Res-Vity nie będzie. Działki przy ul. Wyspiańskiego wróciły do miasta

18
Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Na działkach przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie zamiast Res-Vity będzie kolejna szkoła muzyczna i być może Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Jest wyrok Sądu Apelacyjnego.

Na działkach przy ul. Wyspiańskiego miało powstać potężne centrum Res-Vita, w którym miała znajdować się m.in. kryte lodowisko, ścianka wspinaczkowa, skatepark oraz powierzchnia handlowa. W drugim etapie Res-Vity planowano budowę od strony ul. Wyspiańskiego dwóch wieżowców o wysokości 90 m (ok. 30 pięter). W wieżowcach miały być biura i mieszkania.

Dlatego też miasto klubowi Resovia (udziałowiec Res-Vity) sprzedało prawo wieczystego użytkowania działki na 99 lat zł za 6,5 mln zł z obowiązkiem budowy nowego lodowiska o wartości ok. 3 mln zł. 

Z biegiem czasu okazało się, że z potężnej inwestycji nic jednak nie chce wychodzić. Dlaczego? Bo po wyburzeniu wiosną 2016 roku lodowiska Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w zasadzie nic więcej na działce przy ul. Wyspiańskiego się nie zadziało. A powinno, bo umowa z 2013 roku zakładała, że inwestycja rozpocznie się najpóźniej w czerwcu 2015 roku, a finał nastąpi w czerwcu 2018 r.

Dlatego też miasto uznało, że wystąpi do sądu o zwrot swoich działek. I tak nieprawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego z 2017 roku Res-Vita, której Resovia oddała prawo do dysponowania miejską działką, została zobligowana do zwrotu terenów.

Okazało się jednak, że na tym batalia o działkę przy ul. Wyspiańskiego się nie skończyła, ponieważ Res-Vita złożyła apelację do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, podnosząc, iż nie złamano zapewnienia zakończenia inwestycji do czerwca 2018 r.

Gdy o tym była mowa był początek czerwca 2017 roku. Biorąc pod uwagę, że realizacja całej inwestycji miała trwać około 16 miesięcy data planowanego zakończenia prac była nierealna.

– W ubiegłym tygodniu zapadał wyrok, w którym Sąd Apelacyjny odrzucił zaskarżane przez Res-Vitę rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego. Dzięki temu miasto stało się właścicielami działki – wyjaśnia Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa. – Res-Vicie przysługuje jeszcze odwołanie, ale to nie wstrzymuje działań inwestycyjnych na tym terenie – dodaje.

Taki wyrok sądu ratusz bardzo cieszy, ponieważ na odzyskanych terenach miasto chce wybudować nowa szkołę muzyczną, która miałaby powstać do 2022 roku. Jej szacunkowy koszt to około 40 mln zł. Wcześniej pojawiły się pomysły, aby na działce przy ul. Wyspiańskiego powstało także Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

18 KOMENTARZE

 1. a moze marszałek wydzierzawi to miejsce i wybuduje tor z plyta poslizgowa dla mlodych kierowcow. jest tam wystarczajaco miejsca dla takiej inwestycji

  • Wiele pomysłów już było. Ale ten swoją głupotą wyprzedził wszystkie o kilka długości.
   Takie coś można sobie budować na Dworzysku, a nie wśród budynków mieszkalnych.

 2. jak najbardziej szkoła i przedszkole muzyczne! żadnych więcej galerii – jest już wystarczająco. Niekoniecznie szkoła muzyczna, jakakolwiek jeszcze jedna w tym rejonie!

 3. Teren jakich obecnie mało w Rzeszowie i warto pomyśleć nad rozsądnym jego zagospodarowaniem. Pomysł budowania kolejnej galerii (czyt. powierzchni handlowej) w tym miejscu mija się z celem. Nieopodal Galeria Rzeszowska a na Bł. Karoliny buduje się kolejna mini-galeria. Mieszkaniówki w okolicy też wiele. Miejsce genialne na budynki kultury, rozrywki czy nauki.

  • Galeria RZESZÓW 😉
   wieś się zjedzie, nie wie jak co się nazywa a chcą decydować co ma powstać na miejskich działkach…

  • Lepiej zrobić szkołę muzyczną dla małoletnich dresiarzy z osiedla Kmity i „KRN-u”. Będą ładnie śpiewać na meczach i innych uroczystościach patriotycznych.

   • Albo żłobek dla pedałów w rurkach… Żeby im jakaś pańcia papu dała i pieluszkę zmienila no i oczywiście grzyweczkr na boczek zaczesala na ślinie 😉

 4. Może powstanie kiedyś sejmowa komisja śedcza albo NIK Warszawa przeprowadzi kontrolę w UM i wydziałach takich jak BGM czy Wydział Architektury bo dochodziło od 2002 roku i nadal dochodzi do wielu nieprawidłowości przy przekazywaniu i darowaniu miejskiej struktury czy kamienic w centrum miasta dla znajomych deweloperów,inwestorów m.in spod Jasła czy rzeszowskich uczelni m.in przez powołaną fundację F.R.O.A. Rzeszów.Były minister sparwiedliwości z czasów Pawlaka dokładnie wiedział kto zabiegał o przejecie tego terenu od KS Resovia.Powołano nawet spółkę śpioch p.n ,,Resovia Park- Rzeszów ul.Asnyka.Ale konflikty między inwestorami spod Jasła doprowadziły do blokady wszystkich działań a sprawy cywilne wylądowały aż w Sadzie Najwyższym w Warszawie.

  • Skoro masz dowody na nieprawidłowości i przestępstwa to w świetle prawa masz obowiązek zgłosić to do prokuratury.
   Jednak jesteś tylko jednym z wielu ekspierdów, siedzącym wygodnie przed kompem i rzucającym jakieś bzdurki do neta. Idź lepiej na spacer, oddasz społeczeństwu przysługę. A i budząca się do życia roślinność będzie mogła przy pomocy fotosyntezy zamienić wydalony przez ciebie dwutlenek węgla na tlen i żarcie dla siebie.

    • Nie. Osobą, którą nudzi bredzenie mitomanów o tym jaki to świat jest straszny. Jedyne co potrafią to rzucać na oślep jakimiś wymyślonymi przez swój kulawy umysł idiotyzmami. Takie zachowanie wyczerpuje definicję trolla internetowego.
     Powiedział(eś) A niech powie B. Ale jak zwykle kończy się na zwykłym „beeee”. Jak u wełnianej zwierzyny hodowlanej.

  • No jak to co ma być – powinno być lodowisko jak stare rozebrano no to nowe powinno być + trybuna( bo planowana jest drużyna hokejowa ) + odpowiedni parking
   Bo z tym co mają budować pomiędzy blokami na nowym miescie to jak baśnie z tysiąca i jednej nocy czytane przez nawiedzonych w ratuszu lata lecą i nic to może teraz cuś drgnie

Comments are closed.