Pierwszy nowoczesny pylon przystankowy już zamontowany [FOTO]

26
Reklama

W drugiej połowie września br. firma ML System rozpocznie montaż 50 pylonów przystankowych w Rzeszowie. Pierwszy stanął przy ul. Trembeckiego.

 

Pylony zastąpią obecne słupki przystankowe, które nierzadko są wykrzywione, zardzewiałe a umieszczone na nich rozkłady jazdy bywają nieczytelne. Teraz to się zmieni. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie postanowił słupki wymienić na nowoczesne podświetlane, zasilane fotowoltaiką pylony.

– W drugiej połowie września rozpocznie się montaż 50 pylonów – zapowiada Anna Kowalska, dyrektor ZTM. Przetarg na montaż nowoczesnych słupków przystankowych wygrała firma ML System z podrzeszowskiego Zaczernia.

– Chcemy, by nie tylko nasze autobusy były najnowocześniejsze, ale również infrastruktura, czyli wiaty przystankowe i słupki. Takich pylonów, które są zasilane fotowoltaiką, nie ma jeszcze w Polsce. Jesteśmy pierwszym miastem, które je wprowadza – twierdzi dyrektor Kowalska.

Pierwszy pylon przystankowy został postawiony przy ul. Trembeckiego niedaleko siedziby ZTM. Na razie jest testowany. ZTM chce sprawdzić, czy działa ona prawidłowo, zanim rozpocznie się montaż pozostałych. Nowe słupki będą wyposażone w podświetlaną w technologii LED gablotę, która będzie zasilana dzięki ogniwom fotowoltaicznym.

– Z tyłu pylonów będzie także mapa i schemat danej linii autobusowej. To pozwoli pasażerom lepiej korzystać z rozkładów jazdy – uważa Anna Kowalska. – Wartość pylonów wynosi ok. 160 tys. zł – dodaje.

Pylon ma ponad 2 metry wysokości i ponad 70 cm szerokości. Nowe stalowe słupki z podświetlanymi gablotami pojawią się m.in. przy ulicach Paderewskiego, Armii Krajowej, Budziwojskiej, Obrońców Poczty Gdańskiej, Strażackiej, Granicznej, Olbrachta, Architektów, Armii Krajowej, Bł. Karoliny, Dąbrowskiego, kard. Karola Wojtyły, Krzyżanowskiego, Kwiatkowskiego, Lwowskiej, Marszałkowskiej, Ofiar Katynia, św. Rocha, Sikorskiego, Staromiejskiej, Staroniwskiej, Trembeckiego, Witosa, Wyzwolenia, Zawiszy Czarnego czy Wywrockiego.

Docelowo ZTM chce w ciągu najbliższych dwóch lat wymienić łącznie 190 słupków przystankowych. – Ostateczna liczba uzależniona jest od tego, czy działka, na której pylon stanie, jest naszą własnością – zaznacza Anna Kowalska.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

26 KOMENTARZE

 1. Ferenc daj te 160 tys zl RESOVII to bedziesz chodzil na 2 lige ktora tak bardzo chcesz. Slubki wymienia hehe koles jest zabawny.

 2. Dobry ruch. Warto pomyśleć jeszcze nad nową grafiką rozkładów jazdy, starsze osoby mają problem z odczytaniem małych cyferek.

 3. Pylony,liny,słupy,wiaty,wyświetlacze wszystko to może i potrzebne a kiedy szanowne kierownictwo z sedziwym włodarzem pomyślą o stworzeniu większej liczby zatoczek autobusowych a nie tylko słup, buda,kosz na smieci i jak autobus się zatrzyma to sznur 30 aut za nim i jedziesz k….wa jak autobus bo nawet ciężko wyprzedzić to na wioskach pks-y mają zatoczki. W niektórych miejscach gdzie nowe osiedla to zatoczek nie uświadczy,nie wystarczy dawać pozwolenia i stawiać nowe osiedla bloki ale trzeba zadbać o infrastrukture!

  • Jak się nie zna szczegółów, to lepiej nie klapać dziobem. W niektórych przypadkach nie da się zrobić zatoczki, bo trzeba wykupić kawałek ziemi od prywatnej osoby, a ludzie niechętnie się działki pozbywają, szczególnie jak jest mała.

   • Zawsze można zrobić zatoczkę kilkanaście metrów dalej „lolo” znawco. Tyś chyba jednym z doradców doktóra honoriscausa.

  • Inwestuje w pierdoły, coraz większe pierdoły. Pomysły proste, a jednocześnie genialne dla tego Miasta czekają na realizację od 25 lat (np. nowe duże „koło” MPK po całej obwodnicy).

 4. W doope se wsadzcie te pylony. Temu miastu potrzebne są regularne kursy MPK obwodnicą z Baranówki i Krakowskiej w kierunku tamy i Rejtana! Przez brak połączeń w południe i wieczorem tysiące ludzi jest zmuszone dojeżdżać do szkoły i pracy samochodami (WSK, Polibuda, V liceum, IV liceum, Energetyk, Elektronik, itp., itd…..) Czy przez 25 lat obywatel prezydent doktor honoriscausa T. Ferenc i żaden wspaniały jego doradca jeszcze tego nie dostrzegł?

 5. Wygląd beznadziejny tak samo jak te ich ohydne wiaty, które szpecą miasto, szkoda słów, za tę kasę, mogliby wynająć przynajmniej przedszkolankę, co ma jakiś zmysł plastyczny, tysiąc razy lepiej by to wyglądało.

  • Tobie chyba mózg podczas urodzenia wyparował w dodatku naćpany jesteś albo nachlany . Kto tobie dał dostęp do internetu – jak czytam takie bzdury to jestem za eutanazją. Nie podoba się to wypi… twoje zdanie się nie liczy .

   • Boluś nie jesteś lepszy, o czym świadczy twoja odpowiedź. Każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii. Ty też masz prawo do wyrażania opinii na temat eutanazji. ale najpierw poczytaj o przypadkach kiedy ją zastosowano a potem się wypowiadaj na ten temat.

    • Dostosowuje kulturę do mojego rozmówcy. Owszem można mieć zdanie ale co niektórzy to piszą bzdury celowo, gdyż zazdroszczą rozwoju miasta. Szlag ich tafia że u nich w mieście nie ma nawet namiastki ilości inwestycji jaka występuje w Rzeszowie.

   • Wiem, liczy się tylko kasa wzięta za coś co może i spełnia swoją funkcję, ale za tę kasę mogłoby też jakoś wyglądać panie designer, nie żądam wielkiej finezji jednak bez przesady, wygląd tych wiat chyba z planów z lat 80.

 6. Rozkłady powinny być również być obok wiat przystankowych.
  Ciężko jest sprawdzać trasę lini jeśli rozkład wisi nad ławką, gdzie siedzą ludzie.
  Jeśli pada deszcz czy śnieg przedostać się do tabliczek z rozkładem jest bardzo trudne.

 7. Pomysł może i dobry tylko czego aż tyle kosztują te słupy z ogniwami.Czy ogniwo fotogalwaniczne i 3 ledy oraz bateria musi kosztować 160 tyś zł.Równie dobrze można na obecnych słupach zamontować z Castoramy lampki LED na 9 zł i spełnia funkcje oświetenia tablicy.Ale obecnie dyr. transportu, nauczycielkę jeż rosyjskiego z Dynowa można wszystko wlepić.Zależy jej chyba aby w czasie wyborów była na plakatach które umieszczała na przystankach ktoś oświetlił choć lampką LED.Nic jej to i tak już nie da jest skompromitowana jako działacz SLD.

  • 160 000 / 50 = 3200 zł /sztuka to chyba lepiej wygląda.
   A gdzie kolor pomarańczowy ? miał być szary i pomarańczowy.
   Poza tym mapa linii będzie wspólna bo nie wierzę że dla każdej linii będzie osobna mapka naklejona na pylon.

   • Nie ma co wypominać pani Ani pochodzenia. Nie każdy się urodził w Nowym Jorku jak Betka. Co do porównywania cen chińskiego badziewia z sieciówki do pylonów wychodzi nieznajomość tematu. Firma wygrała przetarg czyli zaproponowała najniższą cenę wraz z montażem!

    Betka jak uważasz że montaż 50 słupów z fotovoltaniką to dużo to sama przedstaw lepszą ofertę i sama montuj.

    Ja uważam zmianę na +

  • Postaw u siebie pod domem to co chcesz stworzyć ,ja pier jakie popaprancy. Lampkę sobie kup w castoramie i wkręć do gęby może dostaniesz olśnienia bo jak na razie twój komentarz wskazuje na poważne porażenie mózgowe.

 8. kolejna sprawa to montaż i zachowanie skrajni na jedokierunkowym ciągu pieszo-rowerowym (2,5m) obiekt musi być zamontowany min 20cm od krawędzi drogi dla rowerów.

 9. szału nie ma du..y nie urywa, to ogniowo słoneczne nie wygląda najlepiej. Mam nadzieję że nocą rozkład jest podświetlany, bardziej brakuje ławek do siedzenia czy zadaszenia. Funkcja ta sama co zwykła rura z rozkładem jazdy za 200 zł..

  ZTM wydaje pieniądze na bzdury, zamiast zająć się realnym wpływem na transport zrównoważony.Nie wiem czy te inwestycje zwrócą się w 10 lat..

Comments are closed.