PO o zakazie handlu w niedzielę: PiS urządza życie Polaków. Zakaz zniesiemy

66
Reklama

– To wigilia dnia, w którym PiS zaczął urządzać życie każdemu z Polaków – mówią podkarpaccy politycy Platformy Obywatelskiej, protestując przeciwko ograniczeniu handlu w niedziele. Platforma przygotowała swój projekt ustawy, która ten zakaz uchyla.

 

Niedziela 11 marca będzie pierwszą niedzielą, w której nie będzie można robić zakupów m.in. w galeriach handlowych. W całym kraju w sobotę politycy Platformy Obywatelskiej mówili „nie” dla zakupowych ograniczeń w niedziele, wprowadzonych przez rząd PiS. Protest PO odbywał się pod hasłami „Otwórzcie sklepy” i „Robię zakupy, kiedy chcę”. 

 Jak mamy odpoczywać?

Także w Rzeszowie przeciwko ograniczeniom handlu w niedziele wystąpili podkarpaccy politycy PO na czele z liderem regionalnych struktur partii, posłem Zdzisławem Gawlikiem. Byli również inni politycy z Podkarpacia: posłanki Joanna Frydrych i Krystyna Skowrońska, oraz radna sejmiku podkarpackiego Teresa Kubas-Hul i radny Rzeszowa Andrzej Dec. 

Cała piątka polityków PO pojawiła się w galerii Millenium Hall przed sklepem „Piotr i Paweł”. Krystyna Skowrońska symbolicznie kupiła bochenek chleba. W niedzielę już tego nie będzie mogła zrobić.

– Od 2,5 roku PiS urządza państwo, wskazuje, jak Polska powinna wyglądać. Dzisiaj mamy wigilię dnia, w którym PiS zaczął urządzać życie każdemu z Polaków, wskazywać mu, jak ma żyć, jak ma odpoczywać – mówił poseł Zdzisław Gawlik.

– Polacy nie zasługują na to, by im z góry dekretować, jak powinna wyglądać ich niedziela. Każdy z nas jest na tyle mądry i rozsądny, że potrafi sam ustalać, co jest dla niego i jego rodziny dobre – podkreślał szef podkarpackiej PO. 

Jak PiS wykiwa Kowalskiego 

Według polityków Platformy, największymi beneficjentami ograniczenia handlu w niedziele będą ci, którzy zaczną obchodzić ustawę. Są w niej 32 wyjątki. Handlować w niedziele będą mogły np. stacje paliw Orlen.

– W Jaśle na stacji Orlen przy Rafinerii budowany jest wielki hangar. Taka galeria jak Millenium Hall w niedzielę handlować nie będzie mogła, a na Orlenie handel będzie mógł kwitnąć – mówi Joanna Frydrych. 

Jej zdaniem ustawa ograniczająca handel w niedziele to „kolejny przykład ograniczenia wolności Polaków”. – Sami powinniśmy decydować, jak mamy żyć, pracować, w jaki sposób zarabiać. Skutkiem tej ustawy będą wyższe ceny. W tym wszystkich chodzi o wykiwanie przeciętnego Kowalskiego – uważa posłanka Frydrych. 

Krystyna Skowrońska twierdzi, że zakaz handlu w niedziele może doprowadzić do tego, że w tej branży w całym kraju pracę straci około 85 tysięcy osób. – Ta ustawa nie tylko skrzywdzi galerie, ale ich całe otoczenie. W ustawie, którą my proponujemy, jest zapis gwarancji wolnej niedzieli dla pracownika – dodaje posłanka Skowrońska. 

Platforma zniesie zakaz

Projekt ustawy autorstwa PO przywraca handel w niedziele. – Problem z pracownikami sklepów otwartych w niedziele dałoby się rozwiązać poprzez modyfikację kodeksu pracy, wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy – uważa Andrzej Dec. 

Politycy Platformy Obywatelskiej mówią, że zakaz handlu w niedziele to „niedobry akt prawny”.

– Jestem przekonany, że kiedyś nasza ustawa wejdzie w życie. Obecna dzieli przedsiębiorców na lepszych i gorszych. Jeżeli mam galerię przy dworcu kolejowym, to handlować mogę, a jak ktoś ją ma odrobinę dalej, to już nie. To administracyjne oddziaływanie na gospodarkę – zaznacza Zdzisław Gawlik. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

66 KOMENTARZE

 1. Jestem za zakazem handlu w niedzielę. Sprzedaż w niedzielę nie jest koniecznością tak jak praca policjanta strażaka czy lekarza. Dzięki tej ustawie setki tysięcy osób w całym kraju pracujących w handlu będą mogły odpocząć. Nie jest prawdą to co mówi Po że przy stacjach benzynowych będą powstawać galerie. W ustawie jest zaznaczone że sprzedaż w niedzielę na stacjach benzynowych jest dozwolona tam gdzie jest prowadzona sprzedaż paliwa. Zresztą ustawa ma być nowelizowana. Szkoda że PiS poszedł z stronę socjalizmu i zadłużania państwa bo może bym nawet na nich zagłosował.

 2. Holandia, Niemcy, Francja czy ktoś tam widział od przynajmniej 10 lat otwarty w niedzielę market? PO ma niesamowite argumenty. Niedługo złożą wniosek o ukaranie partii rządzącej bo przez PiS korupcja zanika i to jest szkodliwe oraz nie do przyjęcia.

 3. W większości krajów zachodnich wolne niedziele też są po to żeby chodzić do kościoła? Walnijcie się niektórzy czasem w łeb i popatrzcie dalej niż czubek własnego nosa i wasza wygoda…

   • jakiej rodziny jak w fabrykach w rzeszowie i okolicy trzeba isc pracowac? pip teraz własnie lazi po rzeszowie i kontroluje sklepy. Tez by zjedli rosół i wypili browara, ale nie moga. A jakie to koszty generuje?(praca w niedziele, delegacja)

 4. Wczoraj przed samym zamknięciem sklepu wpada jegomość i sunie na alkoholowy. Kupił 0,5l czystej, wino i 4 browary, przy kasie z dziecięcym wręcz uśmiechem powiedział: „Skoro nie muszę w niedziele jeździć z moją po marketach to teraz sobie pozwolę”. Takich jegomościów będzie teraz na pęczki.

 5. Jak ta piątka orłów z PO chce pracujących niedziel zawsze może zapierdalać charytatywnie na Orlenie.
  4 niedziele popracują na kasie to może zmądrzeją?

  • Przecież nikt nie pracuje 7 w tygodniu 30 w miesiącu… Co wy bajki opowiadacie. Są zmiany. Są dni wolne. Jak ktoś pracuje 365 w roku to na to jest inspekcja pracy.

   • Inspekcja Pracy , Urząd Nadzoru budowlanego to urzędy do likwidacji a ich obowiązki powinno się przekazać dodatkowemu wydziałowi w policji,może wtedy kontrole będą skuteczne.

 6. PO w końcu znalazło coś co może chcieć znieść nie bojąc się wyborców. Gdyby to samo chcieli zrobić z pincetplusz, a przynajmniej oficjalnie się przyznali do takich planów, wtedy i za 20 lat nie odnieśliby triumfu.
  Niedzielny handel to dość bezpieczny temat na czas kampanii.

  • Program wyborczy PO:

   – muzułmanie w każdej parafii,
   – likwidacja 500+
   – powrót do wieku emerytalnego 67 lat,
   – likwidacja CBŚ
   – likwidacja podstawówek i powrót gimnazjów,
   – pracujące niedziele dla matek

   … coś mi podpowiada że nawet Ci co na Was zawsze głosują „mniejszość Niemiecka” tym razem pokażą Wam wyprostowany palec. I nie będzie to kciuk :)-

 7. A ta blondynka z nadmuchana fryzura kiedy była szefową sejmowej komisji budżetowej to chciała razem z koleżanka Kopacz załatwić podkarpacka służbę zdrowia. Głosowała za obniżeniem algorytmu dla podkarpackich szpitali.Gdyby nie masowy protest podkarpackiego środowiska to długi podkarpackich szpitali były by jeszcze większe.Działała na szkodę mieszkańców Podkarpacia !Wszystko jest do sprawdzenia w internecie.

 8. Tych szkodników z PO to chyba na jednych taczkach ludzie już niedługo wywiozą min za współudział i krycie oszustów i złodziei w licznych aferach i przekrętach na majątku Skarbu Państwa.Dobrze że zlikwidowali Ministerstwo Skarbu Państwa, bo ludzie którzy tam pracowali nigdy nie dbali o nasz majątek narodowy.

  • „… Cała piątka polityków PO pojawiła się w galerii Millenium Hall przed sklepem „Piotr i Paweł”. Krystyna Skowrońska symbolicznie kupiła bochenek chleba. W niedzielę już tego nie będzie mogła zrobić.… ”

   Pokazała baba swoją tępotę.

   Przecież ustawa wyłącza z ograniczenia handlu piekarnie. Co za matołki.

   • Czy ta blondynka z Mielca jest po pełnej podstawówce czy może dyplom kupiła na stadionie dziesięciolecia.Mamy nadal takich mgr (magazynierów) którym szkoły partyjne załatwiali sekretarze PZPR.Nie jedn pytał,sekretarzu na którym to ja roku już jestem tej naszej uczelni.

   • Dokładnie, śmiać nie mogłem się powstrzymać 😀 z głupoty tej Pani z PO.
    Hahaha niech idą protestować w piekarni gdzie ludzie po nocach za grosze ciężko pracują. Bronek mówił że zmień pracę weź kredyt to partia glupoli nic dziwnego że bliski ich koniec. Partia nie dla ludzi.

 9. Niedawno było głośno w mediach o tym „biznesmenie” co zatrudniał Ukrainkę na czarno i gdy Ta dostała udaru to wywiózł ją do parku i porzucił na ławce.

  Właśnie tacy pracodawcy co tak „szanują” swoich pracowników chcą żeby zamiast Ci odpoczywali w niedzielę z rodziną siedzieli od rana do wieczora nawet w niedzielę na kasie.

  Jak widzę polityków PO to mi się rzygać chce. Ci ludzie tak nienawidzą Polaków że na 100% w zemście że ich odsunięto od koryta tak jak ukradli prywatne składki pracownikom z OFE i podwyższyli wiek emerytalny do śmierci(67lat) tak i w zemście przegłosują PODATEK KATASTRALNY.
  Tylko jedna PO tak nienawidzi Polski i Polaków i jest do tego zdolna.

 10. To może niech PIS zrobi dzień wolny dla każdego? Kierowca MPK, lekarz w szpitalu itd. Czym oni nie zasługują na wolne? Ten kto pracuje na kasie sam wybrał ten zawód. Trudno, niech pracuje w niedziele albo zmieni zawód….

  • Dokladnie ja zapieprzam od poniedzialku do soboty a nawet ubrania kupic to kiedy?? Nie mowiac o spozywczych rzeczach, to pozamykac koscioly w niedziele niech kler na tace nie zbiera utargu od ciemnogrodu, czlowiek glupi glosuje na pisiorow a pozniej zaluje

  • xds … To już wiadomo dlaczego Kierowcy MPK, lekarz w szpitalu (dobrze że tylko jeden :)) itd. (kimkolwiek jest ta grupa społeczna nie godna wymienienia) są tacy frustrowani bo pracują non stop siedem dni w tygodniu.
   Zacytuje klasyk internetu” nie podoba się, zmień zawód”

 11. PO nic nie zmieni, bo już nigdy nie wróci do koryta:-))) A wasza akcja to jak widac na zdjęciach przyciągnęła garstkę członków partii… Sami sobie pracujcie w niedzielę!!!!

  • Oni nie pojmują elementarnych rzeczy.
   We Francji, Niemczech sieci zamknięte. A te same sieci w Polsce mają być otwarte bo obcy tak chcą.
   A PO to niemieckie pachołki. Jeden szef zmusza 50-100 osób do pracy w niedzielę. A Oni zamiast stanąć po stronie tych 50-100 Polaków stają po stronie 1 szefa który w Rzeszowie dogląda francuskiego interesu!

   Sami sprawdzie jak ma na nazwisko szef który zarządza jednym z hipermarketów w Rzeszowie!

   • PiSdy okradają Polaków przez SKOKi każdego dnia, ponad 800 milionów już wyprowadzone do Luksemburga na konto towarzysza biereckiego i spółki. Do tego PiSdy napychają kieszenie oszustowi rydzykowi z Torunia. Komuna trwa w najlepsze, a głupi naród nie myśli, bo dostał 500pln, które PiSdy zabierają w podatkach.

 12. PO jak urządziło życie Polakom to każdy się cieszył, zapieprzanie w niedziele i emerytura wieku 67 lat, o niemieckich reżimowych mediach nie wspomnę.

  • PiSdy okradają Polaków przez SKOKi każdego dnia, ponad 800 milionów już wyprowadzone do Luksemburga na konto towarzysza biereckiego i spółki. Do tego PiSdy napychają kieszenie oszustowi rydzykowi z Torunia. Komuna trwa w najlepsze, a głupi naród nie myśli, bo dostał 500pln, które PiSdy zabierają w podatkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ