ESK 2017 – konkurs na projekty artystyczne. Białoruś motywem przewodnim

0
Fot. Urszula Chrobak / Rzeszów News. Na zdjęciu Haydamaky podczas koncert ESK 2014
Reklama
Dzięki reklamie czytasz za darmo

Do 40 tys. zł dofinansowania można otrzymać na projekty artystyczne, które będą częścią tegorocznego festiwalu Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Tym razem motywem przewodnim będzie Białoruś.

W tym roku Wschód Kultury odbędzie się już po raz piąty. Oprócz Rzeszowa uczestniczą w nim dwa polskie miasta: Lublin i Białystok.

Chociaż za oknem mróz i do wakacji jeszcze daleko, to jednak pierwsze przygotowania do jednej z najgorętszych imprez w Rzeszowie, jaką jest Europejski Stadion Kultury, już ruszył. Urząd Miasta w Rzeszowie ogłosił konkurs na projekty, które będą realizowane podczas ESK 2017.  Tym razem motywem przewodnim festiwalu będzie Białoruś.

– Co roku eksponowany jest inny kraj Partnerstwa Wschodniego. W tym roku Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło skoncentrować się na Białorusi – wyjaśnia Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury Sportu i Turystyki w rzeszowskim magistracie.

Podobnie jak w ubiegłym roku pod uwagę będą brane przede wszystkim te projekty artystyczne, które będą uwzględniać zagadnienia związane z tematyką Partnerstwa Wschodniego – w tym roku szczególnie Białorusi – w dziedzinach m.in. teatru, muzyki, fotografii, sztuk wizualnych, animacji dla dzieci itp.

– Taka formuła festiwalu Wschód Kultury sprawdziła się, gdyż  w ubiegłym roku w Rzeszowie zostało zrealizowane 40 różnorodnych wydarzeń. Dlatego w tym roku chcemy również nawiązać współpracę z twórcami inicjatyw oddolnych – wyjaśnia Radaczyńska.

O tym, ile projektów w tym roku zostanie zrealizowanych zadecydują koncepcje złożonych wniosków w konkursie.

– Mamy ograniczone środki finansowe, więc trudno nam teraz, nie wiedząc jakie będą propozycje, zdecydować, ile projektów będzie można zrealizować podczas festiwalu – tłumaczy Aneta Radaczyńska.

Miasto na realizację projektów artystycznych podczas ESK 2017 planuje przeznaczyć ponad 86 tys. zł. Do konkursu swoje projekty mogą zgłaszać stowarzyszenia i fundacje. Minimalna kwota wnioskowanej dotacji wynosi 10 tys. zł, maksymalna – 40 tys. zł.

Urzędnicy zapewniają, że zgłoszone projekty postarają się jak najszybciej przeanalizować i wybrać te, które najbardziej wpisują się w ideę nadchodzącego Wschodu Kultury.

Projekty przyjmowane są do 26 stycznia. Należy je składać osobiście w siedzibie Urzędu Miasta (ul. Rynek 1, kancelaria podawcza), w sekretariacie Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM (ul. Rynek 11, I piętro, pokój nr 5), a także w Punktach Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych: „Nowy Świat” (ul. Krakowska 20), „Milennium Hall” (al. Kopisto 1), „Plaza” (al. Rejtana 65) i „Galerii Rzeszów” (al. Piłsudskiego 44).

Koncert Główny ESK 2107 odbędzie się 23 czerwca.

Wschód Kultury to cykl trzech festiwali integrujących środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta.

Punktem kulminacyjnym imprezy Wschodu Kultury w Rzeszowie będzie Koncert Główny – Europejski Stadion Kultury. Gwiazdą ubiegłorocznego ESK był holenderski zespół Within Temptation. Koncert obejrzało ok. 50 tys. osób – o 10 tys. więcej niż rok wcześniej.  

– Na imprezę przyjechali ludzie z całej Polski i z zagranicy. Było bardzo gorąco, ale koncert wypadł bardzo dobrze – mówił tuż po zakończeniu koncertu Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ