Joachim Brudziński otworzył w Rzeszowie Centrum Powiadamiania Ratunkowego [FOTO]

4
Reklama

– Bezpieczeństwo naszych obywateli jest absolutnym priorytetem. Tanie państwo nie może oznaczać państwa dziadowskiego – mówił w piątek w Rzeszowie Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, podczas otwarcia Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

 

Joachim Brudziński przyjechał do Rzeszowa wraz ze swoim zastępcą Pawłem Majewskim. Wspólnie otworzyli nową siedzibę CPR w Rzeszowie. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł. W rzeszowskim Centrum znajduje się sala operatorska, która przygotowana jest na 19 stanowisk z możliwością dalszej rozbudowy, po przejęciu – w przyszłości – obsługi pozostałych numerów alarmowych – 997, 998, 999.

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać

Budynek CPR został tak zaprojektowany, że można go rozbudować do 40 stanowisk operatorskich. Obiekt został również dostosowany do pracy dla osób niepełnosprawnych. Aktualnie w rzeszowskim CPR zatrudnionych jest 63 operatorów numerów alarmowych. 

– Dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego, rządu PiS, bezpieczeństwo naszych obywateli jest absolutnym priorytetem. Na bezpieczeństwie, na służbach zajmujących się naszym bezpieczeństwem nie można oszczędzać. Oczywiście, trzeba pilnować grosza publicznego, ale tanie państwo nie może oznaczać państwa dziadowskiego – mówił w Rzeszowie Joachim Brudziński.

– System powiadamiania ratunkowego stale się rozwija. Ten rzeszowski CPR to pierwszy wybudowany od podstaw obiekt dla operatorów numeru 112 – podkreślał Paweł Majewski. 

Operatorzy CPR w Rzeszowie odebrali w 2017 roku ok. 750 tys. zgłoszeń na numer alarmowy 112 z czego ponad 70 proc. było fałszywych. Z okazji przypadającego w niedzielę (11 lutego) Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 Joachim Brudziński uhonorował 10 wyróżniających się operatorów numeru alarmowego z Rzeszowa.  

W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W 2017 r. we wszystkich CPR zarejestrowano łącznie prawie 19 mln zgłoszeń. Średni czas oczekiwania na odebranie połączenia w Centrum nie przekracza 10 sekund.

Brudziński poinformował, że w 2017 roku prawie 8,5 mln zgłoszeń (45 proc. wszystkich) było fałszywych. – Za nimi kryła się bardzo często ludzka tragedia – powiedział szef MSWiA. Zaapelował o nieblokowanie numeru 112 – linii, która służy ratowaniu życia i zdrowia. – Ludzie, którzy decydują się niezasadnie, czy dla żartu, blokować numer 112, to ludzie skrajnie nieodpowiedzialni – dodał Brudziński.

Medal dla 12-letniego Bartka

Otwarcie nowej siedziby rzeszowskiego CPR było też okazją do nagrodzenia 12-letniego Bartka z Jarosławia, który jesienią zeszłego roku, czekając na przystanku autobusowym na swojego tatę, zwrócił uwagę na starszą kobietę, która źle się poczuła. Bartek zadzwonił do jej córki, a następnie wezwał pogotowie. Starsza kobieta szybko otrzymała potrzebną pomoc.

12-latek za swoją postawę otrzymał od ministra Joachima Brudzińskiego medal „Młody Bohater”.  Każdemu panu komendantowi, generałowi, zależałoby na tym, abyś wstąpił do jednej z kierowanych przez nich służb, gdy już będziesz dorosły – mówił do Bartka Joachim Brudziński.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

4 KOMENTARZE

  1. Ha, ha, ha…szkoda, że Minister nie wspomniał za jakie grosze ci ludzie muszą tam pracować. Średnia pensja operatora w CPR, to ok. 1900 złotych na rękę. Tanie to życie w Polsce, że za taką jałmużnę Ci operatorzy muszą pracować. Wstyd panowie politycy

    • Bo tak jest. Numeru 112 powinno używać się tylko do wypadków lub znalezienia zwłok. Numer np 999 od razu łączy nas z dyspozytornią pogotowia i wtedy można od razu wezwać karetkę, a przez 112 właśnie najpierw musimy opisać całą sytuację operatorowi w CPR, on wtedy decyduje do jakiej służby połączyć i potem drugi raz musimy opisywać sytuację konkretnej służbie… Więc wniosek jest jeden 😉

    • Numer 112 należy wybierać przede wszystkim wtedy, kiedy potrzebne jest przybycie przynajmniej dwóch służb.
      Jeżeli zdarzenie wymaga przybycia tylko jednej służby, należy dzwonić pod jej numer alarmowy, np. 999 pogotowie ratunkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ