Miliony złotych z UE na unowocześnienie rzeszowskich podziemi

5
Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News
Reklama

Wartość całego projektu wynosi 19 mln zł. 85 procent tej kwoty da Unia Europejska. Mieszkańcy będą mogli się cieszyć interaktywnymi i multimedialnymi rzeszowskimi podziemiami.

Rzeszowowi udało się pozyskać z UE prawie 13 mln zł na realizację projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury” w ramach konkursu „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Pieniądze na realizację projektu rzeszowski magistrat otrzyma z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

– Informację o otrzymaniu dofinansowania na zakup wyposażania „Rzeszowskich Piwnic” dostaliśmy około 1,5 miesiąca temu. Teraz czekamy na podpisanie umowy – wyjaśnia Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Umowa prawdopodobnie zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Wartość całego projektu to 19 mln zł w ramach którego zostanie zaaranżowana w przestrzeń ekspozycji dotyczącej dziedzictwa kulturowego w Podziemnej Trasie Turystycznej.

Cały projekt ma się sprowadzać do tego, że miasto stworzy nową instytucję kultury, która będzie pokazywała Rzeszów jako miasto na skrzyżowaniu szlaków, wydarzeń kultur i religii. W zamyśle urzędników jest także atrakcyjna forma – ma być innowacyjna i interaktywna. Nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa, ale również regionu karpackiego.

W ramach „Rzeszowskich Piwnic” ratusz zamierza na Rynku stworzyć mobilną scenę, siedzenia, podest, a także interaktywną posadzkę LED-ową, która umożliwi prezentację materiałów wideo. Interaktywna miałaby być również studnia na Rynku, która zyskałaby ekrany LED-owe i system audio.

Rzeszowski magistrat chce również w większym stopniu wykorzystywać rzeszowskie piwnice na koncerty polskich i zagranicznych artystów oraz tych, którzy specjalizują się w muzyce poważnej. „Kulturalne centrum Rzeszowa” ma być też miejscem dla teatru, pokazów filmów fabularnych, a także imprez typu „jam session” czy „silent disco”.

Jeśli zaś chodzi o planowane imprezy w piwnicach i na Rynku, to wśród propozycji mamy: organizację „Rodzinnych niedziel”, czyli warsztatów, szkoleń i wydarzeń animacyjnych dla dzieci i rodziców.

Piwnice mają być też miejscem spotkań wolontariuszy, którzy będą pracować nad coraz lepszą ofertą kulturalną dla Rzeszowa. Warsztaty obejmować mają archeologię, architekturę, wizualizacje do muzyki, z wykorzystaniem interaktywnej podłogi LED i warsztaty muzyczne dla dzieci na wirtualnych instrumentach.

W planach jest również Virtual Lab, czyli przestrzeń do prowadzenia interaktywnych zajęć i prezentacji w wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) rzeczywistości. Projekt „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury” ma zostać zrealizowany do 2020 roku.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

5 KOMENTARZE

 1. Unia się musi rozpaść jak trwoni pieniądze na „unowocześnienie” piwnicy.

  A swoją drogą dopieszczać piwnicę za kwotę bagatela 19 mln złotych(!) gdy nie ma 500 tyś złociszy na ścieżki rowerowe przy mostach Lwowskim, kolorowym i przy zaporze?

 2. No supwr a teraz niech innowacyjny Ratusz zrobi kolejny peojekt :
  Studzienki kanalizacyjne w całym mieście równe jak pas startowy na lotnisku – co ? Da sie czy nie ?
  Kolejny projekt : usunąć wszystkiw słupy stojące na chodnikach utrudniające ruch pieszy i mechaniczne usuwanie śniegu – a gdzie ? Choćby .na ul.Wł.. Warneńczyka stoją juz ponad 20 lat i nic a 13 lat temu był remont i nie usunęli no da sie czy nie – co ?

  • E, tam. czepianie się 🙂
   Przecież na tym portalu co chwila są informacje jakie to wspaniałe nagrody zdobywa nasze kochane miasteczko we wszelkich możliwych dziedzinach.
   A to za wspaniałe gotyckie zabytki, a to za cudowne hotelarstwo, za wspaniałe innowacyjne podejście (do czego nie wiadomo, grunt że innowacyjne).
   Co, to nie jest prawda?
   Nie ma w Rzeszowie gotyku? A reszta zabytków ma tak około stu lat? Turyści to przelotne ptaki w drodze w Bieszczady, do Łańcuta lub Leżajska?
   To skąd te wszystkie nagrody, wyróżnienia, zaszczyty? 🙂

 3. Nie macie ważniejszych spraw do załatwienia w tym mieście. Choćby z prawdziwego zdarzenia monitoring miejski aby można było bezpiecznie chodzić w późnych godzinach. Czy choćby oświetlenie skwerów w samym centrum miasta.

Comments are closed.