„Książę Poniatowski”, pierwszy samolot dla VIP-ów, wylądował w Jasionce [FOTO]

7
Reklama

Niecodzienny gość na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce. Rządowy samolot „Książę Józef Poniatowski” w piątek wykonał u nas pierwszą operację „Touch & Go”.

 

„Książę Józef Poniatowski”, czyli Gulfstream G550, jest pierwszym z dwóch VIP-owskich samolotów, zamówionych przez polski rząd w amerykańskiej fabryce Gulfstream. Drugi z samolotów G550 „Generał Kazimierz Pułaski” ma zostać dostarczony do końca lipca.

Pierwsze loty nowymi maszynami są przewidywane na jesień. Obie maszyny i pomoc w ich obsłudze będą kosztowały ponad 440 mln zł. MON zamówiło jeszcze trzy średniej wielkości Boeingi 737. Oficjalna ceremonia przywitania „Książę Poniatowskiego” odbyła się w minioną środę na warszawskim lotnisku Okęcie.

Gulfstream G550 zastąpi jeden z dwóch Tupolewów (pierwszy rozbił się Smoleńsku). Nowe maszyny będą wykorzystywane do przewożenia polskich VIP-ów.

Gulfstream G550 waży prawie 22 tony, ma rozpiętość 28,5 m, długość 29,4 m i wysokość 7,9 m. Zasięg maksymalny G550 to 12,5 tys. km. To oznacza, że z Polski mogą dolecieć bez międzylądowania np. do Nowego Jorku. Poniatowski został skonfigurowany z myślą o przewożeniu 16 pasażerów.

Dotychczas wyprodukowano ponad 500 egzemplarzy maszyny.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

7 KOMENTARZE

  1. Ten samolocik to wstyd dla Polski. Jak mogą latać takim karłem (choc ma np. doskonały wynik dot. pokonania określonego dystansu bez tankowania , etc – lecz to nie wszystko). Samolot powinien oprócz tych dobrych parametrów mieć wygląd, wielkość. Jak na prawie 40 milionowy kraj w Europie pewnie śmiesznie wygląda np. na pobliskim lotnisku Frankfurt nad Menem. Popatrzcie na maszyny VIP innych, nawet mniejszych krajów spoza UE.

  2. …może mi wytłumaczycie taką wielką nienawiść do zachodniego sąsiada.. analizując historię naszego regionu w bardzo dużym procencie wasze babki, albo siostry babek ewentualnie kuzynki siostry babek były zgwałcone przez Niemców, ruskich lub jak to się mówi „oprawców”. Co zatkało kakało, nie pomyśleliście, że wasza krew nie 100% podkarpacka. Pocieszę was kiedyś..kiedyś Szwedzi byli też tymi oprawcami, może jesteście made in Szwedami?

Comments are closed.