1. Przyjadą Kudlikiem albo innym Kolibrem – przesiądą się do MPK – i lament , że gorąco!!! W MKS-ach , PKS-ach i innych klima działa aż miło ?????

 2. Do wszystkich korzystających z komunikacji publicznej – MYJCIE SIĘ, bo jest taki smród ze nawet klimatyzacja tego nie uchroni/zabije…….Szkoda więcej słów

    • Widzę, że ma pani problem z higieną. Jestem pewny że tak, bo gdyby było inaczej to wiedziałaby pani, że to nie pot śmierdzi tylko rozkładające się na skórze bakterie. Człowiek umyty, wykąpany i do tego korzystający z antyperspirantu – co nie jest wielkim luksusem w Polsce – mimo, że się spoci to nie będzie śmierdział od razu a dopiero po jakimś czasie. Wszystko zależy od jakości zastosowanego dezodorantu. Tak więc myjcie się ludzie jak wychodzicie na miasto a tym bardziej jak wsiadacie do autobusu. Nawet klimatyzowanego!

 3. A zresztą, teraz to strach jezdzić z tymi nowymi klimami bo sa napelniane R1234yf, a to w razie pożaru wydziela fluorowodór, a co potrafi zdziałać fluorowodór to sobie wpiszcie tą nazwę w google.

 4. Ja tam pretensji żadnych nie mam, bo kiedy zdaży mi się korzystać z MPK to jadę na gapę:) a już tych przejazdów było sporo, więc nawet gdy mnie kanary złapia to i tak będzie na plus 🙂

 5. Osoby starsze prawie mdleją. Za co my płacimy?” – pyta w liście do naszej redakcji pani Monika, Czytelniczka Rzeszów News.

  Pani Moniko! Dobrze Pani wie , że akurat za komunikację płaci 50% jadących,w tym połowa ma ulgi, więc do kogo pretensje. Pani jedzie 15 minut i mdleje, a kierowca spędza w tym piekarniku 10 godzin. Ludziom się w d….ch poprzewracało i szukają sztucznych problemów. Gdyby wszyscy płacili za przejazd, jak płacą za wodę, śmieci, światło czy gaz to były by pieniądze na klimatyzację, ale to jest najbardziej oszukiwana firma na rynku. Pretensje również do tych mdlejących co jadą a nie płacą… Nie rozumiem tylko dlaczego linia 3 ma jeden czy dwa przystanki w Boguchwale a cierpią wszyscy pasażerowie tel linii.

 6. żadna klima nie będzie wydajna gdy drzwi otwiera się co parę minut a okna w autobusie uchylone, pewnie jakieś stare dziady znowu narzekają, nie dość że jeżdżą za darmo to jeszcze srają na wszystkich wokół roszczeniowcy

 7. Pierdolenie, w niedzielę jest najmniej autobusów a i tak puszczają bez klimatyzacji na najdłuższych liniach jak np. 6. No ale spoko, na pewno mnie to zachęci do przesiadki z samochodu do komunikacji miejskiej.

 8. Czy takie ” Miasto Innowacji” jak Rzeszów nie jest w stanie zapewnić klimatyzowanych autobusów? Oczywiście według prezydenta innowacyjność to posadzenie kwiatuszków na pasie zieleni, a także podświetlanie krzewów. A ty zwykły „Kowalski” wracaj po ciężkim dniu pracy w rozgrzanym do granic możliwości autobusie. Widocznie tak wygląda plan opracowany przez ratusz, który ma na celu przekonanie mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.

  • Dziecko, jakby taki Kowalski/kowalska chociaż trochę umył się po pracy , to lepiej by się wszystkim jeździło nawet bez klimatyzacji. Jak nie ma wody, to wystarczą mokre chusteczki -koszt jednego piwa.

   • pol – o czym ty piszesz? O mokrych chusteczkach? No co ty! Nie żartuj! Ludzie nie potrafią się umyć i użyć dezodorantu a co dopiero wypisujesz tu jakieś fantasmagorie o mokrych chusteczkach 😉 W Polsce przyjęto model francuski. Nie myją się ale chlapią perfumami. Kiedyś tego nie było, bo nie było w sklepach więc wszyscy jednakowo śmierdzieli kwasiorem spod pachy to im brak klimatyzacji nie przeszkadzał 😉

 9. zgadzam sie. jak zwykle przesada. moze jeszcze każdemu lody dawac przy wejsciu do autobusu? w zimie za zimno, w lecie za gorąco. wieczne narzekanie. ludzie ogarnijcie sie. a jak starsze osoby mdleją to niech siedzą w domu.

  • Nie mogą siedzieć w domu bo prawdopodobnie zapieprzają do pracy aby z ich podatków można było zafundować bezpłatne przejazdy różnej maści patologii.

   • Taaa, jasne! Jadą darmowym autobusem sprawdzić ceny pomidorów na Targowej! Albo kupić świeże. Dzień w dzień! Taki iście lokalny alert cenowy 😉

 10. Bułgaria 35 stopni w cieniu, kierowca w autobusie z ręcznikiem na na szyi. Klimatyzacja w autobusie to otwarte przednie drzwi, i jakaś ludzie żyją, nie mdleja. Mam wrażenie że w Rzeszowie coś się ludzia w głowach pomieszalo albo ktoś szuka sensacji

  • Wcale nikt nie szuka sensacji, sam dzisiaj jechałem (około godziny 9.00 rano) 18 i lało się ze mnie jak po przysłowiowej kaczej d…e. Autobus bez klimatyzacji to jeden wielki koszmar, wystarczy że stoi w korku albo na światłach, bo jeszcze jak jedzie to ok – powietrze dostaje się przez otwarte szyby. Pytanie za co się płaci? A poza tym nie raz widziałem, że w nocy puszczają mercedesy, a stare solarisy, jelcze, many albo
   autosany.

   • A poza tym nie raz widziałem, że w nocy puszczają mercedesy, a stare solarisy, jelcze, many albo autosany jeżdżą w ciągu dnia, gdy są upały w granicach 30 stopni Celsjusza.

   • Nigdy nie widziałem na linii nocnej N autobusu innego niż Jelcz 120MM/1, na innych liniach jeżdżą te same autobusy, co przez cały dzień

Comments are closed.