PGNiG odkryło pod Rzeszowem nowe złoże gazu. 20 mln sześc. rocznie

15
Zdjęcie: Materiały PGNiG
Reklama

W podrzeszowskich Budach Głogowskich odkryto nowe złoże gazu. PGNiG szacuje, że rocznie można wydobywać ok. 20 mln sześciennych „błękitnego paliwa”.

W Budach Głogowskich znajduje się odwiert Królewska Góra-1K. Ma on głębokość 1350 metrów. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo twierdzi, że wydobyty gaz cechuje się dużą zawartością metanu. Do eksploatacji odwiert ma być włączony pod koniec 2019 roku.

– Pozytywny wynik kolejnego odwiertu na Podkarpaciu potwierdza potencjał tego rejonu – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Nowoodkryte złoże znajduje się na koncesji Ropczyce-Bratkowice-Strzyżów, której PGNiG jest jedynym udziałowcem. Testy w otworze wykazały, że wydobycie ze złoża wyniesie ok. 20 mln m sześc. gazu rocznie. Do poszukiwań „błękitnego paliwa” wykorzystano trzy zdjęcia sejsmiczne 3D. Przy ich pomocy sprawdzono ponad 2 tys. km sześc. gruntów.  

Badania 3D są wykorzystywane przez PGNiG na coraz większą skalę. To dzięki nim spółka odkryła nowe horyzonty gazowe w złożu Przemyśl. Ze wstępnych szacunków wynika, że mogą one zawierać ok. 20 mld m sześc. gazu. Dla porównania – wykonane przed laty szacunki wskazywały, że zasobność złoża to 72 mld m sześc. gazu, z czego 65 mld już wydobyto.

PGNiG twierdzi, że gaz w odwiercie Królewska Góra-1K pozwoli przedłużyć eksploatację złoża o kilkadziesiąt lat. W tym roku spółka wykonała na Podkarpaciu już sześć otworów, z których uzyskało przemysłowe przypływy gazu. Odwiert Królewska Góra-1K jest jednym z nich. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

15 KOMENTARZE

 1. Rzeszów już raz był samoistnym państwem wraz z przylegającymi wsiami –

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwo_Rzeszowskie

  Może czas na poważnie rozważyć referendum i odłączenie się od Polski?
  Teraz PIS traktuje Rzeszów jak Polskę B a nawet C. Wojewoda z pisu Leniart blokuje miastu obwodnicę południową i budowe mostu. Z własnymi złożami stać nas będzie i na obwodnicę i na budowę metra. A tak nasz gaz weźmie Warszawa a my nic z tego mieć nie będziemy. Jedynie co Pis zrobi dla rzeszowian to pomnik nam zburzy bo nas mają sami wiecie gdzie.

 2. To teraz czas najwyższy pomyśleć nad wybudowaniem w Rzeszowie elektrowni gazowej. Miast się rozrasta i musi się zabezpieczać energetycznie. Miasto powinno być niezależne, a sam przesył prądu powinien mieć najkrótszą drogę ograniczając w ten sposób straty i koszty.

   • Racja woda jest. podstawą – czysta ,kryształowa, smaczna a nie ten syf z tej kloaki zwanej zalewem
    Co do tego prądu fakt można żyć z rytmem dnia jak dawniej bywało zanim pobudowano te elektrownie – było by ciekawie : łuczywo,kaganek , lampka oliwna no ostatecznie świeczka jestem za tylko byłby jeden problem- bardzo ważny
    A mianowicie gdzie by se Ratusz podłączył te nowe autobusy etektryczne co ? jak by w gniazdkach na zajezdni prądu nie było – co ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ