Protest w Rzeszowie w obronie sądów. „Wolność, równość, demokracja” [ZDJĘCIA]

21
Reklama

Około 80 osób wzięło udział w proteście w Rzeszowie przeciwko prezydenckim projektom ustaw, reformujących Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Najwyższy.

 

Protesty w obronie polskiego sądownictwa odbyły się we wtorek wieczorem w większości polskich miast. To już druga manifestacja w ostatnich tygodniach. Pierwsza odbyła się 24 listopada, także w Rzeszowie

Wtorkowy protest w stolicy Podkarpacia odbył  się przed siedzibą Sądu Okręgowego. Zorganizował go Komitet Obrony Demokracji. Ludzie przyszli ze świeczkami, flagami Polski i Unii Europejskiej. Były również transparenty z napisami, m.in. „Konstytucja”, „Nie ma wolności bez praworządności”, „Ludzki panie, łapy precz od sądów”, „Nie chcesz siedzieć za poglądy, to broń sądy”.

Policja szacuje, że w proteście wzięło udział około 80 osób. 

Dariusz Wojakowski z podkarpackiego KOD-u mówił, że PiS, zmieniając polskie sądownictwo, tak naprawdę urządza na nie zamach i pozbawia ich niezależności. Uczestnicy protestu odśpiewali hymn Polski, skandowali hasła: „Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska”, „Konstytucja”, „Podła zmiana”, „Wolność, równość, demokracja”, „Lech Wałęsa”, „Wolne wybory”, „Będziesz siedział”.

Protesty w całym kraju odbyły się w związku z projektami ustaw o KRS i SN autorstwa prezydenta RP Andrzeja Dudy i poprawkami, które do nich zgłosił PiS. Konstytucjonaliści biją na alarm, mówiąc, że projekty Dudy są niekonstytucyjne i sądy podporządkują partii rządzącej. Pełną kontrolę nad nimi może przejąć minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Sądy stają się własnością jednego partyjniaka i on będzie stanowił prawo, a nie sędziowie – mówił Dariusz Wojakowski. KOD domaga się wycofania prezydenckich ustaw reformujących polskie sądownictwo.

– Nie protestujemy w obronie jakichś ludzi, tylko w obronie naszych praw. Niezawisłość i niezależność sądownictwa w Polsce to obrona praw obywatelskich. Obawiamy się, że powtórne podejście do likwidacji niezależności naczelnych organów sądowniczych jest częścią większą procesu – procesu ustawodawczego, który zmierza do odebrania nam – obywatelom i obywatelkom – innych praw zawartych w Konstytucji – uważa Wojakowski.

Uczestnicy protestu obawiają się, że zmiana przepisów o funkcjonowaniu sądownictwa doprowadzi do tego, że w Polsce nie odbędą się już wolne wybory i pełną kontrolę na ich przebiegiem przejmie PiS. Protestujący obawiają się także innych ruchów PiS, który chce zmienić ordynację wyborczą. Pojawiają się informacje, że PiS zamierza zlikwidować bezpośrednie wybory na burmistrzów i prezydentów.

– To bardzo niebezpieczne – mówili uczestnicy protestu, którzy sprzed sądu przeszli pod Podkarpacki Urząd Wojewódzki, w którym na co dzień urzęduje wojewoda Ewa Leniart, przedstawicielka rządu w terenie.

Jeżeli PiS zmieni ordynację wyborczą, to start w wyborach samorządowych w 2018 r. Tadeusza Ferenca (SLD) na piątą kadencję prezydenta Rzeszowa może być wykluczony. Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, który brał udział w proteście, zdradził, że Platforma Obywatelska, będzie wspierała Ferenca. To by oznaczało, że PO nie zamierza w wyborach wystawiać swojego kandydata.

– Jeśli panu prezydentowi zdrowie pozwoli, to będziemy go wspierać. Liczymy na to, że [Tadeusz Ferenc] znów będzie prezydentem – powiedział Andrzej Dec.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

21 KOMENTARZE

 1. Po raz któryś w tekście mowa o łamaniu konstytucji. Sprawdziłem w Konstytucji nie ma powiedzianego kto dokładnie ma wybierać sędziów i co więcej nie ma też wyrażnie napisane w Konstytucji że nie może tego robić sejm!

  No to gdzie tu te powtarzane łamanie konstytucji?

  • Łamanie Konstytucji w tym przypadku polega przede wszystkim na naruszaniu trójpodziału władzy, panie doktorze. I to wystarczy, żeby się bać.

   • A w jaki to sposób trójpodział władzy zostaje naruszony panie Julek ? Władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza zostają na swoich miejscach, sędziom nikt nie będzie zabraniał orzekać niezawiśle. A jeśli powstanie izba dyscyplinarna która będzie czuwać nad jakością ich pracy to tylko lepiej dla nas obywateli. Podobnie lepiej będzie gdy wpływ na wybór sędziów będzie miał sejm czyli pośrednio wyborcy niż gdy oni sami wybierać się będą spośród siebie. Obecny system to patologia i prowadzi do wypaczeń.
    A bać to się powinni tylko Ci którzy mają coś na sumieniu

    • A no w taki, że rządząca opcja polityczna (nieważne jaka) już uzyskała nadmierny wpływ na sądy, z którego niejaki Ziobro korzysta pełną gębą i niedługo jej nominaci będą mieli przewagę w KRS-ie. 40% nieusuwalnych przecież sędziów Sądu Najwyższego, wzorem węgierskim zostanie nagle wysłanych na emeryturę. Podobnie prezes SN, której, jak zauważyła nawet wnuczka ministra Bobko, kadencja zgodnie z konstytucją liczy 6 lat. Sejm oczywiście powinien mieć udział w wybieraniu sędziów, ale symboliczny, podobnie jak do tej pory, bo co to za trójpodział, w którym jedna z władz decyduje o drugiej. Proste to jak drut, panie doktorze.
     A w historii wiele już było przypadków, że ci co nie mieli żadnego powodu się bać, tylko nie podobali się władzy, lądowali w więzieniach.

 2. Kasta zjadła 3 ząbki czosnku dla kuraży i robi capstrzyk na zimnie a co broni swojego nietykalnego koryta aby inni z niego nie zaczerpnęli łyżką dobre sobie

 3. Habalo do kicia do konca zycia. Potraktowac ta zgnilizne ze ztrojona moca za to ze jako urzednik i w dodatku osoba prawa przeszla na droge przestepcza. Potroic jej wymiar kary, do konca zycia takie scier.. Powinno gnic w wiezieniu

 4. To raczej zadyma za pasozytnictwem i bezkarnoscia dla kolesi w togach poukladanych z przestepcami ktorzy dokladaja do kieszonkowego. Korupcja w tym zawodzie siegnela zenitu. Czas wyczyscic to zamkniete hermetycznie koryto. W najblizszym czasie petentow czy przestepcow skazywala bedzie aplikacja.

 5. Już jedną nauczycielkę widziałem z podstawówki na zdjęciu. Również pełnię stanowisko urzędnicze. Mam swoje poglądy ale nigdy nie pójdę na tego typu ustawki bo tylko bym się zbłaźnił tak jak ta nauczycielka.

 6. Jeden z Platformersów w Radiu Olsztyn powiedział żę będą wspierać Ferenca byle nie wygrał PIS. Rozumiem że już ruszyła machina propagandowa

 7. Jakie 80 osób? No chyba że mnie też wracającego z roboty liczycie i moją dziewczynę co ze mną robi?
  Była góra 20-25 osób.
  Ani jednego kadru z dalsza tak żeby pokazać na zdjęciu ile faktycznie było osób 🙂

  • 20, 100, czy 1000 to w sumie bez znaczenia. Ważne, że walczą o słuszną sprawę, tak jak kiedyś KOR, a potem Solidarność. I ważne, żeby się nie zniechęcali, nawet jak ich będzie 10.

 8. Kiepsko redakcjo, bardzo kiepsko. Tak krótka notatka na uwiecznienie tak epokowego wydarzenia?
  A i zdjęć coś mało, „bochaterowie” kiepsko uwiecznieni, na dodatek lekko wiekowi. Łapiecie nudzących się emerytów?
  Wiem że ludzie po 75 roku życia są potwornie spragnieni towarzystwa, ale zorganizujcie im jakieś wieczorek taneczny a nie ciągnijcie na zimno i deszcz.
  Jeszcze ktoś złapie przeziębienie i będziecie mieli człowieka na sumieniu – to do KOD-owskich organizatorów.

Comments are closed.