Razem do prezydenta: Podpisz Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn

21
Fot. Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News. Na zdjęciu Agnieszka Itner z partii Razem
Reklama

Do podpisania przez miasto Rzeszów Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym w czwartek podczas Dnia Kobiet zaapelowali rzeszowscy działacze partii Razem. 

W Dzień Kobiet partia Razem postanowiła zrobić dla kobiet coś więcej niż tylko pusty gest i złożyła u Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, petycje w sprawie podpisania przez miasto wspomnianej Karty, którą zaleca Rada Gmin i Regionów Europy.

Karta w szczególności zobowiązuje sygnatariuszy do opracowania i przyjęcia, nie później niż w dwa lata Równościowego Planu Działania, zarówno w życiu społecznym, gospodarczym, kulturowym, publicznym i politycznym. Przyjęcie planu powinno być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi, uwzględniającymi kobiecą perspektywę w lokalnej polityce.

Na koniec plan ma wyznaczać cele i priorytety samorządu, wskazywać konkretne działania i przewidziane na nie pieniądze, odpowiadające realnym potrzebom mieszkańców.

– Demokratyczne społeczeństwo nie ignoruje umiejętności, wiedzy, doświadczenia i kreatywności kobiet, zapewniając im reprezentację i zaangażowanie we wszystkich sferach życia społecznego i na wszystkich szczeblach decyzyjnych – również na szczeblu samorządowym – uważa Agnieszka Itner z rzeszowskich struktur partii Razem.

– Mimo licznych formalnych dowodów uznania równości i postępu, jaki został zrobiony w tym zakresie, równość kobiet i mężczyzn w życiu codziennym wciąż nie istnieje. Kobiety i mężczyźni nie mają w praktyce takich samych praw. Wystarczy przypomnieć nierówności płacowe, czy ogromną dysproporcję w reprezentacji politycznej – zauważa Paweł Preneta z partii Razem.

Dlatego też jako uzasadnienie złożenia petycji partia Razem podaje przykłady ignorowania potrzeb kobiet w mieście. Po pierwsze, na mieszkania komunalne trzeba czekać 7-8 lat, dla kobiet samotnie wychowujących dziecko to zbyt długo.

Po drugie, problemem jest też opieka nad osobami obłożnie chorymi – zajmują się nimi głównie kobiety, które jednocześnie muszą najczęściej rezygnować z aktywnego życia zawodowego. Dlatego też działacze Razem chcą, aby np. zapewnić takim osobom pomoc, by te mogły pójść również do pracy.

Po trzecie, stosowanie przemocy – w 90 proc. dotyczy ona kobiet i dzieci oraz nierówność polityczna. Przykład? Rada Miasta Rzeszowa, w której zasiadają tylko cztery kobiety – Jolanta Kaźmierczak, Grażyna Szarama, Danuta Solarz i Maria Warchoł – na 26 radnych.

Obecnie sygnatariuszami Karty jest ponad 1600 samorządów w 35 europejskich krajach. W Polsce Kartę wdrożyły jedynie Nysa oraz Aleksandrów Kujawski. – Czas, by Rzeszów znalazł się w tym gronie. Osiągnięcie realnej równości kobiet i mężczyzn wymaga podjęciu wielu działań, z których część może i powinna zostać podjęta lokalnie – dodaje Paweł Preneta.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

21 KOMENTARZE

 1. Jeśli feministki chcą równości to dlaczego chcą zarazem jakichś specjalnych praw, dlaczego protestują i wymagają jakichś dziwnych parytetów? Mniej kobiet na stanowiskach kierowniczych czy w rządzie? Widocznie sie nie nadaja. Zamiast organizować jakieś durne marsze i protesty niech sie te wszystkie uciśnione feministki wezmą za naukę albo do roboty i udowodnią że się nadają na takie stanowiska zamiast krzyczeć na ulicach. Jestem młodą kobietą i jak czytam takie artykuły to jest mi wstyd. I nie wypowiadajcie się w imieniu wszystkich kobiet bo to wasze piekło to same sobie tworzycie a ja nie czuje żeby moja wolność czy moje prawa były w jakikolwiek sposób ograniczone. DZIEWUCHO, co do decydowania o swoim zdrowiu i godności – domyślam się że chodzi o aborcję. Nikt nikomu nie zabrania decydować. Wystarczy w odpowiednim momencie pomyśleć i nie rozkładać nóg albo się zabezpieczyć.

  • „Jesteście najlepszą karykaturą intelektu” powiedział zakonserwowany beton z PRL-owską mentalnością.
   Karykaturą intelektu są wszyscy wkręceni w ten cyrk z główną areną znajdującą się na ulicy Wiejskiej w Warszawie.

   • Taaak? To czemu partia Razem chce brać udział w tym cyrku? 😉 W końcu bierze udział w każdych wyborach do sejmu. Coś pan na bakier z logiką jesteś…

    • Raczej ty jesteś na bakier z logiką i/lub czytać ze zrozumieniem nie potrafisz.
     Przeczytaj jeszcze kilka razy, może zrozumiesz co miałem na myśli:
     „Karykaturą intelektu są wszyscy wkręceni w ten cyrk z główną areną znajdującą się na ulicy Wiejskiej w Warszawie.”

 2. Warto, aby o poniższe informacje przyswoiły sobie feministki, które na ulicach często wykrzykują hasła o „piekle kobiet” w Polsce. Oficjalne dane UE potwierdzają, że nasz kraj jest najbezpieczniejszym państwem dla kobiet na terenie całej Wspólnoty. Różnice pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn są jednymi z najniższych w Europie, a odsetek kobiet wśród menedżerów jest jednym z najwyższych na świecie. Polska powinna być przykładem dla naprawdę wielu państw, które w powszechnej opinii uchodzą za „postępowe” i „nowoczesne”.

  Jeśli chodzi o zachowanie nietykalności cielesnej i seksualnej Polska jest dla kobiet najbezpieczniejszym państwem w całej UE. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (European Union Agency for Fundamental Rights).

  W naszym kraju jedynie 19 proc. przedstawicielek płci pięknej doświadczyło w ciągu swojego życia przemocy fizycznej lub seksualnej. O wiele gorzej statystyki te prezentują się w przypadku „postępowych” państw Europy Zachodniej. W Niemczech 35 proc. kobiet jest ofiarami przemocy. W Luksemburgu – 38 proc. We Francji i Wlk. Brytanii po 44 proc. populacji kobiet doświadczyło przemocy. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Holandii – 45 proc., Szwecji – 46 proc. oraz Finlandii – 47 proc. Najgorzej w Unii Europejskiej jest pod tym względem w Danii, gdzie aż 52 proc. kobiet padło ofiarą przemocy fizycznej lub seksualnej.

  W opublikowanym kilka miesięcy temu raporcie „Women in Work Index 2017”, przygotowanym przez firmę doradczą PriceWaterhouseCoopers (PwC), zanalizowano sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD. Okazuje się, że nasz kraj w najnowszej edycji rankingu awansował o 3 pozycje i znalazł się na 9. miejscu. W porównaniu z ostatnim odczytem udało nam się bezpośrednio przeskoczyć nad Szwajcarię, Kanadę i Belgię.

  W uzasadnieniu do raportu analitycy PwC napisali, że awans Polski jest związany z obniżającym się wśród kobiet bezrobociem oraz jedną z najmniejszych różnic pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn zajmującymi takie same stanowiska. Wskaźnik tzw. pay gap (czyli procentowa różnica w osiąganych zarobkach między kobietami i mężczyznami) w naszym kraju wynosi obecnie 7 proc. Zupełnie odmiennie wygląda to w innych, wydawałoby się znacznie bardziej postępowych, krajach Europy. Współczynnik „pay gap” we Francji i Szwecji wynosi 15,2 proc., w Holandii – 16 proc., w Danii – 16,4 proc., w Hiszpanii – 19,3 proc., a w Niemczech aż 21,6 proc.!

  Jakby tego było mało w rzekomo patriarchalnej Polsce odsetek kobiet wśród menedżerów jest jednym z najwyższych na świecie. Zgodnie z najnowszymi odczytami w naszym kraju współczynnik ten wynosi 40 proc. Tymczasem w „postępowej” Francja – 32 proc., w Niemczech – 30 proc., a w często nas pouczającym Luksemburgu zaledwie 18 proc.

  Warto, aby powyższe dane przyswoiły sobie czarne feministki wykrzykujące na ulicach naszych miast o „piekle kobiet”. Może część z nich ujęłaby się za kobietami na zachodzie Europy?

  • A czy „brak” piekła kobiet ma ma być jedynie tym, że jesteśmy „najbezpieczniejszym państwem w całej UE” pod względem stosowania wobec nas przemocy, albo że nasze zarobki nie różnią się aż tak od zarobków mężczyzn, albo że w naszej „cudownej” Polsce jest więcej kobiet-menadżerów niż za granicą?
   Twoim zdaniem mamy się cieszyć, bo inne mają gorzej? Bardzo mądre podejście.
   Te „czarne feministki” jako jedyne miały odwagę, żeby zebrać się i organizować w całej Polsce marsze, protesty w których walczyły o swoją godność i prawa do decydowania o własnym zdrowiu, co powinno być podstawą. Tu nie chodzi o żadne europejskie statystyki.
   A teraz właśnie do tych statystyk przejdę. Twoim zdaniem 19% to mało? Prawie 1/5 polskich kobiet to „jedynie”? Bo ja, i zapewne wiele innych ludzi widzi ich tutaj strasznie dużo. Jak przełożysz to na inne słowa, to wychodzi: niemal co piąta kobieta w Polsce jest dotknięta przemocą. Za granicą może ich sobie być więcej, ale nie możemy tak po prostu olać sytuacji w naszym kraju. Prawda jest taka, że takie Karty Równości i różne podobne są potrzebne, zawsze i wszędzie. Chociaż to jest tylko start, wiele jeszcze trzeba będzie do tego zrobić.
   Co do pracy i płacy, może nie jesteśmy na europejskim szarym końcu, ale jak sam napisałeś: „awans Polski jest związany z obniżającym się wśród kobiet bezrobociem”. Pomyśl, dlaczego bezrobocie się obniża w Polsce? Nie zawsze, a nawet często nie jest to związane z tym, że tę pracę znajdują. A różnice w wynagrodzeniach ciężko znaleźć w kraju, w którym za każdą prawie pracę dostajesz najniższą krajową.

   A krzyczeć na ulicach o piekle kobiet będziemy dalej.

    • „Po pierwsze, na mieszkania komunalne trzeba czekać 7-8 lat, dla kobiet samotnie wychowujących dziecko to zbyt długo.

     Po drugie, problemem jest też opieka nad osobami obłożnie chorymi – zajmują się nimi głównie kobiety, które jednocześnie muszą najczęściej rezygnować z aktywnego życia zawodowego.Dlatego też działacze Razem chcą, aby np. zapewnić takim osobom pomoc, by te mogły pójść również do pracy.

     Po trzecie, stosowanie przemocy – w 90 proc. dotyczy ona kobiet i dzieci ….”

     To są wg ciebie BZDURY?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ