I Rzeszowska Manifa. „Nie” dla klauzuli sumienia, aborcja do 12. tygodnia [ZDJĘCIA]

45
Reklama

„Lekarz, nie misjonarz”, „Feminizm zamiast bomb”, „Stop przemocy wobec kobiet” – m.in. z takimi hasłami przeszli w sobotę ulicami Rzeszowa uczestnicy I Rzeszowskiej Manify. Zakłócili ją na chwilę nacjonaliści z Młodzieży Wszechpolskiej. 

 

Demonstrację feministyczną zorganizowano w związku z Dniem Kobiet. Zorganizowała ją Rzeszowska Koalicja na Rzecz Kobiet. W Manifie wzięło udział około 50 osób, które przeszły od fontanny multimedialnej w kierunku Rynku, przechodząc przez ulice 3 Maja i Słowackiego.

„Stop kulturze gwałtu”

Uczestnicy demonstracji, wśród których byli m.in. działacze Razem i SLD, trzymali w rękach transparenty z napisami: „Wolność, równość, siostrzeństwo”, „Służby zdrowia, nie zdrowaśki”, „Mówimy „nie”, myślimy „nie””, „Lekarz, nie misjonarz”, „Feminizm zamiast bomb”, „Stop przemocy wobec kobiet”, „Stop kulturze gwałtu”.

Były również takie hasła jak: „Praca w domu to też praca”, „Mieszkanie prawem, nie towarem”, „Każda władza nam przeszkadza”, „Myślę, czuję, decyduję”, „Pomoc wzajemna, nie przemoc systemowa”, „Seksizm nie przejdzie”, „Solidarni z imigrantami”. Nie zabrakło też okrzyków: „Solidarnie z migrantami”, czy „Prawa kobiet – podaj dalej”.

– Narasta niezadowolenie z ograniczania Polkom wolności. Teraz, w 100. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, jest idealny czas na działanie i pokazywanie, że nasza Polska może być bardziej przyjazna dla kobiet – mówiła Patricia Mitro, jedna z organizatorek Manify. 

– Czy zyskałyśmy możliwość wpływu na najważniejsze decyzje w państwie? Kobiety stanowią w Polsce siłę polityczną i będą walczyć o sprawiedliwość, prawa oraz niezależność kobiet – dodawała.

Wyśmiewane i wyszydzane

Mitro podczas swojego wystąpienia zwróciła również uwagę na problemy, z jakimi muszą się borykać rzeszowianki. Wśród nich wymieniła przemoc wobec kobiet, która w ostatnim czasie wzrosła o 11 proc. Świadczy o tym liczba założonych Niebieskich Kart.

– Na Podkarpaciu trudno mówi się o krzywdach, które kobiety doświadczają na co dzień, bo jak można o nich mówić w sytuacji, gdy kobiety zgłaszają gwałt na policji są wyśmiewane  i wyszydzane? – pyta Mitro.

– Jak można mówić o prawach kobiet, kiedy te podstawowe są nam zabierane, a politycy decydują za nas, niwecząc nasze prawo do samostanowienia? Czy przyjaznym państwem możemy nazwać miejsce, gdzie pobita kobieta ucieka w strachu nocą przed swoim oprawcą i pozostaje bez środków do życia? Jak żyć w kraju, gdzie emeryci i renciści życia w skrajnej biedzie? – mówiła Patricia Mitro. 

Uczestnicy I Rzeszowskiej Manify zarzucali również politykom, że osoby starsze traktują często jak naiwny elektorat – dużo się uśmiechają, dużo obiecują, ale tak naprawdę nic za tym nie idzie.

„Nie” dla klauzuli sumienia

I Rzeszowska Manifa miała również 15 postulatów. Wśród nich znalazły się: wprowadzenie przez samorządy lokalne Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn, zwalczanie przemocy wobec kobiet i dzieci, zwiększenie ilości publicznych placówek opiekuńczych dla dzieci i osób dorosłych, które są niepełnosprawne.

Organizatorzy Manify postulują także szybszy dostęp do mieszkań socjalnych i komunalnych, dostosowania wszelkich miejsc publicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych i matek z wózkami, szacunku dla migrantów.

Wśród postulatów nie zabrakło także i tych, które dotyczą aborcji. Feministki chcą, aby terminacja ciąży była możliwa do 12. tygodnia, a edukacja seksualna była rzetelna i nauczana przez fachowców.

– Domagamy się całkowitej likwidacji klauzuli sumienia, a do tego czasu obowiązkowego informowania podczas rejestracji. Protestujemy przeciwko klauzuli sumienia dla farmaceutów. Chcemy dostępu do środków antykoncepcyjnych i „tabletek po” – mówiła Magdalena Koryl, szefowa podkarpackiego Kongresu Kobiet. 

– Chcemy też godnej płacy dla każdej kobiety. Gdy wykonują tą samą pracę, co mężczyźni powinny zarabiać tak, jak oni – dodawała. Organizatorzy Manify żądają również reformy systemu emerytalnego oraz w pełni świeckiego państwa.

Nacjonaliści na drodze feministek 

W trakcie I Rzeszowskiej Manify pojawiła się mała grupka nacjonalistów z Młodzieży Wszechpolskiej, która w rękach trzymała antyaborcyjny transparent.

– Manifa jest nie na miejscu, bo dziś feministki skupiają się głównie na walce o pseudoprawo do mordowania dzieci nienarodzonych. Nikt nie ma prawa mordować życia, które daje Bóg – mówił Marcin Kowalski, lider podkarpackich Wszechpolaków. 

– Żadne ustawy sejmowe i deklaracje międzynarodowe nie zapewnią szacunku do kobiety. To od nas zależy, czy będziemy tym szacunkiem obdarzane. Jeśli będziemy wychowywać swoich synów w duchu szacunku do kobiet, to lepiej zrobimy, niż wychodząc na ulice i krzycząc różne hasła – twierdzi Maria Paśko z Młodzieży Wszechpolskiej.

– Nie oszukujmy się, większość tych pań to marionetki w rękach lewaków – dodała.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

45 KOMENTARZE

 1. Byłam. Atmosfera wspaniała, przemawiające dziewczyny – super!
  „– Manifa jest nie na miejscu, bo dziś feministki skupiają się głównie na walce o pseudoprawo do mordowania dzieci nienarodzonych. Nikt nie ma prawa mordować życia, które daje Bóg – mówił Marcin Kowalski, lider podkarpackich Wszechpolaków. ”
  Ech, postulatów było piętnaście, w tym jeden o terminacji ciąży do 12 tyg. życia płodu. Aborcja to nie przymus, są kobiety, które z jakichś powodów chcą poddać się aborcji. Muszą mieć możliwość dokonania zabiegu w bezpiecznych warunkach.
  Czy ciąża pozamaciczna, którą należy usunąć bo zagraża życiu kobiety to mordowanie?

  „Żadne ustawy sejmowe i deklaracje międzynarodowe nie zapewnią szacunku do kobiety. To od nas zależy, czy będziemy tym szacunkiem obdarzane. Jeśli będziemy wychowywać swoich synów w duchu szacunku do kobiet, to lepiej zrobimy, niż wychodząc na ulice i krzycząc różne hasła – twierdzi Maria Paśko z Młodzieży Wszechpolskiej.”
  Po części zgadzam się z Panią, że to my (kobiety i mężczyźni) musimy wychowywać swoje potomstwo (nie tylko synów) w szacunku dla kobiet, mężczyzn, osób innej orientacji, wyznawców innej religii, innego koloru skóry itp, migrantów i migrantek, którzy/które, tak jak wiele z nas, Polek i Polaków, wyjeżdża z własnego kraju w poszukiwaniu pracy i godnej płacy (są też inne powody emigracji, nie tylko zarobkowe). Traktujmy wszystkich tak jak sami/e chcielibyśmy/chciałybyśmy być traktowani/e. Wychodzić na ulicę trzeba, by zwrócić uwagę na problemy. Zaś ustawy i deklaracje potrzebne również są potrzebne, by nie przyszły komukolwiek do głowy „głupoty”.
  Natomiast nie czuję się marionetką w rękach lewaków, widzi Pani, pani Paśko, również mogę stwierdzić, iż jest pani marionetką w rękach „prawaków”, „nacjonalistów”, wszechpolaków itp. Nie ma pani i pani poglądy monopolu na prawdę moralną. Nie może pani narzucać innym swojego „stylu życia”.

 2. Przemyślenia po obejrzeniu fotoreportażu :
  – Nie jest to Rzeszowska Manifa tylko Podkarpacka Manifa – 40 % uczestników jest z poza Rzeszowa.

  – Feminizm zamiast bomb. Bardzo trafne. Feminizm zabija więcej ludzi niż bomby. Super metoda na zniszczenie narodu.

  – Żądania tej manifestacji są logiczne sprzeczne. Aby poddać się aborcji, musi w pierwszej kolejności
  dojść do zapłodnienia, co nie grozi żadnej z tych Pań.

  – Pani z ogoloną połową głowy, zalecam ogolić całe wąsy.

  • Nie wiem skąd takie poronione teorie, że „feminizm zabija więcej ludzi niż bomby” (pewnie w skali kraju, ale świat nie kończy się na granicy).
   Masz jakieś wtyki w bezpiece, skoro twierdzisz, że 40 % uczestników jest „z poza” Rzeszowa?
   Szkoda w ogóle słów, bo sam się kompromitujesz prostackimi tekstami, których nie ma sensu komentować.

   • Feminizm, nazizm- z założenia traktują innych, słabszych jako niepotrzebnych i ich zabijają. Dlatego napis „Feminizm zamiast bomb” uważam za trafny w tragicznym znaczeniu tego słowa.
    40%, ponieważ znam te osoby. Reszty nie znam więc wnioskuję, że przyjechały.
    Słownik mam, ale nie umiem z niego korzystać.
    Ale co tam, rzeczywiście prostacki był ten mój wpis. Wycofuję się i uznaję Twoje racje.
    Utrzymam jeden postulat: niech ta Pani zamiast pół głowy, ogoli sobie całe wąsy.

 3. Leje sie fala hejtu na forum. Czytam te komentarze i nie moge sie nadziwic jaki to poziom.
  Jak to mowia „chlop ze wsi wyjedzie ale wies z chlopa juz nie”.
  Opisywanie ludzi na podstawie wygladu. Ludzie! Dla przypomnienia to nie szkola podstawowa. Zachowujecie sie jak stado branow. Co jest zlego w tym ze ktos chce byc inny? Niech sobie bedzie, idz w swoja strone i nie zwracaj uwagi.
  STOP HEJTEROM !!! HEJTERZY TO FRAJERZY !!!

  • To dlaczego oni nie mogą iść w swoją stronę, dlaczego po otwarciu lodówki wyskakuje feministka i krzyczy, że skrobanka się jej należy? Edukacji seksualnej w szkołach się domagają, a same skrobanek potrzebują.

   • Przecież „idą w swoją stronę”.
    Jeśli w lodówce widzisz geja albo feministke to znak, że najwyższy czas skonsultować się z psychiatrą.

    • Nie mam wielkiego wyboru, to jest problem, muszę to oglądać w telewizji, czytać w gazetach, w Internecie i godzić się na wszystkie żądania gejów i feministek, inaczej do psychiatryka? W takim razie niech KOD, Nowoczesna, Razem i PO biegną szybko do psychiatryka skoro nie potrafią zaakceptować rządów PiS.

     • Kto cię nie zmusza do oglądania telewizji lub czytania gazet?
      Jeśli już, to chyba możesz zmienić kanał lub wziąć inną gazetę czy książkę? Internet tym się różni od telewizji, że sam szukasz i wybierasz interesującą cię treść, więc w ogóle nie rozumiem problemu.
      Kierując się twoja logiką, za panowania wszystkich poprzednich rządów żaden protest nie miał racji bytu, bo po prostu każdy powinien podporządkować się władzy oraz bezkrytycznie przyjmować wszystkie jej decyzje.

     • PS.
      Co konkretnie żądają od ciebie geje i feministki? Terroryzują cię czy jak?
      Jeśli wszędzie widzisz geja lub feministkę to chyba objaw jakiejś ostrej fobii i może faktycznie skonsultuj się z lekarzem.

 4. Ha ha ha 🙂 Co to było? Sam ich wizerunek odstrasza. Rodzice są zapewne bardzo dumni z tych pociech 😉
  Dajcie ludziom żyć, TYM NIENARODZONYM TEŻ.

 5. Czy do wypisujacych glupoty komentatorow dotarlo ze mamy XXI wiek i ze nazywanie kobiet „brzydkimi, glupimi czy starymi” tylko po to aby zdeprecjonowac ich postulaty obnarza wasza glupote?
  Zal mi was, jestescie jak mamuty-jeszcze probuja szarzowac,pusza sie ale za chwile wygina,glosno ryczac.
  Kobiety( i sympatycy) Podkarpacia- z wami sila!!

   • Widac lubisz lalki Barbie, Kopciuszka, TopModel. O czyms zapomnialem?
    Smierdzisz stereotypami na kilometry. Kobieta to nie wyglad, to czlowiek. I ma prawo wygldac tak jak sie JEJ to tylko podoba.

    • Zapomniałeś, że nic o mnie nie wiesz, a już oceniłeś i nie trafiłeś, Kobieta i mężczyzna to przede wszystkim wygląd, to on o nas świadczy. Ma być czysto i schludnie, może być ubogo, może być połatane, czasem może być i dziwnie, ale wszystko ma jakieś granice. Kopciuszek to moje czasy, ale Barbi i top model, to nie dla mnie. Za dużo dziwadeł wszelkiej maści.

     • Zgadza sie, malo o Tobie wiem ale to co wiem na pewno ze masz stereotypowe myslenie. Bo sama to potwierdzilas. Patrzenie na kobiety pod katem wygladu to ‚sredniowiecze’. Nazywasz je ‚tym czyms’ i szacunku dla ciebie za to nie ma. Do poprawki Kobieto, bo z takim mysleniem daleko nie zajedziesz.

     • To ja tez zakoncze ze swojej strony. Napisalas: „Bardzo proszę nie obrażać prawdziwych kobiet i tego czegoś ze zdjęcia kobietami nie nazywać.” Kazdy rodzi sie inny, niektorzy maja problemy wieksze jak to jaka sukienke dzis ubrac. Brak szacunku do ‚innosci’ to zle w twoim mysleniu. Sam nie popieram Manify ale mam szacunek do ludzi. Maja prawo wygladc jak chca i rzadac tego co uwazaja za sluszne. Tyle w temacie.

 6. No załóżmy, że tam naprawdę było te 50 osób. Z Rzeszowa i okolic. Przy naprawdę pięknej pogodzie jak na tę porę roku. Sam Rzeszów ma ponad 200 tys. mieszkańców. Więc problem z „kulturą gwałtu” ma 1 na 4000 mieszkańców. To jest 0,025%!!! Drodzy Państwo, przecież to nawet nie jest żart…

 7. Patrząc po twarzach, jakie to „piękne” te kobiety(?) tak sobie myślę że pewnie nie będą miały problemu z aborcją.

  Kto takie dziwadła poprosi o rękę? Sztuczne zapłodnienie in vitro to max.

  Choć prędzej patrząc na ryje in wiadro. Takim laskom na 8 marca daje się worek cementu.

  • Własnie przeciwko takim skandalicznym wypowiedziom i takiemu traktowaniu kobiet był ten marsz.
   Udowodniłeś nie tylko antyfeminizm ale i swoje buractwo!

   • Nie jestem antyfeministą ale jednocześnie nie jestem też idiotą…
    Szanuję kobiety sam z siebie i jakieś głupie baby poprzebierane za strachy na wróble nie są mi potrzebne do tego aby zrozumieć że należy się im szacunek.
    PS. Czy do worku cementu można takiej dać też wiadro w którym mogłaby sobie taka feministka płukać nogi (aż do wyschnięcia) a potem razem z tym wiadrem taką kobite na ryby zabrać (w charakterze płetwonurka)

     • Na co dzień robię to bez większych oporów 😉 nie potrzebuje taniej reklamy mojej skromnej osoby w internecie

     • To nie reklama. To odwaga kochany. Fajnie hejtowac kogos anonimowo, Na szczescie jest wiele osob ktore nie akceptuje chamstwa ktore zaprezentowales wczesniej. Pamietaj ze twoje IP jest dostepne redakcji i nie jestes calkiem ‚anonimowy’. Jak jestes taki kosiarz to trafisz w koncu na kamien.

 8. Hehe „Chcemy też godnej płacy dla każdej kobiety. Gdy wykonują tą samą pracę, co mężczyźni powinny zarabiać tak, jak oni”. W takim wypadku najlepiej obecnie zatrudnić same kobiety i zero mężczyzn skoro wykonują taką samą pracę jak mężczyźni, a mniej im się płaci, zmniejszyło by to wydatki, dziwne że nikt na to nie wpadł jeszcze.

 9. wolność , równość ,siostrzeństwo – parafraza hasła rewolucji francuskiej która doprowadziła do całego zła w Europie
  poczytajcie to zrozumiecie ze nie było tam ani wolności ani równości ani braterstwa a o siostrzeństwie to szkoda nawet gadać

  • Całe zło to zbrodnicza religia KK, którą reprezentują nacjonalistyczne oszołomy i prawactwo. Ma więcej krwii na rekach niż wszystkie totalitaryzmy razem wzięte.

    • Konkretem, proszę durnia, jest na przykład tak zwana „chrystianizacja Ameryki”. Na początku XVI wieku, na terenie dawnego imperium Inków, w ciągu zaledwie trzydziestu lat wymordowano 5 z 7 milionów tubylców. Oczywiście w potopie wody święconej. Historia KK to jedno pasmo zbrodni zdrad i kłamstw. Nie domagaj się konkretów pisi móżdżku, bo polegniesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ