Kolejny krok do budowy Centrum Lekkoatletycznego. 8 mln zł od marszałka w budżecie miasta

10
Zdjęcie: Materiały Resovii Rzeszów
Reklama

Nic już nie zatrzyma budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie? Radni zgodzili się na wpisanie do budżetu Rzeszowa 8 mln zł od marszałka. Nie odbyło się jednak bez kłótni.

Długo wyczekiwane porozumienie między władzami miasta a marszałkiem województwa w sprawie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Wyspiańskiego zostało podpisane jeszcze w styczniu. Wówczas zdecydowano, że oba samorządy dołożą do budowy PCL po 25 proc. kosztów inwestycji, ale marszałek zaznaczył, że kwota nie może być wyższa niż 8 mln zł. Pod koniec lutego sejmik podkarpacki zdeklarowaną kwotę wpisał też do budżetu województwa.

Z kolei w poniedziałek miejscy radni wyrazili jednogłośne zgodę na to, aby do budżetu miasta oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej wpisać wspomniane wcześniej 8 mln zł od marszałka. Dzięki takiemu zapisowi ratusz może teraz ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 16 mln zł. Wniosek w tej sprawie ma być złożony jeszcze w tym tygodniu. Całość inwestycji oszacowana jest na 32 mln zł.

Podczas sesji i tak gorącego tematu jak PCL nie obyło się jednak bez małych scysji między radnymi. Wywołał je Konrad Fijołek (Rozwój Rzeszowa), który zwrócił uwagę na to, że gdyby marszałek wcześniej podpisał porozumienie i wpisał odpowiednie kwoty w swoim budżecie, to inwestycja byłaby już o krok dalej, bo prezydent od dawna starał się już o ministerialne pieniądze na budowę Centrum.

– Inwestycje realizuje się dzięki działaniu, a nie gadaniu – zaznaczył Konrad Fijołek. Rację radnemu Rozwoju Rzeszowa przyznał Marcin Fijołek, szef opozycyjnego klubu PiS, ale zaznaczył, że wina leży w tym wszystkim po stronie miasta, a nie marszałka, bo ten, jego zdaniem, wykonał wszystko, co trzeba.

Gdy dyskusja zaczęła uderzać w takie tony Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta, zwrócił się z prośbą do radnych, aby nie rozpętywali burzy z niczego.

– Myślałem, że ta sesja będzie przyjemna i będziemy się wszyscy cieszyć, a okazuje się, że zaczynamy się atakować. Proponuję nie wyciągać już tych zaszłości, tylko cieszyć się, że udało się inwestycję dopiąć – mówiła z kolei radna Jolanta Kaźmierczak (PO).

PCL ma być gotowe do końca 2021 roku. Po wybudowaniu obiektu na bazie obecnego stadionu Resovii będzie on utrzymywany przez miasto, które jest głównym inwestorem. W ramach prowadzonych prac stadionu Resovii zostanie przebudowany. W planach jest też budowa zaplecza socjalnego z 9 szatniami, zaplecze trenerskie, gabinet lekarski i do badań antydopingowych, kryta sześciotorowa bieżnia o długości 330 m oraz bursa dla 90 młodych sportowców.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

10 KOMENTARZE

 1. Ten co jest przeciwnyBudowy Centrum Sportowego z terenów Resovi powinien puknąć się w głowe myśl o rozbudowie tego terenu na prawdziwy obiekt Sportowy tz. że miały być stadiony Piłkarskie , obiekt lekkoatletyczny ,kryte lodowisko oraz tor Łuczniczy .Stadion miał być pod krytą trybuna, a w niej basen dla sportowców po treningu jak pamiętam były takie rozmowy wśód działaczy klubu a byli to prawdziwi społeczni działacze Jak ma być budowany to myśle żeby plane ich myśli byly wzięte pod uwagę. były to lata 50-60.

 2. Nareszcie. Długo oczekiwane porozumienie i kasa się w końcu znalazła!!! Teraz tylko czekać aż rozpocznie się budowa tak ważnego dla całego Podkarpacia Centrum Lekkoatletyki na stadionie Resovii. Dużą załogę maja również zagorzali kibice Resovii, którzy swego czasu byli obecnie na jednej z ubiegłorocznej sesji Rady Miasta Rzeszowa z jasnym dla radnych przesłaniem! Brawo.

 3. A co z spalarnia rusztowa śmieci,kto poniesie konsekwencje karne za wydanie pozwolenia na budowę mimo protestów mieszkańców miasta.Na dodatek spółka wymusza wysokie stawki zdecydowanie wyższe niż wywóz śmieci na wysypisko do Krowodrzy.Miało być ciepło systemowe miało być prawie za 1/2 ceny obecnej a teraz porażka inwestycyjna.Spółka prywatna nie tylko dostała dotacje ale jeszcze zarobi na mieszkańcach miasta w zamian za to ich za darmo podtruje mieszkańców miasta spalinami z pieca.

 4. A co z budową łącznika między Rejtana a Ciepłowniczą?, co z budową południowej obwodnicy? co z budową północnej obwodnicy? Co z budową przejść naziemnych? hucznie zapowiadano że bedzie budowane następne nadziemne rondo dla pieszych a tym czasem nawet nie ma prostych przejść naziemnych na Rejtana tylko będą stawiać coraz to liczniejsze zatory drogowe w postaci nowych sygnalizacji świetlnych!

 5. A już myślałem że jak jest Kasa i ładna pogoda to inwestycje zaczęli a tu widać dalej gadają i gadają zamiast zlecać robote bo robora ma się robić

  • Trzeba skompletować dokumentację, ogłosić przetarg, wyłonić wykonawcę.
   To wszystko zajmuje dużo czasu ale mam nadzieję że po tylu latach rozpalania i studzenia nadziei w końcu doczekamy się porządnego obiektu na miarę miasta wojewódzkiego.
   PS. Oby tylko ta trybuna została wzbogacona o zadaszenie bo w dzisiejszych czasach to dość istotna kwestia np przy okazji ewentualnych awansów piłkarskiej Resovii do wyższych lig 😉
   Lepiej pomyśleć za wczasu niż potem się głowic

Comments are closed.