PiS namawia Ferenca do rozmów o obwodnicy południowej. „Nie czas na obrażanie”

44
Zdjęcie: Materiały PiS
Reklama

Politycy PiS namawiają Tadeusza Ferenca, by przestał się obrażać jak dziecko i nie rezygnował z rozmów o budowie obwodnicy południowej dla Rzeszowa. Prezydent ma już jasno wytoczoną ścieżkę działania i uważa, że „gdzie koncepcji cztery, tam nie ma nic”.

Budowa obwodnicy, w zasadzie drogi południowej, to niekończąca się saga. Kolejną część w środowe południe „napisali” politycy PiS: poseł Wojciech Buczak, radni miejscy Marcin Fijołek i Robert Kultys, którzy ubolewali nad tym, że Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, nie chce współpracować z wojewodą podkarpackim i starostą rzeszowskim. Oboje są z PiS. 

Chodzi oczywiście o poniedziałkowe spotkanie w urzędzie wojewódzkim, gdzie Tadeusz Ferenc powiedział, że czuje się obrażony, iż nie zaproszono miejskich urbanistów do rozmów na temat projektowania drogi południowej na terenie Rzeszowa.

– Zlecane jest projektowanie drogi ludziom, którzy nie potrafią połączyć Zarzecza z Siedliskami. To zwykła kpina – mówił na spotkaniu Tadeusz Ferenc. Te słowa wykorzystała wówczas wojewoda Ewa Leniart, która uznała, że skoro prezydent Rzeszowa czuje się obrażony, to ona kończy rozmowę i dla niej temat jest zamknięty.

Buczak: Źle się stało

– Podczas poniedziałkowego spotkania mieliśmy wspólnie rozmawiać nad dobrym rozwiązaniem dotyczącym powstania drogi południowej. To spotkanie jednak bardzo szybko się zakończyło, bo jak sam prezydent powiedział, obraził się, że nie miejskie, a inne służby przygotowują koncepcję tej drogi – mówił w środę Wojciech Buczak.

– Źle się stało, bo uważamy, że w tej sprawie trzeba współpracować. Mieszkańcy Budziwoja, Białej, Zwięczycy wykazują w tej sprawie dużo dobrej woli i nie chcą blokować inwestycji, ale składają bardzo ciekawe propozycje – dodawał.

Buczak wspomniał o pieniądzach, mówiąc, podobnie jak wojewoda, że te powinny na obwodnicę południową znaleźć się w nowej unijnej perspektywie finansowej. Jego zdaniem, aby inwestycja miała większe szanse na pozyskanie pieniędzy, potrzebny jest wspólny projekt kilku samorządów, a nie tylko jednego – Rzeszowa. Dlaczego? Bo zdaniem Buczaka, nie można kolejny raz zaprzepaścić szansy na budowę tak ważnej drogi.

Na skutek trwającej od maja 2017 roku awantury wokół obwodnicy, ratusz nie dostał 277 mln zł dofinansowania inwestycji. Pieniądze zablokował rząd PiS i wojewoda podkarpacki, twierdząc, że miasto do budowy 6-kilometrowej obwodnicy łączącej ul. Podkarpacką z al. Sikorskiego fatalnie się przygotowało. 

Fijołek: Lista błędów bardzo długa

Marcin Fijołek z kolei dodał, że lista błędów i zaniechań przy przygotowywaniu budowy obwodnicy jest już tak duża, że nie można już sobie pozwolić na nowe, bo na tym traci miasto i mieszkańcy.

– W 2015 i 2016 roku miasto przegapiło możliwość aplikowania o pieniądze unijne z programu Polska Wschodnia. W 2017 roku złożono niekompletny i spóźniony wniosek. Przez to pieniędzy też nie udało się uzyskać. Do tego przebieg obwodnicy oparty o plany z lat 90. nie uwzględniał, jak wiele powstało nowych zabudowań na proponowanej przez miasto trasie – punktował Fijołek.

– Lista błędów jest bardzo długa. Do tego dochodzi bulwersująca sprawa, że pomimo iż miasto miało w planach budowę tej drogi, wydawało pozwolenia na budowę – dodaje.

Dlatego też radni klubu PiS postanowili na najbliższa sesję Rady Miasta przygotować uchwałę w formie apelu do Tadeusza Ferenca, aby ten podjął partnerską współpracę z gminami, które sąsiadują z Rzeszowem oraz „innymi partnerami, z którymi warto rozmawiać”.

– To najważniejsza z inwestycji, która powinna być w ostatnim czasie zrealizowana jak najszybciej. Oczekujemy, że prezydent będzie gotowy do podjęcia partnerskiej współpracy nad propozycjami, które się pojawiły – mówił Marcin Fijołek i podkreślił, że warianty drogi zaproponowane przez Wojciecha Buczaka, czy wojewodę i starostę nie są jeszcze skończone, a co za tym idzie można nad nimi wciąż dyskutować.

PiS: Nie czas na obrażanie się

Robert Kultys z kolei odniósł się do styczniowego spotkania w mieszkańcami, które odbyło się w szkole w Zwięczycy i przypomniał, że prezydent zgodził się na realizację tego wariantu, który będzie odpowiadał mieszkańcom.

– Zamiast się skupić na przeanalizowaniu tych wariantów, które będą najlepsze dla miasta, to prezydent się obraził, że ktoś śmie proponować jakieś inne rozwiązania, niż te które przygotowało miasto. Dla nas to droga donikąd  – uważa Robert Kultys.

– Gołym okiem widać, że mieszkańcy się totalnie nie zgadzają na wariant miasta. Ilość wyburzeń i kolizji jest tak ogromna, że trudno sobie wyobrazić, aby w zgodzie społecznej uzyskać akceptację dla tego przebiegu – dodaje.

Przypomnijmy, że wyliczenia, które przygotowano wówczas na styczniowe spotkanie w Zwięczycy z Tadeuszem Ferencem, wskazywały, że pierwszy wariant miejski, który zakładał budowę obwodnicy przez osiedla Zwięczyca, Budziwój i Biała, mówił o wyburzeniu 45 domów, przy czym 95 byłoby tzw. w zasięgu bezpośredniego oddziaływania inwestycji.

Zmodyfikowana wersja wariantu pierwszego miejskiego zakłada budowę mostu odsuniętego od zalewu o 150 m w kierunku południowym i skrócenie jego długości o połowę – do 500 m, gdzie wyburzono by 48 domów a 140 miałoby być w bliskim sąsiedztwie obwodnicy, co bardzo nie spodobało się mieszkańcom osiedli Zwięczyca, Budziwój i Biała, bo ucierpiałoby na tej koncepcji jeszcze więcej osób.

Który wariant jest lepszy? 

Z kolei tzw. „wariant Buczaka” zakładał budowę mostu przez najwęższy fragment rzeszowskiego zalewu i słabiej zurbanizowane tereny, na których znajdują się m.in. ogródki działkowe oraz wyburzenie 12 domów. W tej koncepcji tylko 39 domów znalazłoby się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi.

Brzmi pięknie, ale prawdopodobnie ten wariant nie byłby możliwy do realizacji, bo wysunięta jeszcze na północ droga przebiega jeszcze bliżej rezerwatu Lisia Góra, a co za tym idzie uzyskanie decyzji środowiskowej byłoby bardzo trudne.

Trzecia koncepcja zaproponowana przez wojewodę i starostę zakłada budowę drogi przez Tyczyn, Rzeszów i Boguchwałę i w założeniu tylko cztery domy zostałyby zrównane z ziemią, a 19 byłoby w zasięgu oddziaływania inwestycji. Tak wynika z wyliczeń mieszkańców. Ratusz sprawdził tę trasę i okazało się jednak, że budynków do wyburzenia jest więcej – 39.

Realizacja tego wariantu mogłaby doprowadzić do regularnego podtapiania Tyczyna oraz spowodować, że koszty inwestycji wzrosłyby dwukrotnie, ponieważ budowa drogi na wałach przeciwpowodziowych wymagałaby wzmocnienia ich drewnianymi balami. Dlatego też przeciw takim rozwiązanym sprzeciwiają się mieszkańcy Tyczyna, Kielnarowej i ul. Mokra Strona w Rzeszowie.

Kultys: Obwodnicy przez pustynię nie puścimy

– Nie spodziewajmy się, że ktoś zaproponuje wariant, który będzie szedł pustynią – nie da się czegoś takiego zrobić. Każdy wariant to są jakieś koszty – środowiskowe, czy społeczne – argumentował dalej Kultys.

– Sami mieszkańcy przeanalizowali, który wariant powoduje najwięcej wyburzeń i kolizji. My nie wskazujemy, które rozwiązanie jest lepsze, a jedynie zauważamy, że rozwiązanie zaproponowane przez wojewodę i starostę generuje potencjalnie mniej problemów, które rodzą się przy wariancie miejskim – uważa Robert Kultys.

I w tym leży pies pogrzebany, że wciąż mówimy o „potencjalnych”, a nie konkretnych opcjach, bo wszystkie koncepcje, poza miejską, są jak mówią złośliwi, „kreskami na mapie”, a więc do końca nie wiemy, ile ostatecznie domów może zostać wyburzonych i ile będzie w bezpośrednim zasięgu inwestycji.

Ferenc: Najlepiej się nie wtrącać

A co na to Tadeusz Ferenc? Zarzutami polityków PiS się za bardzo nie przejmuje. – Prowadzimy wiele inwestycji. Najlepiej jest, kiedy nam się nikt do nich nie wtrąca. Kiedy mamy duże gremium, to każdy chce po swojemu realizować swoją wersję, twierdząc, że jego jest najlepsza. Jeśli jest dużo propozycji, to nic z tego nie wychodzi – uważa Tadeusz Ferenc.

– Nie dostaliśmy zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. W projekcie były pewne mankamenty, ale należało dać ZRID i zażądać tego wszystkiego, co brakowało. Gdyby tak się stało, to prawdopodobnie robota by już trwała. Jeśli jest dużo propozycji, to nic z tego nie wychodzi – dodaje prezydent. 

Ferenc przypominał też, że miejska koncepcja przebiegu obwodnicy ma przygotowaną dokumentację sporządzoną przez firmę, która wygrała w przetargu. – Z każdą inwestycją są kłopoty, ale od tego tu jesteśmy, aby je pokonywać. Natomiast jeśli jest wielu doradców – z tego nie ma nic – uważa Ferenc i przypomina, że obecnie na inwestycję, którą oszacowano na około 450 mln zł nie ma pieniędzy.

– Będziemy się o nie starać. Im wcześniej zakończymy rozmowę i podejmiemy decyzję, tym lepiej, bo wówczas są większe szanse na zdobycie funduszy. Liczę na to, że kolej nie wykorzysta pieniędzy i będą one na budowę drogi – przewiduje Tadeusz Ferenc.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

44 KOMENTARZE

 1. Ale wszyscy pier…..licie, przeżyłem remont ul. Jana Pawła II, takich przekrętów jak przy tym remoncie to nie widziałem nawet za komuny. Jaśnie Wielmożny tak chwalony tutaj ma w du…ie społeczeństwo, dla niego liczą się tylko developerzy, i jego widzimisię, tyle przepisów co tutaj złamano to się w głowie nie mieści. Na spotkaniu robił z ludzi idiotów (lub sam nim jest, ciężko było wyczuć słuchając go), wszelkie odwołania pisane przez ludzi były załatwiane po znajomościach, wmawiano ludziom, że czarne jest białe i na odwrót. Nigdy więcej Ferenca i jego kliki, Ci co tutaj się żołądkuję g…no wiedzą jak realizowane są te jego słynne inwestycje, ja odczułem na własnej skórze. A teraz czekam na jego obrońców (trolli) i ich pochwały, ja wiem swoje i dużo ludzi tutaj też….

  • Jak ci przeszkadzają inwestycje i prezydent to przeprowadź się np do tarnobrzega tam jest super prezydent łapówkarz . Po co tutaj siedzisz i zabierasz powietrze. Gdyby nie pozwolenia na rozwój branży developerskiej to żadne osiedle by nie powstało.

  • Mądry się odezwał, jakie inwestycje? To nazywasz inwestycjami? budowę byle gdzie, byle było? Puknij się wiesz gdzie??? Budowane bloki w miejscach gdzie nie powinno ich być, zabieranie coraz więcej terenów zielonych, budowa bloków pośrodku niskiej zabudowy, to nazywasz inwestycjami??? odezwała się właśnie jeden z trolli Jaśnie Wielmożnego…

   • A ty kim jesteś trolem pisoli dla których najlepiej aby nic się nie budowało, dla takich jest najwygodniej gdy są pola, lasy, łąki . Tutaj jest miasto a nie wieś, terenów rekreacyjnych jest sporo więc nie zabraknie. Podaj osiedle które zostało wybudowane tam gdzie nie jest jego miejsce ?? !!!

 2. Pisowcy to są typowe hieny , nic pożytecznego dla miasta nie zrobili a zachowują się jakby byli panami . W radzie miasta zawsze na nie , przeciwko wszystkiemu aby tylko rzucić kłodę pod nogi prezydentowi.
  Pamiętam poprzednie wybory jak szlachta startował odbyła się konferencja w której razem z kultysem przestawili wizualizacje budowy szeregu wieżowców jak w dubaju ,na pytanie kto im to zaprojektował odp brzmiała że nie powiedzą. Takie to żałosne że nie chce się komentować.

  • Chcecie się pośmiać z Kultysa? Wymyślił w Rzeszowie budować wieżowce żeby miasto było nowoczesne jak przystało na stolicę Podkarpacia:

   http://twinn.pl/?idd=2&poz=&rok=2014&page=0&id=1093&idd=6&poz=ml0

   Tak planował 2 lata temu. A co przez te 2 lata osiągnął, czy coś powstało?- NIC
   A żeby było jeszcze śmieszniej na Zalesiu ktoś chce postawić na działce budowlanej blok to i pewnie i ten blok zablokuje 🙂

 3. Te pisowcy to są poje… hipokryci ,celowo zablokowali pieniądze na obwodnice a teraz próbują wszystko zwalić na prezydenta że coś było przesłane niekompletnie. Wybory się zbliżają więc pisole udają że to oni chcą a prezydent się obraża. Tylko jak ku.. można spokojnie patrzyć jak jakiś baran wyznacza obwodnice miasta przez boguchwałe i tyczyn . O jakiej współpracy z gminami oni mówią , to jakieś nieporozumienie. specjalnie wprowadzają chaos i robią rozgłos , pajace.
  Budowa obwodnicy powinna opierać się o pierwszą koncepcje czy li z tym długim mostem ,gdyż tamte tereny są podmokłe i żeby dużo kasy na utwardzenie drogi nie wydawać , most byłby najlepszym rozwiązaniem.

 4. Kultys z pisem już tyle na przedstawiali wariantów że im kolorów na mapie zabrakło na kolejne pomysła. Ferenc buduje drogi, mosty … a kultysowi, szlachcie, buczokowi jedynie kolejne kreski na mapie świetnie wychodzą.

  A jacy zadowoleni ze swojej „pracy” 🙂

 5. Gwoli ścisłości to koncepcji jest nie 4 a 5 z ostatnią łączącą się pomiędzy Boguchwałą a Lutoryżem z planowaną/budowaną S19tką.
  Samo pominięcie jednej z koncepcji i siłowe przepychanie swojej pierwszej oznacza, że obecnie nam panujący nie jest gotowy na merytoryczną dyskusję i kieruje się jedynie PRem (wątki i opcje dewelopersko/korupcyjne pominę) oraz wspierającą go przy podobnych zakrętach armią trolli.

  PS Uważam, że należy budować jednocześnie trasy 3 i 4.

 6. Ten po lewej w okularach to podobno spod Tarnowa. Typowy Buczok. Będzie na pewno pod Tarnów działał a nie dla Rzeszowa.

 7. Tadek przez 12 lat budował drogi, rozwijał Rzeszów. Różni rządzili PO SLD PSL i inne partyjki. Dorwał się PiS do władzy i w Rzeszowie nic się nie da wybudować. I jeszcze próbują z nas wyborców ciemniaków robić, że to wina Tadeusza. Nie kupujemy tego Pani Wojewodo.
  Jakby wojewoda chciał obwodnicy, to już by się obwodnica budowała !!!
  A, że wojewoda nie chce, to się obwodnica nie buduje.
  Ci z PiSu malują tylko kredkami na mapach „nowe warianty”, a nic nie robią.
  Od malowania kredkami po mapach – obwodnica się nie wybuduje.

  • Święte słowa zabawa z kredkami to w przedszkolu i wszyscy tam już powinni byc zapisami :
   Ring powinna zaprojektować odpowiednia firma po analizie : terenowej / po konsultacjach z ” Tubylcami” bo tylko oni wiedzą którędy przy jak najmniejszych kłopotach tą drogę zrobić .
   I to juz dawno powinno być załatwione a nie jak teraz rysowanie kresek jak w Afryce kolonićci robili granice tnąc linie proste nie zważając na uwarunkowania : rodowe,językowe, przyrodnicze a potem kwik że są wojny
   Ten przykład jest identyczny bo laicy chcą droge budować a potem sie burmuszą jak dzieci w piaskownicy – paranoja.
   A my stoimy w korkach i nas trafia

 8. Ciemnota pisowska wszystko zepsuje. W tym tempie budowa obwodnicy będzie trwać dziesięć lat o ile w ogóle powstanie. Panie Ferenc pogoń tą hołotę i trzeba ruszać z budową obwodnicy

 9. Art. 87 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym „Obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone przed dniem 1 stycznia 1995 r. zachowują moc do czasu uchwalenia nowych planów, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2003 r.”
  Art. 87 ust. 4 tej ustawy „Sejmiki województw, które do dnia wejścia w życie ustawy nie uchwaliły planów zagospodarowania przestrzennego województwa, oraz gminy, które dotychczas nie sporządziły studium, sporządzą i uchwalą odpowiednio plany zagospodarowania przestrzennego województwa bądź studium, w terminie roku od dnia wejścia w życie ustawy, zgodnie z jej wymaganiami.
  Nikt z osób odpowiedzialnych za brak uchwalenia planów nie ma prawa teraz proponować koncepcji choćby miał być wyburzony nawet jeden dom bez zgody właściciela!

 10. Ty weź kilof i też się jebnij w łeb pusty
  Jakbym wsadził na ten stołek swojego ojca, wojka, szwagra obstawiam że zrobili by dużo więcej i nie było by obrażania, blokowania, dawania tytuł honorowego ludziom żeby złagodzić sprawę i kilkukrotniej próbie starania się dostania do koryta w Warszawie bez powodzenia! Ludzie wybory już niedługo dajmy odejść na emeryturę Tadeuszowi, czas na młodą, świeżą głowę

  • Na szczęście na emeryturę się prezydent nie wybiera i nie pisz w liczbie mnogiej . Powiadasz młoda świeża krew bez doświadczenia jeszcze dodaj pisowska żeby wszystko najpierw stanęło w miejscu a potem zaczęło się cofać. Gdyby pisole mieli choć odrobinę dobrych intencji to nie blokowali by wszystkich możliwych inwestycji w mieście, a to zwykła tępa hołota zerwana ze sznurka przy stodole.

 11. Obwodnica tu czy tam, pokłóciły się skrzaty o kawałek tortu, a każdy z nich myśli że jest jedyny, najmądrzejszy i nieśmiertelny. Idioci. Nie minie nawet i 30 lat, i po nich nastanie…. cisza. P.s.: do pani piszącej ten tekst: przecinek w tytule jest bez sensu, zupełnie zmienia kontekst i po prostu tam nie pasuje. Może przydałoby się troszkę wiedzy z zakresu gramatyki?

 12. Obwodnica choćby na 200 metrach w przekroju 2×1 nie jest obwodnicą. To jakaś kpina. Ponadto obwodnica ma efektywnie komunikować wschód miasta z zachodem a nie Boguchwałę z Tyczynem

 13. Czy tylko ta inwestycja jest najważniejsza dla mieszkańców miasta.Czy nie ważniejsza jest droga tzw.Wisłokostrada która zaczął i nie skończył bo powstała droga ul.Dworaka nie wiadomo dla kog.Inwestycje robi sie albo pod kolegów inwestorów albo pod znajomych deweloperów ale chyba nie za darmo.

 14. Panie Prezydencie, z terrorystami się nie negocjuje.
  Rzeszowianie nie zapomną pISowi hamowania rozwoju miasta i pchania się między wódkę a zakąskę. Podziękują wAM przy urnie i z całego serca życzę takie łomotu by sam prezes wykopał wASZE pierwsze krzyżowe z władz województwa. Nawet gdyby miał ściągnąć więcej spadochroniarzy z Peremyśla.

  • Racja bo to ma być Ring miejski a nie drogi gminne czy powiatowe dlatego powinna być jak najbliżej miasta a ma umożliwić szybkie przemieszczanie z dzielnicy do dzielnicy miasta i wylot z miasta przez podpiętą drogę powiatową.Dlatego
   miasta ościenne jak chcą się wpiąć to niech im Wojewoda razem ze Starostą drogi projektują i niech się wpinają do ringu.

 15. Kultys nienawidzi Rzeszowa bo sam z Radomia.

  Sukces Rzeszowa razi Radomiaka. Dlatego blokuje prawie każdą inwestycje a prezydent nazywa go „Wielki Hamulcowy” Mógł być Aqapark a jest żwirownia a w lecie dzieci idą do fontanny multimedialnej. Której budowie też był przeciwny!

  • Dlatego jakikolwiek kandydat startujący na jakikolwiek taboret z którego potem bedzie decydował o tym co ma być w mieście : kosz- rabatka- palma-sracz-lampa-przejście- blok- chodnik- itd.itp powinien być z naszego miasta i to od kilku pokoleń do tyłu a nie jakiś nawiedzony desantowiec
   ” strzelec wyborowy” bo potem mamy co mamy; dziadostwo- bajzel- kwik i stoimy zamiast iść szybko do przodu
   bo wszystkie rankingi pokazują że jesteśmy na szarym końcu w Uni a te dziady siedzą na taboretach kase biorą i nic nie robią -gonić to na zbity pysk :
   FORA ZE DWORA; O !

  • A jacy” łoni powazni „wódki tylko im na stole brakuje, a gdzie jest ta pani co kasę wolała oddać dla warszawy niż dla Rzeszowa, to są zwykłe szkodniki działające na niekorzyść miasta na złość prezydentowi , odwracają koto ogonem ale ludzie na takie zagrywki się nie nabiorą.

 16. Był plan, były wizualizacje, były pieniądze z rozdania unijnego ale niestety wojewoda z PIS zablokowała obwodnicę tak jak siedzący na zdjęciu po prawej Kultys z PIS zablokował miastu aqapark. Jest po ptokach.
  Dlaczego wtedy PIS zablokował? Bo przed wyborami już most by stał a to za dużo na PIS który chciał mieć swojego prezydenta.

  A teraz to co oglądamy to kabaret. PIS zdał sobie sprawę że na jesień wybory a pamięć wyborców świetna i za to co zrobili miastu wyborcy podziękują w głosowaniu przed urną. No to strach zajrzał w oczy Szlachcie, Fiołkowi i Kultysowi i im podobnym. Ci przez których miasto straciło realnie szansę na obwodnicę przed wyborami starają się w mediach zrzucić winę na prezydenta.

Comments are closed.