Drogowcy zamontują sygnalizacje świetlne na czterech skrzyżowaniach

33
Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Miały być w tym roku, będą zamontowane do 2019. W Rzeszowie będą cztery nowe sygnalizacje świetlne. Mają poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniach. 

Jedna sygnalizacja powstanie na skrzyżowaniu ulic Archanioła i Nizinnej oraz trzy na skrzyżowaniu alei Rejtana z ulicami Kustronia, Wierzbową i Pigonia. Dlaczego akurat w tym miejscu? Bo rzeszowscy drogowcy uznali, że to jedne z najbardziej niebezpiecznych miejsc.

Trudno się z tym nie zgodzić. Szczególnie niebezpieczne jest skrzyżowanie al. Rejtana z ul. Pigonia na wysokości Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dochodzi tam regularnie do wypadków z udziałem pieszych. Internauci od dłuższego czasu apelowali do drogowców, by w tym miejscu zamontowano sygnalizację 

Po serii wypadków ratusz apeli posłuchał, zapowiadał, że w marcu 2018 roku rozpocznie się montaż sygnalizacji. Termin ten jednak nie zostanie dotrzymany, bo dopiero na przełomie marca i kwietnia zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę świateł. Budowa czterech sygnalizacji ma być w 85 procentach dofinansowana z unijnego programu Polska Wschodnia. 

W tym roku powstanie jedna z czterech sygnalizacji. Drogowcy jeszcze nie wiedzą, czy w pierwszej kolejności postawią sygnalizację na jednym ze skrzyżowań przy al. Rejtana, czy przy ul. Archanioła. 

– Na realizację projektu mamy dwa lata.  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, około października-listopada pierwsza sygnalizacja będzie oddana do użytku – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Nowe sygnalizacje będą działały w oparciu o natężenie ruchu. Mają być też włączone do Centralnego Systemu Zarządzania Ruchem, który znajduje się w Miejskim Zarządzie Dróg w Rzeszowie. Szacunkowy koszt budowy jednej sygnalizacji waha się w granicach 500-600 tys. zł.

Sygnalizacje na wszystkich czterech skrzyżowaniach mają być gotowe najpóźniej do listopada 2019 roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

33 KOMENTARZE

 1. to jakaś paranoja.
  600 tys za 2 słupy ze światłami + instalacje?

  Za to można wybudować 2 domy….

  ciekawe ile kosztowałoby przejście podziemne?

  • Na drodze krajowej nr.28 w Rymanowie w jesieni w 2011 rozpoczęto budowe przejścia podziemnego wtedy koszt inwestycji był szacowany na 3 miliony – nie znam wartości kosztorysu powykonawczego
   Tu na Rejtana mamy dwie jezdnie po 3 pasy ruchu + trotuary / cała infrastruktyra ( przewody , woda , ścieki itp) – potrzebne windy itd – nie przypuszczam by ktoś to zrobił taniej niz za 10 milionów wyceniom więcej – czyli dochodzimy do ceny mostu w układzie 1+1 – nie opłaca się.
   Taniej by wyszła zabudowana kładka w lekkiej konstrukcji stalowej + windy

  • Dla nas to kwota 600tys bo 500tys musi dostać w łapę zleceniodawca który podzieli sie z podwykonawca. Przecież to takie proste.

 2. A gdzie obiecywane światła na Cieplińskiego na wysokości Biblioteki się pytam ?
  A dlaczego zdemontowaliście wszystkie sekundniki ? Nie da się? to dlaczego przy moście zamkowym się dało ?

  • Jak się boisz przechodzić przez przejścia dla pieszych bez sygnalizacji to nie wychodz może z domu 😉 albo podejdź sobie do przejść przy pomniku i przejdź na zielonym świetle lewusie

   • A co to za ul. Archanioła? Chyba, że chodzi o Michała Archanioła. W takim przypadku autor artykułu pominął imię patrona (Michał), tak jak np. Al. Piłsudskiego (a nie Al. Józefa Piłsudskiego), czy Al. Witosa (a nie Al. Wincentego Witosa). Tylko kim był ten Michał Archanioł, żeby mu można imię opuścić?

    • W takim przypadku pomijanie imienia jest bezsensu – mamy w Rzeszowie taki przypadek, gdzie utarła się nazwa Króla Augusta, a chodzi o Króla Stasia Augusta Poniatowskiego, a nie Augusta II, czy II Sasów. Nazwa ulicy z artykułu brzmi poprawnie: Świętego Michała Archanioła. Poza tym chyba chodzi o skrzyżowanie tejże ulicy z Al. Niepodległości i ul. Miodową, a nie Nizinną.

 3. Narzekać i tak sobie mogę bo i tak zrobią co już postanowili, ale uważam że to beznadziejny pomysł. Miasto zamiast usprawniać ruch to co kawałek montuje światła.Tak jest najprościej…
  Zrobić tam małą zgrabną kładkę, tylko znając życie cielęta i tak będą przelatywały pod nią bo się nie będzie chciało wchodzić.

  • Cielęta będą ładować na maskach samochodów tylko wtedy już nie będzie wątpliwości czyja to wina więc dla mnie jako kierowcy NoProblemo 😉

 4. Przy Politechnice nie ma sygnalizacji ani ograniczenia do 50 tylko 70km/h (kiedyś było 80), a wypadków mniej. Może zamiast wydawać niepotrzebnie na sygnalizację podnieść poziom nauczania na Uniwersytecie ? (przynajmniej do poziomu Poliubudy)

  • Może przez to że uczelnia techniczna i ludzie tam wiedzą że Samochód nie zatrzyma się w miejscu. Bo pieszy już to zrobi

  • Dlaczego URz ma obniżać poziom nauczania żeby dostosować się do polibudy? Uwalanie 70% studentów to nie to samo co wysoki poziom. A przy PRz jest więcej świateł i mniej pieszych bo nic tam nie ma, a w okolicach URz dużo urzędów, sklepów itd.

 5. na rejtana wystarczy postawić kilka dużych znaków 50 km/h BO KIEROWCY TEGO NIE WIEDZĄ i jadą 70km/h , a cwana policja stoi i suszy zamiast rozwiązać problem u źródła.

 6. W innych polskich miastach sygnalizacje się likwiduje i uspokaja ruch. W Rzeszowie nie chodzi o bezpieczeństwo tylko wygodę kierowców, pieszy jak nie kliknie obsranego przycisku to zilonego nie dostanie, a jak już ma wyczekane zielone to kierowcy też mają strzałkę i ciągle masz brak komfortu, swobody i czujesz się zagrożony bardziej niż bez sygnalizacji. Marze żeby T. Ferenc poszedł na wcześniejszą emeryturę, a jego następca umiał rozwiązać miejskie problemy, nie chowając głowy w piasek jak robi obecny kupujący miejskie pierdoły, chińską tandetę w niemieckiej cenie.

  • Mieszanie pojęć – uspokaja się ruch w centrum a nie na magistrali południe/pólnoc – jednej z głównych ulic w mieście która w planach wisłokostradą ma biec dalej.
   Taką ulicą 200 lat temu była sandomierska ( dzisiaj grunwaldzka ) obecnie deptak
   A problemy komunikacyjne sa zawsze bo jedni chcą jechać a inni co 100 metrów chcą przejscie – nie dogodzi .

    • Widzę że ktoś tu chciał być sarkastyczny, a wyszła mu czysta prawda.
     Kładki i przejścia podziemne nie spowalniają ruchu.
     Jedyne co to piesi narzekają czasem że muszą wiecej przejść i/lub skorzystać z windy lub najazdu.

     • Nie chciałem być sarkastyczny, poprostu tak uważam bo to lepsze rozwiązanie niż utrudnianie kierowcom życia żeby się co 300metrow zatrzymywać i ruszać (i to wszystko w ciągu pięciu sekund za sprawą naszej inteligentnej sygnalizacji która zmienia się na czerwone przy dojeżdżaniu a jak się już zatrzymasz to od razu zielone)

     • Tak się składa że to jest główną ulicą i jeździ nią więcej samochodów niż chodzi tam pieszych. Mamy demokrację więc jasno wynika kto powinien być uprzywilejowany. Oprócz niedzieli jak ludzie do kościoła idą to ruch pieszych przez w/w przejście jest marny

   • Przypominam po to tą ulice przebudowywali w 1972 – aby była to droga główna , przelotowa w nowej dzielnicy
    Minęło 46 lat i co kawaĺek światła i kwik studentów bo nie wiedzą że pieszy na ulicy i to takiej 4-pasmowej jest intruzem dlatego kladka – a nie światła

Comments are closed.