Carlson Wagonlit rekrutuje w Rzeszowie!

36
Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Już po raz kolejny w Rzeszowie odbywa się rekrutacja prowadzona przez firmę Carlson Wagonlit Travel – globalnego lidera  w organizacji podróży biznesowych. Obecnie firma poszukuje  50 pracowników, którzy odpowiedzialni będą za zarządzanie podróżami służbowymi dla firmy Amazon – największego sklepu internetowego na świecie.

Carlson Wagonlit Travel to międzynarodowa korporacja odpowiedzialna za kompleksową obsługę i logistykę podróży służbowych dla największych światowych przedsiębiorstw. O wielkości firmy świadczą liczby – pracownicy dokonują każdego dnia rezerwacji w ilości pozwalającej zapełnić 200 Boeingów 747 oraz rezerwują 100 tyś. pokoi hotelowych. Oddział w Rzeszowie powstał w 2007 roku i obecnie zatrudnia 500 pracowników na różnych stanowiskach, miedzy innymi konsultantów odpowiedzialnych za profesjonalne doradztwo w zakresie planowania podróży.

Konsultant vs. Telemarketer

Pragniemy podkreślić, że nasi konsultanci nie pracują w roli telemarketerów, nie są odpowiedzialni za prowadzenie akcji telemarketingowych oraz nie realizują planów sprzedażowych. Nasze działania ukierunkowane są na udzielenie wsparcia naszym klientom przed, w trakcie oraz po zakończeniu podróży służbowych. Carlson Wagonlit Travel świadczy usługi dla klienta i to klient decyduje kiedy i w jakim zakresie będzie potrzebował wsparcia i pomocy z naszej strony.

Czy warto do nas aplikować?

Jeśli szukasz pracy w firmie z międzynarodowym doświadczeniem, w której będziesz mógł się rozwijać, brać udział w ważnych dla firmy projektach, uczyć się od najlepszych, a przede wszystkim miejsca gdzie panuje wręcz rodzinna atmosfera – to odpowiedź może być jedna: TAK. Oferujemy naszym pracownikom wszystko co jest tak ważne w dzisiejszych czasach. Zapewniamy stabilne zatrudnienie na pełen etat oraz umowę o pracę, ubezpieczenie medyczne i ubezpieczenie na życie. Gwarantujemy również niezwykle bogaty pakiet benefitów pracowniczych rzadko spotykanych w innych miejscach pracy takich jak: karta obiadowa, dofinansowanie do karty sportowej, nagrody uznaniowe, kartę upoważniającą do korzystania do zniżek na podróże lotnicze i rezerwacje hotelowe na całym świecie. Dbając o rozwój osobisty naszych pracowników dofinansowujemy studia wyższe oraz kursy językowe. Nasz pracownik to inwestycja, która zwraca się wraz z każdym zadowolonym klientem.

Kogo szukamy?

Osoby ambitnej, chcącej się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Od kandydatów oczekujemy biegłej znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie. To warunek konieczny w firmie działającej w międzynarodowym środowisku. Dodatkowym atutem będzie dodatkowa znajomość jednego z języków – włoskiego hiszpańskiego, niemieckiego, francuskiego. Pożądanymi cechami, których będziemy szukać podczas rekrutacji będzie: zaangażowanie w wykonywane obowiązki, wysokie umiejętności komunikacyjne, otwartość na pracę z klientem biznesowym. Nie obawiaj się, wszystkiego Cię nauczymy dlatego Twoje doświadczenie nie jest dla nas kluczowe.

Jeśli Cię przekonaliśmy – nie czekaj, aplikuj już TERAZ.

Reklama

36 KOMENTARZE

  • Hmm z tego co mi wiadomo z opowieści kumpla to szkolenie to ponoć odlot, jest mega sporo materiału do wkucia, co tydzień masz egzaminy z takiej ilości materiału, jakbyś co najmniej miał zarabiać po tym minimum 5k na rękę, a to tylko 2nett, więc raczej głodówka, ja za lekko pracę na magazynie na starcie miałem 2,5k, więc nie wiem czy jest sens się stresować i uczyć za taki marny grosz. Do tego, jak nie zdasz jakiegoś egzaminu to możesz zostać zwolniony no i nic ci nie zapłacą. Także sam zdecyduj. ogólnie na produkcji jest sporo pracy i lepiej płacą.
   pozdro

  • O nareszcie ktoś z HR się odezwał, normalnie jak się do was pisze nie odpisujecie, ale jak już tu jesteś to przy okazji powiedz mi proszę ile dajecie na rękę na start, znaczy się od pierwszej umowy ??

   • Pensji podstawowej być może ale nie wszystkich dochodów. Proszę sobie porównać PITy roczne i kwoty uzyskania przychodów. Wiem dobrze co się składa na dochody lekarzy, z resztą pół rodziny mojej żony to lekarze z tym, że oni musieli sobie zapracować, a nie czekali aż ktoś im da na start takie kwoty.

    • Start do 37 roku życia? Proszę Pana ja mam dom, dzieci, rodzinę ja nie chcę pracować więcej niż przewiduje kodeks pracy. Jak Pan ma chęc proszę sobie znaleźć drugą pracę i dorabiać- można złapać jakieś zlecenie i pracować nocami. A mój mąż w takich samych godzinach pracy jak ja ma wiekszą wypłatę + bon żywnościowy + multi sport. Co do carlsona – firma solidna – mąż jest zadowolony. Polecamy

  • No tak, bo odpowiedzialnosc, stopien skomplikowania, wymagane wyksztalcenie i umiejetnosci do pracy w karlsonie, jest takie samo jak w przypadku lekarza rezydenta. Jestes debilem.

   • Sam jesteś debilem i jak każdy debil patrzy z zachwytem na lekarzy bo sam jest niedouczonym prostakiem bez wykształcenia. Tak się składa że jest masa zawodów gdzie poza studiami też trzeba zdobyć odpowiednie i nie łatwe kwalifikacje, no ale co ty byle robol możesz o tym wiedzieć.

    • Jestes debilem nie realista. Guzik wiesz o moim wyksztalceniu, pracy i zarobkach plebsie. Sam pewnie zarabiasz 1700 na reke jak kazdy krzyczacy plebejusz, dla ktorego 9 tysiecy gowno wartych polskich zlotych brutto (niecale 6,5k na reke) to jakies niesamowite pieniadze. Jak masz malo w swojej gowno pracy to walcz jak rezydenci zeby miec lepiej. Niestety mam dziwne przeczucie, ze ciebie to akurat bez problemu moznaby zastapic sredniorozgarnietym Ukraincem, wiec pewnie wiele nie ugrasz. 😀 Widze, ze pomimo ewidentnej niepelnosprawnosci umyslowej, udalo ci sie posiasc umiejetnosc czytania. Jak juz sie tyle naczytales, to jeszcze przeczytaj prosze ponizszy tekst. Moze cos dotrze do twojego pustego lba:

     będąc żywo zainteresowanym protestem rezydentów i wspierając go z całym przekonaniem, postanowiłem podzielić się pewnymi spostrzeżeniami. Będzie to tekst nietypowy, bo pisany przez męża rezydentki. Nie jestem lekarzem, ale sytuacja młodych medyków dotyka mnie osobiście. I to mocno.

     Dlaczego teraz? Czara goryczy przelała się podczas czytania skrajnie negatywnych, internetowych komentarzy i, co gorsza, podczas wsłuchiwania się w równie negatywnie nacechowany dyskurs publiczny.

     Pewne słowa muszą zostać wypowiedziane.

     Dla czystości rozumowania i czystości wywodu skupmy się w niniejszej wypowiedzi stricte na lekarzach rezydentach.

     Rozpocznijmy od studium przypadku.

     Wirtualnego, ale niekoniecznie rzadko spotykanego (gwoli ścisłości, wszelka zbieżność imion i sytuacji jest przypadkowa, a niniejszy opis nie tyczy się mojej żony).

     Kasia kończy liceum, ma 19 lat. Od zawsze marzyła o zostaniu lekarzem. Jest rok 2000. Niestety rozszerzona matura z fizyki, chemii i biologii przynosi jej nieco mniej punktów, niż potrzebuje, żeby zrealizować swoje marzenie.
     Nie załamuje się, za rok próbuje ponownie. Sukces. W roku 2001-szym rozpoczyna studia. Ponieważ są bardzo, bardzo wymagające, a liceum nie przygotowało jej do aż tak dużego wysiłku – oblewa rok. Studia kończy w 2008-mym. Ma 27 lat.
     Rozpoczyna staż podyplomowy. Zarabia 1631.71 zł netto, ale na szczęście w Warszawie mieszkają jej rodzice, także ma gdzie spać. Po skończeniu stażu zdaje LEK i, co nietypowe dla lekarzy, za pierwszym razem dostaje się na wymarzoną specjalizację – hematologię! W roku 2009, w wieku 28 lat rozpoczyna rezydenturę. Dyżuruje 5-6 razy w miesiącu (po 24 godziny), rzadko wychodzi z pracy przed 18, a twarze pacjentów śnią się jej w nocy w przerwach między nerwowym przewracaniem się z boku na bok.
     W międzyczasie, jakimś zupełnym cudem (bo nie ma zazwyczaj na to czasu), poznaje Tomka. Biorą ślub. W 3 roku rezydentury (rok 2012), w wieku 31 lat zachodzi w pierwszą ciążę. Ponieważ na hematologii nie mogą pracować ciężarne kobiety (z uwagi na zagrożenie dla płodu), jest zmuszona do pójścia na L4. Po L4 bierze rok macierzyńskiego – chciałaby szybciej wrócić do pracy, ale jej mąż pracuje jako magazynier i zarabia 50% więcej, więc byłoby to nielogiczne z punktu widzenia dobra jej rodziny.
     Wraca do pracy w roku 2014, w wieku 33 lat. Pracuje rok, do 2015. Mało śpi, rzadko widzi dziecko, jeszcze rzadziej męża.
     Ma 34 lata, właściwie jeśli chciałaby mieć drugie dziecko, to jest to niemal ostatni moment. Wspólnie z mężem podejmują decyzję i Kasia zachodzi w ciążę. Jest rok 2015.
     W 2017 roku, w wieku 36 lat Kasia wraca do szpitala. Pracuje, już bez przerw, do 39 roku życia. Starsze dziecko zastanawia się, czy w tym tygodniu zobaczy swoją mamę.
     Jest rok 2020. Kwiecień. Na jej konto wpływa wynagrodzenie w wysokości 2776.58 zł. I tak ma szczęście. Jej specjalizacja jest deficytowa. Średnia krajowa właśnie przekroczyła 5000zł.

     Kim jest lekarz rezydent?

     Lekarz rezydent ukończył 6 letnie studia medyczne, będące jednymi z najbardziej wymagających merytorycznie kierunków wykładanych na polskich uczelniach. W trakcie tych studiów często uczył się, gdy inni się bawili, a piękne, majowe poranki spędzał w prosektorium. Po skończeniu studiów nastąpił okres przygotowań do LEKu – Lekarskiego Egzaminu Końcowego, którego wynik decyduje o dostaniu się na wymarzoną specjalizację.
     Zazwyczaj młodzi lekarze przystępują do egzaminu minimum 3-krotnie, na początku stażu podyplomowego, w połowie oraz na końcu. Po zdaniu LEKu i ukończeniu stażu podyplomowego lekarz rezydent zostaje pełnoprawnym lekarzem – z tzw. “pełnym prawem wykonywania zawodu” i od tego momentu zaczyna ponosić odpowiedzialność za życie i zdrowie swoich pacjentów – czyli nas.

     Jak się dostać na rezydenturę, czyli studium patologii.

     Po skończeniu stażu zaczyna się nabór na rezydentury. Jest to proces tak nasycony patologiami, że aż ciężko spuentować to w paru zbornych zdaniach. Najważniejszy problem jest następujący – każdy lekarz może złożyć podanie o przyjęcie na specjalizację tylko w jednej dziedzinie, tylko w jednym województwie. Nie ma drugich, czy trzecich wyborów. W związku z tym, gdy np. w Warszawie są 2 miejsca specjalizacyjne na chirurgii naczyniowej, a startuje osób 10, 8 osób zostaje bez rezydentury.
     W tej samej Warszawie na 4 miejsca z chirurgii ogólnej zgłosiły się 2 osoby. Logicznym byłoby stworzenie osobom, które się nie dostały, możliwości podjęcia rezydentury w pokrewnej dziedzinie. ALE NIE. SYSTEM NIE POZWALA. Tym sposobem 8 osób zostaje bez rezydentury, a w szpitalu X brakuje 2 bardzo pilnie potrzebnych lekarzy. Co więcej, w Krakowie mogło się okazać, że na 2 miejsca z chirurgii naczyniowej nie zgłosił się nikt. Czy któryś z 8 chętnych do przeprowadzki może podjąć tę rezydenturę? NIE. SYSTEM NIE POZWALA.

     Dlaczego o tym piszę? Ponieważ system ochrony zdrowia w Polsce jest patologiczny i te patologie objawiają się już na etapie kształcenia lekarzy, której logiczne zorganizowanie jest zadaniem trywialnym.

     Dlatego chwała rezydentom za to, że podjęli rękawice, żeby te patologie zmienić.

     Wracając do głównego wątku. Po dostaniu się na specjalizację i otrzymaniu rezydentury lekarz przez 4-8 lat odbywa specjalizację. W jej trakcie niejednokrotnie pełni zadania specjalisty, bierze więcej odpowiedzialności, niż jest na to gotowy i okupuje to dużym stresem. Często pracuje dużo więcej, niż wynosi ustawowy czas pracy.

     To tyle jeśli chodzi o wstęp, a teraz popatrzmy na konkretne zarzuty, które krążą w “internetach”, a co gorsze, również w dyskursie publicznym.

     Zarzut 1 – “wszyscy lekarze w Polsce zarabiają doskonałe pieniądze, a strajk to przejaw pazerności”

     Zdementujmy tę informacje raz na zawsze. Nieraz słyszy się zawrotne sumy oscylujące w granicach od 5000-6000 tysięcy, do parunastu tysięcy złotych. Zazwyczaj im mniej kto zaznajomiony z tematem (lub im bardziej politycznie ma związane ręce), tym wyższe kwoty podaje. Wśród lekarzy specjalistów prowadzących prywatną działalność oczywiście takie przypadki się zdarzają, ale skupmy się na lekarzach rezydentach (na podstawie aktualnego rozporządzenia MZ).
     Prawdziwe sumy to:
     2007 zł brutto (1464.97 zł netto) dla lekarza stażysty,
     3170 zł brutto (2275.20 zł netto) dla lekarzy specjalizacji niedeficytowej przez pierwsze 2 lata trwania rezydentury,
     3458 zł brutto (2475.36 zł netto) dla lekarzy specjalizacji niedeficytowej przez kolejne lata trwania rezydentury (2-6 lat, łącznie 4-8 lat),
     3602 zł brutto (2576.43 zł netto) dla lekarzy specjalizacji deficytowej przez pierwsze 2 lata trwania rezydentury,
     3890 zł brutto (2776.58 zł netto) dla lekarzy specjalizacji deficytowej przez kolejne lata trwania rezydentury (2-6 lat, łącznie 4-8 lat).

     Aktualna wartość średniej pensji wynosi 4220.69 zł (na podstawie aktualnych danych GUS).

     Popatrzmy więc na te kwoty ponownie. Lekarz rezydent specjalizacji niedeficytowej zarabia, po 6 latach studiów, roku stażu i 5 latach pracy i odbywania specjalizacji 81,93% średniej krajowej z II kw. 2017 i 61,21% (!) średniego wynagrodzenia w Warszawie (patrz załączona tabela).

     Czy to są doskonałe zarobki i chęć zmiany sytuacji to pazerność – pozostawiam Waszej opinii.

     I jeszcze jedna rzecz. Skoro już udowodniliśmy sobie, że kwoty nie są oszałamiające i w związku z tym nie powinno dziwić, że budzą zażenowanie, warto odnotować kolejną sprawę. Podniesienie płac jest tylko jednym z wielu postulatów (zgłaszanych przez Porozumienie Rezydentów), które mogą uzdrowić polską ochronę zdrowia. Życzę kolejnym ministrom zdrowia tylu racjonalnych pomysłów, ile dotychczas już wypracowało porozumienie rezydentów.

     Zarzut 2 – “a bo inni mają gorzej”

     Tutaj będzie krótko. Czy uważasz, że jako kasjerka zarabiasz za mało? Protestuj i walcz. Masz moje pełne wsparcie. Nie odbieraj prawa do protestu młodym lekarzom.
     Uważasz, że jako ekonomista, zbrojarz, asystent projektanta konstrukcji zarabiasz za słabo? Protestuj, walcz, szukaj lepszych ofert. Nie odbieraj prawa do protestu młodym lekarzom.

     Jeśli mój sąsiad kupi sobie Teslę Model S to pogratuluję mu z uśmiechem i zapytam o radę – jak ja mogę taką Teslę kupić. Apeluję. Nie bądźmy tym burakiem co zardzewiałym od zawiści gwoździem rysuje karoserię.

     Uważam, że każdy ma prawo walczyć o poprawę swojego losu. Cieszę się, jeśli zarabiasz lepiej ode mnie. To mnie inspiruje Chcę zarabiać jeszcze lepiej. Idźmy razem do przodu, zamiast ciągnąć się nawzajem na dno.

     Pojawiają się też opinie, że kiedy jeden sektor budżetowy dostaje więcej, to drugi siłą rzeczy będzie pokrzywdzony, bo tort (budżet państwa) jest tylko jeden i w związku z tym z pustego Salomon nie naleje. I tak, i nie.

     Kiedy tort jest jeden i ktoś chce wziąć dokładkę, to komu innemu może zabraknąć, ubolewam nad tym. Uważam natomiast, że każdy powinien mieć prawo protestować, każdy powinien móc publicznie uzasadnić, dlaczego zasługuje na większy kawałek. Pozostali goście powinni to umożliwić, a nawet jak im się nie podoba, to przynajmniej nie przeszkadzać. A wiecie dlaczego? Bo kiedy nikt nie protestuje, to TORT SIĘ KURCZY. Dokładnie tak. Gospodarka rośnie dynamicznie, a pensje stoją w miejscu. Tak samo lekarze, jak i nauczyciele, jak i historycy powinni domagać się przynajmniej tego, żeby tort był równie duży w stosunku do wielkości organizowanego przyjęcia. Bez protestów gwarantuję Wam, że przez kolejne dziesięć lat nic by się nie zmieniło. Po co rząd ma dokładać do interesu „swoją kasę”, skoro nikt słowem nie piśnie, że jest mu źle.

     Zarzut 3 – “a bo studia medyczne są takie strasznie drogie, oddajcie państwową kasę złodzieje”

     Prawo jest równe dla wszystkich. Chcemy płatnych studiów dla WSZYSTKICH? Zwołajmy referendum i głosujmy. Mam stuprocentową pewność, że najgorzej na takim rozwiązaniu wyjdą studenci kierunków humanistycznych i pedagogicznych. Efektem obciążenia kosztami studiów medycznych młody lekarzy będzie tylko jedno – jeszcze szybciej i jeszcze chętniej wyjadą zagranicę, dzięki czemu błyskawicznie będą mogli spłacić swoje uczelniane zadłużenie. Życzę takich samych możliwości absolwentom filologii polskiej i politologii z kredytem liczonym w ciężkich tysiącach złotych.

     Zarzut 4 – “a bo wszyscy lekarze dorabiają drugie albo i trzecie tyle na dodatkowych etatach”

     Pracuję jako asystent projektanta konstrukcji. Też czasami sobie dorabiam. Gdyby moja sytuacja życiowa mnie do tego zmusiła, w nocy szedłbym pracować za barem, albo jeździł taksówką. Albo w weekendy kładłbym ludziom w łazienkach kafelki. I co w związku z tym? I NIC! Uczciwe i godne wynagrodzenie powinno przysługiwać każdemu człowiekowi za etat. Każdy może pracować po 16 godzin, tylko że to jest sytuacja jednoznacznie PATOLOGICZNA. Godna płaca, za godną pracę, w godnych godzinach. Howgh.

     Zarzut 5 – “a bo później będziesz zarabiać krocie”

     To zależy. W niektórych specjalnościach możesz prowadzić prywatną działalność i wtedy jest lepiej. W niektórych jesteś skazany na państwową posadę, bo musisz mieć dostęp do szpitala (np. lekarz hematolog). I tutaj pierwszy cios w samo środowisko medyczne. Niestety w ochronie zdrowia panuje system feudalny i niejednokrotnie rozwarstwienie zarobków przekracza granice dobrego smaku. Gdyby bardzo zamożny starszy lekarz/lekarka, byli ciut mniej zamożni, a grupa młodych, zaczynających życie lekarzy mogła żyć nieco godniej, to byłaby to sytuacja bardziej uczciwa. Postuluję bardziej egalitarne relacje i mniejsze rozwarstwienie płacowe.

     Zarzut 6 – “a bo lekarze to na tych dyżurach ino śpiom i nic nie robiom”

     Moja żona rzadko kiedy pracuje mniej niż 10, 11 godzin dziennie. Często nie ma kiedy się napić herbaty, jeszcze częściej nie ma kiedy zjeść. Zdarzyło jej się do tych 11 godzin dziennie dołożyć w jednym tygodniu 3 dyżury po 24 godziny. Bo nie było wyjścia. Bo pacjenci zostaliby sami. Na dyżurze często nie zmruży oka. A jak zmruży, to zaraz się zrywa. Nikomu nie życzę tak ciężkiej pracy. Tak dużego stresu. Tak wielkiej odpowiedzialności. Odpowiedzialności za ludzkie życie. Przeżywania w domu po raz drugi i trzeci cierpienia obserwowanego w pracy. Nikomu nie życzę.

     Zarzut 7 – “lekarze protestują teraz, a za poprzedników nie, to protest polityczny”

     Pan Bartosz Arłukowicz, Pani Ewa Kopacz,Pan Konstanty Radziwiłł oraz Pan Donald Tusk i Pani Beata Szydło oraz Pan Jarosław Kaczyński są WSPÓŁODPOWIEDZIALNI za zaistniałą sytuację. Chwała rezydentom, że próbują własnymi, zakrwawionymi z bólu i wysiłku dłońmi zatrzymać ten pędzący ku przepaści pociąg, gołymi dłońmi chwytając się trakcji, chwytając się torów. Bez Waszej siły i determinacji za parę lat obudzilibyśmy się z kompletnym paraliżem systemu ochrony zdrowia w Polsce.

     Zarzut 8 – “lekarzom to się poprzewracało w głowach, trzeba im dokręcić śrubę”

     Popatrzmy prawdzie w oczy. Sytuacja młodych lekarzy jest bardzo zła. System ochrony zdrowia jest już prawie trupem. Czy mamy wybór? Czy możemy zrazić te niedobitki pozostałe na placu boju i wysłać jest wprost w otwarte ramiona brytyjskiej, niemieckiej, czy szwedzkiej ochrony zdrowia? Musimy sobie wreszcie uświadomić, że problemy ochrony zdrowia dotyczą nas wszystkich. I ile by życzeniowo nie myśleć, to na braku odpowiednio wykwalifikowanej kadry najbardziej przejedziemy się my, pacjenci.

     Zarzut 9 – “rezydentura to bardziej takie szkolenie, niż praca, więc nie można im płacić jeszcze gór złota”

     “Szkolenie”, w trakcie którego pracujesz 50, 60 albo i 70 godzin w tygodniu, odpowiadasz za ludzkie zdrowie i życie, a często nie masz nawet kogo zapytać o poradę. “Szkolenie”, w trakcie którego zostaje Ci, z braku laku, tylko “rozpoznanie bojem.” “Szkolenie”, w trakcie którego z pensji 2577.24 zł netto musisz opłacić sobie sam kursy po 2000zł, czy podręczniki w cenie paruset zł/sztuka. “Szkolenie”, w trakcie którego normalnie ludzie w Twoim wieku zakładają rodziny, kupują mieszkania i samochody, a Ty też chciałbyś pozwolić sobie na ten “luksus”.

     Zarzut 10 – “jak się nie podoba, to won z kraju”

     Nie prośmy się o guza, bo się w końcu doczekamy.

     Podsumujmy

     Lekarze to prawdopodobnie najlepiej wykształcona grupa zawodowa w kraju,
     Mają największą odpowiedzialność ze wszystkich zawodów i niewspółmiernie niskie wynagrodzenie,
     Strata młodych lekarzy jest szczególnie bolesna dla ochrony zdrowia i dla nas wszystkich,
     Paręset kilometrów na zachód lub północ lekarze mogą żyć godnie i dostatnio i absolutnie nic ich tu nie trzyma poza miłością do Ojczyzny, do rodziny, do przyjaciół. Ale jak się na da godnie żyć, to ta miłość może nie wystarczyć,
     Sytuację młodych lekarzy da się poprawić.

     I tu rodzi się zasadnicze pytanie, kluczowe dla zrozumienia, dlaczego system działa tak, a nie inaczej.

     Dlaczego żaden rząd nic z tym problemem nie robi?

     W Polsce jest 2.2 lekarza na 1000 mieszkańców, blisko 2 razy mniej niż np. w Niemczech. W związku z tym polskiemu lekarzowi nie można płacić godnie, bo jak się zacznie płacić godnie, to i lekarze zaczną pracować jak cywilizowani ludzie – na 1 etat. Jak zaczną pracować na 1 etat, to drugie tyle miejsc pracy pozostanie nieobsadzonych, kolejki wydłużą się tak, że oplotą 3 razy całą kulę ziemską, na ulice wyjdą pacjenci i poniosą rząd na widłach. Dlatego żadne rząd nie podejmuje się gruntownych reform. As simple as that.
     Ale kiedy się zrozumie całościowy obraz sytuacji, wtedy jasne się staje, że to casus z gatunku: “nie chcem, ale muszem.” Można jeszcze przez jakiś czas utrzymywać status quo, ale utrzymywanie statusu quo będzie z każdym miesiącem coraz trudniejsze i doprowadzi w efekcie końcowym do całkowitego paraliżu ochrony zdrowia. Wtedy PRZEGRAMY WSZYSCY. Politycy, obywatele, lekarze, pacjenci.

     Moje recepty

     Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do zalecanego przez WHO minimalnego poziomu 6%, w następnej kolejności do postulowanego przez Porozumienie Rezydentów 6.8%, później do poziomu 8-9%, charakterystycznego dla krajów bardziej zamożnych,
     Zmiana patologicznego trybu rekrutacji na rezydentury,
     Wprowadzenie zakazu pracy powyżej 40 godzin w jednym miejscu pracy (patrz – kodeks pracy) oraz wprowadzenie zakazu pracy w sumarycznym wymiarze większym niż 200 godzin w miesiącu (wypoczęty lekarz, to lepiej leczony pacjent). Praca powyżej 200 godzin w miesiącu powinna być karalna, bo wiąże się z narażeniem na utratę życia lub zdrowia pacjentów,
     Wprowadzenie instytucji lekarza mentora, rzeczywiście szkolącego młodych lekarzy,
     Powiązanie na stałe wynagrodzenia lekarzy ze średnią pensją w gospodarce, wraz z corocznymi aktualizacjami tej kwoty,
     Zwiększenie limitów przyjęć na studia medyczne,
     Otwarcie się na lekarzy z państw mniej zamożnych, chcących podjąć pracę w Polsce,
     Zwiększenie liczby rezydentur,
     Wspieranie zrzeszania się lekarzy w silne związki zawodowe broniące ich praw i obowiązków,
     Całkowite zakazanie pracy w formie wolontariatu lub poniżej kwot ustalonych przez przepisy prawa.

     Wielki szacunek i wielki wsparcie dla głodujących rezydentów. Wasze poświęcenie może być ostatnim ratunkiem dla systemu ochrony zdrowia i dla nas, obywateli i pacjentów.

     Z wyrazami szacunku,
     Konrad Leski

     *Ten tekst pewnie napisałaby moja żona, rezydentka, gdyby nie pracowała 70-80 godzin w tygodniu.

     Porozumienie Rezydentów

     • Marjan dziękuję Ci za te słowa. W samo sedno sprawy. W 100% się zgadzam. Ja nawet nie dziwię się ludziom, że tak myślą, bo skąd mają wiedzieć a stereotypy robią swoje, wiec dobrze ze to napisałeś może ktoś przeczyta i zrozumie. Jestem dzieckiem pracowników fizycznych. … całe życie uczyłam się żeby coś osiągnąć… nikt mi nie pomagal.. chciałam mieć satysfakcję z pracy i nie musieć martwić się co dam dzieciom na obiad. … niestety byłam głupia. .. trzeba było żyć, a nie tracić całej młodości żeby ostatecznie utknac w tym marazmie. .. Żałuję że skończyłam medycynę. Lekarz rezydent
      PS. Wątek jest o carlsonie wiec może parę słów na temat. Wystarczy znać dobrze język nie trzeba kończyć lingwistyki. Za dwa języki jest dodatek finansowy. W niektórych działach można pracować na noce – za co są dodatki. Na szkoleniu dostaje się już wypłatę. Po szkoleniu chyba po 6 mcach jest umowa na czas nieokreślony. Probujcie swoich sił. Jak na warunki rzeszowskie to naprawdę spoko firma.

     • Jeszcze więcej jadu i nienawiści wypluwaj i wyzywaj ludzi na dzień dobry od debili, a potem zdziwieni, że poparcie protestu w społeczeństwie marginalne. Gratuluje głupoty. Wypadałoby zapytać kto tu jest większym debilem.

 1. Gdybym mieszkał z rodzicami i był kawalerem, waliłbym jak w dym. Ale kawalerki dalej po 1k+ a zarobki w tej firmie to zapewne 2k na rękę, nie chce wiedzieć ile dostaje się na start.

 2. Jako była pracownica naprawdę polecam. Gdyby nie zmiany w życiu osobistym zostałabym tam na dużo dłużej. W dodatku pensja 3000 brutto na początek to całkiem w porządku jak na rzeszowskie warunki.

Comments are closed.