Referendum ws. nowej Konstytucji RP. Pierwsze spotkanie dzisiaj w Rzeszowie

7
Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Andrzej Duda, prezydent RP
Reklama

W Rzeszowie w poniedziałek (18 września) zostaną zainaugurowane otwarte spotkania przed ogólnokrajowym referendum w sprawie nowej Konstytucji RP, której uchwalenia chce prezydent Andrzej Duda.

Stolica Podkarpacia została wybrana jako pierwsza stolica z 16 regionów, w których zostaną przeprowadzone tzw. otwarte spotkania na temat zmian w Konstytucji.

Spotkanie w Rzeszowie rozpocznie się w poniedziałek o godz. 15:00 w sali audytoryjnej Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego. Głównym gościem spotkania będzie Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, a jednocześnie pełnomocnik Andrzeja Dudy ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji.

Dodatkowym tematem spotkania będzie „Status województw i polityka regionalna w świetle Konstytucji RP”. Oprócz Pawła Muchy panelistami będą: prof. Dariusz Dudek (konstytucjonalista, KUL), Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

Kampania konsultacyjna została zainaugurowana 25 sierpnia przez Andrzeja Dudę podczas konferencji organizowanej przez Solidarność w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej. – Konstytucja ma być dla obywateli, nie tylko dla elit – mówił wówczas Duda, który chce, by ogólnokrajowe referendum odbyło się 11 listopada 2018 roku lub było dwudniowe i trwało 10 i 11 listopada. Jeszcze wcześniej Andrzej Duda zapowiadał, że chciałby, by w referendum znalazło się kilkanaście pytań.

Kolejnym krokiem, by przeprowadzić referendum są wspomniane otwarte spotkania w 16 stolicach województw. Rzeszów idzie na pierwszy ogień. W założeniu spotkania mają pomóc w ułożeniu pytań referendalnych.  

Andrzej Duda krytykuje obecnie obowiązującą Konstytucję, która została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku. – Bardzo nieprecyzyjny jest tak naprawdę podział kompetencji nie tyle władz, co kompetencji, jakie tym władzom przysługują – mówił w Stoczni Gdańskiej prezydent RP.

Eksperci zarzucają Dudzie, że jego zarzuty wobec obecnej Konstytucji są nieprecyzyjne i ogólnikowe. Poza tym, sam Duda – to kolejne zarzuty konstytucjonalistów – łamie Konstytucję, bo do tej pory nie odebrał zaprzysiężenia trzech prawidłowo wybranych przez Sejm 8 października 2015 roku sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Nie brakuje też opinii, że inicjatywa rozpisania referendum to próba ucieczki Andrzeja Dudy, by w przyszłości uniknął odpowiedzialności za łamanie obecnej Konstytucji.

Pomysł z referendum zaskoczył polityków PiS, ale to tylko pozory, bo partia Jarosława Kaczyńskiego miała gotowy projekt swojej Konstytucji, ale na czas kampanii wyborczej w 2015 roku usunęła go ze swojej strony internetowej. Ten projekt zakładał zmianę systemu rządzenia w Polsce na prezydencki. Co to oznaczałoby w praktyce? Że prezydent mógłby np. odmówić powołania premier lub ministrów.

Gdy Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendalną, kilka tygodni później okazało się, że PiS zatrudnił konstytucjonalistów, którzy mają opracować ankiety, dotyczące zmian w ustawie zasadniczej.

Od razu pojawiły się komentarze, że PiS chce forsować swój projekt Konstytucji, a ogłoszenie przez Dudę, że jest zwolennikiem przeprowadzenia referendum i teraz rozpoczynające się tzw. otwarte spotkania, to tylko gra pozorów, bo nową Konstytucje chce tak naprawdę napisać PiS i zmienić ustrój państwa.

Politycy opozycji uważają, że PiS chce „zalegalizować” autorytarne rządy. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

7 KOMENTARZE

 1. „Politycy opozycji uważają, że PiS chce „zalegalizować” autorytarne rządy”

  Redakcja dużo pisze o aktywności PIS i Prezydenta w tej materii. A gdzie jest aktywność opozycji? Jeżeli mają obawy, że PIS chce „zalegalizować” autorytarne rządy, to niech coś zaproponują i przekonają do tego wyborców.
  Opozycjo! Do dzieła! Co macie do zaoferowania oprócz zadymy? Polska potrzebuje kogoś kto będzie poważnie recenzował władzę.

 2. „Eksperci zarzucają Dudzie, że jego zarzuty wobec obecnej Konstytucji nieprecyzyjne i ogólnikowe. Poza tym, sam Duda łamie Konstytucję, bo do tej pory nie odebrał zaprzysiężenia trzech prawidłowo wybranych przez Sejm 8 października 2015 roku sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nie brakuje też opinii, że inicjatywa rozpisania referendum to próba ucieczki Andrzeja Dudy, by w przyszłości uniknął odpowiedzialności za łamanie obecnej Konstytucji.”

  Kochana Redakcjo, są też eksperci, którzy mówią, że Prezydent nie złamał konstytucji nie zaprzysięgając ww. trzech osób. Oczywiście można, a nawet trzeba pisać, że są tacy eksperci, którzy tak uważają jak Redakcja pisze. Ale uczciwie rzecz ujmując, trzeba zaznaczyć, że są i tacy eksperci, którzy mają odmienne zdanie. I nie wynika ono z polityki, ale właśnie z nieostrych zapisów Konstytucji.
  Jednak w jednym to się chyba zgadzamy, że czy coś jest konstytucyjne, czy nie decyduje TK, a nie eksperci, czy Redakcja.

 3. Pis na duże poparcie suwerena podobnie jak duże poparcie na Prezydent wybrany w bezpośrednich wyborach.Każda partia gdy jej poparcie rośnie chce do końca wykonać w czasie kadencji swój obiecany wyborcom program uzdrowienia państwa.A że jest taka potrzeba uzdrowienie instytucji państwa szczególnie sadownictwa opowiada się ponad 80 % społeczeństwa i nawet ci co do Pis nie należą.Ci co chcą ,,aby było tak jak było,, szczególnie z PO i KOD (SB<TW<MO i ich dzieci) oraz nadzwyczajna kasta z SN będą protestować jak protestanci, i wyrażać oburzenie bo maja inne poglądy.Polska to podobno demokratyczny kraj i każdy może mówić co chce i kiedy chce.

   • #Igy
    Po co ten komentarz? Co wnosi?
    Faktem jest, że PIS ma aktualnie olbrzymie poparcie. Nie jesteś z tego zadowolony/-a? To zaproponuj coś innego i przekonaj do swoich pomysłów wyborców.

Comments are closed.