W niedzielę protest w Rzeszowie w obronie niezależności sądownictwa

14
Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

– Stwórzmy łańcuch światła i czystych intencji. Bądźmy razem! – apelują podkarpaccy działacze Komitetu Obrony Demokracji.  W niedzielę w Rzeszowie staną w obronie sądownictwa.

„Nie każdy może jechać do Warszawy, zatem zróbmy to w Naszych miastach. Sędziowie potrzebują wsparcia. 16 lipca 2017 r. postanowiliśmy się spotkać, by okazać jak bardzo ważne dla naszego Kraju są instytucje, których niezależność gwarantuje, że jesteśmy obywatelami demokratycznego państwa prawa” – informują działacze podkarpackiego KOD-u.

W niedzielę w Warszawie odbędzie się ogólnopolski protest przeciwko zmianom w polskim sądownictwie zaproponowanym przez rząd PiS. Przypomnijmy, że w nocy ze środy na czwartek Sejm uchwalił dwie ustawy – o Krajowej Radzie Sądownictwa i funkcjonowaniu sądów powszechnych. Obie podporządkowują sądownictwo Zbigniewowi Ziobrze, ministrowi sprawiedliwości.

Skandaliczne ustawy doprowadzą do tego, że w przypadku tej pierwszej zostanie wygaszona kadencja wszystkich dotychczasowych członków KRS i zezwoli na ich wybór przez sejmową większość. Druga ustawa umożliwi ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu prawo do powoływania i odwoływania prezesów sądów powszechnych wedle własnego uznania.

W Sejmie leży jeszcze groźniejszy projekt ustawy – o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z jej założeniem wyrzuceni zostaną dotychczasowi sędziowie Sądu Najwyższego. Na stanowiskach pozostaną tylko ci, których wskaże Zbigniew Ziobro.  Ustawa w praktyce oznacza likwidację niezależnego sądownictwa, trójpodziału władzy, a w konsekwencji – państwa prawa.

Zmiany w polskim sądownictwie wywołują ogólnopolskie protesty parlamentarnej i pozaparlamentarnej opozycji.  

„12 lipca 2017 r. partia PiS dokonała konstytucyjnego zamachu stanu. To nie jest koniec naszej walki o ustrój demokratyczny, prawa i wolności obywatelskie w Polsce” – twierdzą działacze podkarpackiego KOD-u, którzy wezmą udział w niedzielnej demonstracji w Warszawie.

Autokary z Rzeszowa wyjadą w niedzielę o godz. 8:30 z parkingu przed hipermarketem b1 przy al. Witosa. Do Warszawy na pewno wyjadą dwa autokary.

Ci, którzy nie mogą wziąć udziału w proteście w Warszawie swoje poparcie dla obrony niezależności sądownictwa będą mogli wyrazić w niedzielny wieczór w Rzeszowie przy placu Śreniawitów.  

„Zapraszamy wszystkich, którym dobro naszej Ojczyzny leży na sercu, by przyłączyli się do nas i przyszli w najbliższą niedzielę o godzinie 21:00 pod siedzibę Sądu Okręgowego ze świecami. Stwórzmy łańcuch światła i czystych intencji. Bądźmy razem!” – apelują podkarpaccy działacze KOD.

Ci, którzy wezmą udziału w rzeszowskim proteście, proszeni są o zabranie ze sobą tylko świec. KOD apeluje, by nie używać żadnych znaków i emblematów.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

14 KOMENTARZE

 1. Podkarpacki minister sprawiedliwości pamietamy go z Nocnej Zmiany niewiele miał do gadania mógł jedynie klaskać Waldkowi,który wjechał do Sejmu na białym garniturze, szkoda że nie na białym koniu.A jeśłi i chodzi o naszego byłego podkarpackiego ministra to chyba pod Kozienicami dostał młotkiem jak chyba wracał z Warszawy samochodem.O reformie to wtedy decydowali inni,Michnik,oraz inni na czele z TW,,Bolek,,

 2. Uważam że reforma sądownictwa powinna nastąpić. I to jak najszybciej. Reforma powinna nastąpić za rządów Mazowieckiego a ta reformę powinien zrobić Bedkowski tj był minister sprawiedliwości. To zostało śmieszne.

 3. Tylko gdzie był Sąd Najwyższy gdy ludzi skazywali na pracę do 67 roku bo tylko tak można nazwać „reformę emerytalną PO
  gdzie był SN gdy znaczna część Polaków traciła majątki przez funta
  gdzie był SN gdy PO zrobiło skok na pieniądze podatników z OFE a Trybunał Konstytucyjny to klepnął
  gdy 20 tysięcy Polaków traciło oszczędności życia w Amber Gold sądy 3 razy umarzały postępowanie!!!
  gdy czyściciele kamienic w Warszawie wyrzucali ponad 40 tysięcy mieszkańców którzy tam żyli od małego sądy rękę w rękę z czyścicielami przekazywały całe kamienice przedstawicielom 140- 150 letnich właścicieli 🙂

  I to teraz Polacy mają wychodzić na ulicę w obronie kasty, przepraszam specjalnej kasty której przedstawiciel w mediach się żai że 10 tysięcy miesięcznie to tak mało że da radę wyżyć ale na prowincji. Schettino i przygłup od 6 króli tłómów nie porwie. No może że kilku byłych SBeków i milicjantów.

 4. Zwolennicy reform sądownictwa spotykają się pod Sądem Rejonowym w Rzeszowie.Bo chyba nikt nie ma wątpliwości że Sady nie były od lat reformowane,bo niektórym było tak dobrze jak było.Mamy przykład z Rzeszowa nikt z sędziów w Rzeszowie nie chce sadzić ani Jana B,ani Mirosława K.Mało tego sady nie moga sobie poradzić z dokonaniem zabezpieczenia majątku skazanych w Rzeszowie.Szczególnie Jan B, byłego już posła z PSL, v.ce ministra MSP któremu zginęła podobno jedna sztabka złota, która podobno dostała od biznesmena.Mało tego ten oskarżony,przez 12 lat zasiadała w KRS w komisji dyscyplinarnej czy to nie jest kpina z prawa i moralności bo o sprawiedliwości to nie maco mówić

 5. Ma być tak jak było aby milicjant miał dalej ochronę nie tylko od urzędnika z ale od Sądu najlepiej Najwyższego aby oszuści mogli dalej bezkarnie oszukiwać a ich rodzinom żyło si dostatnie.Zobaczymy, kto to wyjdzie na ten protest,chyba sami SB,milicjanty i ich żony i dzieci.Nawet sędziowie przyznają że reformy trzeba zrobić i nie tylko z KRS gdzie 12 lat zasiadał Jan B w komisji dyscyplinarnej.A dzisiaj nie może odszukać złotej sztabki która mu podarowali.Robić zdjęcia i filmy i sprawdzać w internecie ich przeszłość.

 6. Radny miejski Wiesław B. chyba będzie pierwszym podkarpackim zadymiarzem. Ale sie nie dziwię bo chyba broni swoich ,ilu ich jest na stronach IPN,przecież to jak stonaka niszczy zdrowy organizm podkarpacia.

Comments are closed.