Rzeszów będzie miał nowy pomnik – pierwszego polskiego elektryka ks. Józefa Osińskiego

Na skwerze przy moście Lwowskim pod koniec września br. pojawi się nowy szklany pomnik. Będzie on przedstawiał ks. Józefa Hermana Osińskiego, pierwszego polskiego elektryka, który uczył się w dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie.

 

Pomnik ks. Osińskiego stanie na skwerze na rogu ulicy 8 Marca i al. Piłsudskiego. Upamiętnienie pierwszego polskiego elektryka będzie się składało z dwóch szklanych brył o wysokości 2,2 m i szerokości 1,5 m, które będzie przedzielać ścieżka pieszo-rowerowa.  

Na jednej części pomnika znajdziemy podobiznę ks. Józefa Hermana Osińskiego wraz z datą jego urodzenia i podpisem, kim jest postać. Na drugiej będą informacje o zasługach ks. Osińskiego. Na szklanych taflach pojawi się także motyw instalacji odgromowej i wyładowań atmosferycznych. Pomnik będzie także odpowiednio oświetlony.

– Impulsem do stworzenia upamiętnienia ks. Osińskiego była rozmowa podczas 105-lecia Energetyki Podkarpackiej z prof. Grzegorzem Masłowskim z Politechniki Rzeszowskiej, który podsunął pomysł, aby zająć się w Rzeszowie tą zapomnianą postacią. Sam profesor dużo miejsca poświęcił ks. Osińskiemu we wstępie do swojej pracy habilitacyjnej z zakresu instalacji odgromowych i wyładowań atmosferycznych  – mówi Bolesław Pałac, wiceprezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Skwer, na którym stanie pomnik ks. Osińskiego, w ciągu dwóch lat ma zostać także zmodernizowany. – Mamy już gotowy projekt, który zakłada wykonanie alejek parkowych, postawienie nowych ławek, koszy na śmieci. W planie są także nowe nasadzenia – mówi Bolesław Pałac.

Koszt rewitalizacji całego skweru im. ks. Osieńskiego oszacowano na około 500 tys. zł. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 29 września o godz. 15:00 w 280. rocznicę urodzin ks. Osińskiego.

Ks. Józef Herman Osiński żył w latach 1738-1802. Uznawany jest za pioniera techniki odgromowej, ponieważ to on stworzył pierwszy polski podręcznik elektrotechniczny pt. „Sposób ubezpieczający życie i majątek od piorunów”. – Ks. Osiński był trochę takim polskim Benjaminem Franklinem [ojciec-założyciel Stanów Zjednoczonych, a także wybitny wynalazca – przyp. red.] – porównuje Bolesław Pałac.

Pierwszy polski elektryk w latach 1757-1759 był uczniem Kolegium Pijarskiego, dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Następnie, jako nauczyciel do kolegium pijarskiego powrócił w latach 1778 i 1783-1786.

Ks. Osiński był także organizatorem pierwszej pracowni chemicznej w Collegium Nobilium w Warszawie oraz jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1800), nagrodzonego przez króla Stanisława Augusta medalem „Merentibus”. Pierwszy polski elektryk zostawił po sobie wiele prac z zakresu fizyki, chemii, botaniki, metalurgii i elektrotechniki.

Zdjęcie: Materiały Stowarzyszenia Elektryków Polskich / oddział w Rzeszowie

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama