Podkarpacki KOD protestuje przeciwko odwołaniu prezesów sądów

29
Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

„Nieprzemyślane” oraz „nieodpowiedzialne” – tak odwołanie prezesów sądów rejonowych w Rzeszowie, Ropczycach i Dębicy ocenia podkarpacki Komitet Obrony Demokracji, protestujący przeciwko decyzji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który zdymisjonował kierownictwo sądów.

Ziobro odwołał w poniedziałek 12 lutego prezesa i dwóch wiceprezesów Sądu Rejonowego w Rzeszowie – Bogumiłę Majcher-Gniewek oraz Jolantę Olszowy-Rozmus i Annę Ryczaj-Paśko – oraz Beatę Stój z funkcji prezesa SR w Dębicy i Ewę Pokrzywę ze stanowiska prezesa SR w Ropczycach. W Rzeszowie nowym prezesem sądu został Grzegorz Pliś. 

Informacje o zdymisjonowaniu prezesów we wtorek z Ministerstwa Sprawiedliwości dotarły do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, któremu podlegają trzy wspomniane sądy. W poniedziałek sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, ujawnił na Twitterze, że prezesi zostali odwołani… e-mailem.

Marzena Ossolińska-Plęs, rzecznik rzeszowskiego SO, powiedziała nam, że powodów dymisji ministerstwo nie podało. We wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało na swojej stronie internetowej, że odwołania prezesów to skutek niskiej jakości pracy sądów. 

Z danych ministerstwa wynika, że rzeszowski Sąd Rejonowy jest 46. w rankingu 53 sądów rejonowych pod względem średniego czasu trwania postępowań w sprawach gospodarczych cywilnych. – Zajmuje też dalekie miejsca w rankingach spraw cywilnych (268. miejsce) oraz średniego czasu trwania postępowań (258. miejsce) – podał resort sprawiedliwości.

„Z opanowaniem wpływu spraw cywilnych słabo radzi sobie także Sąd Rejonowy w Ropczycach, który zajął 298. miejsce, a w ogólnym rankingu sądów rejonowych jest on 267 – twierdzi ministerstwo. Danych o pracy sądu w Dębicy resort nie podał. 

We wtorek Kuba Karyś, lider podkarpackiego Komitetu Obrony Demokracji, przesłał nam oświadczenie KOD, w którym zarząd Komitetu „wyraża stanowczy sprzeciw” wobec odwołania prezesów sądów. 

„W szczególności nasze oburzenie i stanowczy sprzeciw budzi sposób i tryb odwołania – drogą mailową bez żadnego uzasadnienia podjętej decyzji. Informacja o odwołaniach na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ma charakter zdawkowy, niepełny i nie można jej uznać za wiarygodną” – uważa KOD. 

„Takie nieprzemyślane oraz nieodpowiedzialne działanie Ministra Sprawiedliwości stanowi zaprzeczenie złożonej przez Niego osobiście przysięgi: „Dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg” – przywołuje treść przysięgi KOD. 

KOD jednocześnie wyraził „solidarność oraz wsparcie dla niezależnego od polityków wymiaru sprawiedliwości oraz niezwisłych sędziów Rzeczypospolitej Polskiej”.

KOD powołuje się na artykuł 173. Konstytucji RP, który mówi, że sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz, a wszelkie zmiany powinny być dokonywane zgodnie z Konstytucją, a także należnym szacunkiem oraz powagą na jaki zasługują sądy oraz sędziowie wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

29 KOMENTARZE

 1. Czy oprócz Rzeszów News kogoś obchodzi co myśli KOD, dlaczego jest niezadowolony i przeciw czemu protestuje? Czy te stare zniczowe baby i dziady kogoś obchodzą?

  • Zadaniem gazet, serwisow informacyjnych jest informowanie o tym co sie dzieje, bez podtekstow politycznych i patrzenia kogo co obchodzi.
   Widac ze jestes zagubiony po ogladaniu TVPis czy TVN, gdzie komentarz polityczny w informacjach to standard. KOD ma prawo protestowac, Rzeszow News ma prawo o tym pisac. A Ty masz prawo miec swoje zdanie. I oby tak zostalo…

   • Biorąc pod uwagę, że w żadnym innym rzeszowskim serwisie informacyjnym nie ma nawet wzmianki o tzw. protestach KOD, oprócz właśnie Rzeszów News, gdzie kilkuosobowe grupki protestujących są okraszane szumnymi tytułami „Rzeszów przyłączył się do…” albo „Rzeszów protestował…” sugerując jakby te parę osób o skrajnych poglądach reprezentowało wszystkich mieszkańców Rzeszowa to moje pytanie było zasadne, zwłaszcza że komentarz zawsze jest wyłącznie z podtekstem politycznym i pisany z wielką przesadą i starannością nieadekwatnie do sytuacji.

    • Gdybys napisal to w taki sposob to nie komentowal bym tego. „zniczowe baby i dziady” moga nawet pol roku stac i manifestowac. Takie sa uroki demokracji.
     Kazdy ma swoj rozum i powinien wyciagac wnioski, ale trzeba pozwolic ludziom realizowac swoje prawa. Zgadzam sie z toba ze populizm serwisow informacyjncych siega zenitu, niestety wiekszosc lyka temat bez zastanowania, a prawda lezy czesto po srodku. Smutne to ze po 30 latach demokracji tak niski jest poziom dyskusji w Polsce. Ale ten artykul jest napisany z umiarem, az tak bym krytyczny nie byl 🙂

 2. Też Kod będzie protestował jaka władze miasta i urzędnicy miejscy będą może mieli postawione zarzuty działania na szkodę mieszkańców miasta,współudział w praniu brudnych pieniędzy,unikania podatku VAT i wykorzystanie swoich stanowisk do czerpania nadmiernych korzyści materialnych.Ale nie tylko władze miasta mogą mieć takie zarzuty ale niektórzy radni miejscy za liczne nieprawidłowości w przejmowaniu mienia nie tylko pod centra handlowe.Szczególnie zasługi dla tej formy współpracy maja ci radni z klubu co pełnia funkcje od kilku lat.

  • Kasta nie jest rozbita, bo obsadzają swoimi dobrze płatne stołki.

   Co do lekarzy nie dziwię się młodym lekarzom, że wolą pracować w Niemczech. W 2017 młody lekarz w szpitalu na Chopina 2 lata w zawodzie po 6-ciu letnich studiach zarabiał 14zł brutto/h (10zł netto czyli na rękę). Ja sam w Rzeszowie w mojej firmie płacę 15zł brutto (na start) pracownikom bez żadnych kwalifikacji.

   Możecie pisać co chcecie, ale wg mnie zrównanie kogoś po ciężkich studiach i z olbrzymią wiedzą, z pracownikiem przy wykładaniu towaru w Tesco jest nie na miejscu.

   Co do sędziów to inna sprawa, lekarzem może zostać kto jest na tyle mądry aby dostać się i skończyć studia medyczne, a sędzia? Byle kto sadzią nie zostanie, Tu liczą się znajomości, zmiana jednych na „swoich” nic nie zmieni.

   Trzeba skończyć z rządami PO-PiS,

 3. Nie znam odwolanych sedziow, nie bede pisal ‚sitwa’, bardzo dobrze itp., i tez polceam innym zanim napisza o kastach, ukladach itp. niech sie zastanowia co wiedza w tym temacie. Bo pisac kazdy moze… a plotki plotkami. Pytanie czy taka jest przyszlosc polskiego sadownictwa. Nowa partia, nowi sedziowie? Odwolywanie bez uzasadnienia? Nie chce bronic odwolanych sedziow, ani wspierac KOD, ale zdrowy rozsadek mowi mi ze na dluzsza mete taki system nie sprawdzi sie. Powody odwolania powinny byc jasno podane. Wtedy ludzie, moga faktycznie stwierdzic ze nie jest to tylko wymiana ‚nasi za waszych’. Intencje moze i dobre ale czy mamy pewnosc ze kolejne partie w przyszlosci beda miec dobre intencje?

  • Ty mieszkasz w Rzeszowie? jesteś z Polski? ciężko znaleźć osobę o podobnym poglądzie do mnie. Większość by tylko obrażała nie znając ani starach ani nowych sędziów.

   Najgorsze jest gdy wytykam błędy PiS, to rozmówca nie mając argumentów mówi, że za PO było gorzej. Nie jestem zwolennikiem PO-PiS , obie partie krytykuję, ale do normalności w Polsce wiele jeszcze brakuje.

  • To nie ten Sąd Rejonowy w Rzeszowie zajmował się sprawą karna i wnioskami o odroczenie wykonywania kary wiezienia dla skazanych m.in byłego milicjanta drogówki R. Podkulski (57) oraz prezesa spółki ,zięcia M.Biedroń tylko Sad Okręgowy w Rzeszowie.Wnioski o odroczenie wykonania kary wiezienia zostały prze Sad Najwyższy wydział IV w Warszawie odrzucone.

  • Do Polak: nie sztuka odwolac kogos i wprowadzic swojego. A moze to tez idiota, idac twoim rozumowaniem. Znasz nowych sedziow? Takie typowe pieprzenie internetowe.

 4. No to teraz były prezes SKR Lubenia obecnie radny miejski Buż już chyba przygotowuje znicze i pójdzie chyba teraz pod Sad Rejonowy z megafonem.

 5. Karysiu Kubo, wyrażam stanowczy sprzeciw wobec twojego stanowczego sprzeciwu, który przejawia się notorycznym sprzeciwianiem wobec wszelkich objawów sprzeciwu, które to spotęgowane są sprzeciwem wobec wszędobyskich form sprzeciwiania się wszystkiemu co niekoderastyczne.
  A tak na marginesie, to tych dwóch protestujących koderastów z tabliczką wart jest artykułu w kod-news?

  • Widziałem ostatnio dwóch żuli z tabliczka że zbierają na wino… Nikt im nie poświęcił artykuły na żadnym portalu a to bardzo ważna kwestia że ci panowie nie mają środków na podstawowe artykuły

 6. Była jak zwykle zbiórka na alimenciarza któremu się robić nie chce. Że on się nie wstydzi w lustro spojrzeć przy goleniu?

 7. Niech sobie protestują jak zwykle jak się coś robi żeby było dobrze to znajdą się osoby która wola aby zostało tak jak jest ha ha ha.

 8. I bardzo dobrze pan Ziobro zrobił. Ci ludzie czuli się jak specjalna kasta. Sami mają ni mniej ni więcej tylko tyle na ile sobie zasłużyli swoją pracą.

 9. Ile osób popiera Nowoczesna oraz ich przybudówkę KOD było widać na spotkaniu z szefowa.Najważniejsze hasło KOD ,,Aby było tak jak było,,przechodzi do historii.Na te gruntowne zmiany nie tylko w prokuraturze ale i w lokalnych sadach oczekiwali mieszkańcy.Było tak że wszyscy wszystko wiedzieli i widzieli i nic nie robili albo robili niewiele.Teraz widać zmiany,złodzieje i oszuści już mniej kradną i dlatego Skarb Państwa na tym zyskał.Najważniejsze jest to aby skazani przestępcy mieli świadomość, że nawet jak się od wyroku odroczą to kiedyś wyrok zostanie jednak wykonany.

Comments are closed.