Siódma edycja RBO z większym budżetem? Tego chce prezydent Tadeusz Ferenc

2
Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. Dwa prawoskręty powstaną przy dojeździe do ronda Dmowskiego
Reklama

Jest szansa, że od przyszłego roku pula Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego wzrośnie. Prezydent Tadeusz Ferenc proponuje podwyższenie RBO do 10 mln zł.

„Prezydent zapowiedział w kolejnej edycji wzrost wartości RBO do 10 mln zł. Uważa, że to właśnie samorządowe rady i mieszkańcy wskazują dobre zadania do realizacji. Takie spotkania ładują akumulatory i chce się chcieć” – napisał na swoim Facebooku Wiesław Buż, szef komisji ds. RBO po sierpniowym spotkaniu Tadeusza Ferenca z mieszkańcami osiedla Wilkowyja i Pobitno.

Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa potwierdza, że prezydenta Ferenc chce, aby pula RBO wzrosła z 7,65 mln zł do 10 mln zł. – Prezydent jest zwolennikiem tego, żeby mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w rozwoju miasta, dlatego zdeklarował zwiększenie budżetu na RBO na przyszły rok – mówi Siwak-Krzywonos.

RBO było dotychczas podzielone na trzy kategorie. Pierwsza to budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej, gdzie przeznaczono 4 mln zł, a wartość jednego zadania mogła wynieść nie więcej jak 1 mln zł. Druga to projekty osiedlowe, na które przeznaczano 2,9 mln zł, z czego jeden nie mógł przekraczać 180 tys. zł.

Ostatnia kategoria to działania o charakterze prospołecznym, oświatowym, edukacyjnym i kulturalnym. Do tej pory na tę część RBO przeznaczano 600 tys. zł, a wartość jednego zadania wynosiła nie więcej jak 50 tys. zł. Ponadto, dodatkowe 150 tys. zł dostawało jeszcze osiedle, które wykazywało się największą aktywnością w trakcie głosowania.

– Jeśli pula pieniędzy na RBO zostanie zwiększona, to warto na pewno dołożyć je na dwie pierwsze kategorie. Zrealizowano w nich już wiele pięknych i ważnych inwestycji – mówi Jolanta Kaźmierczak, która była przez ostanie dwa lata członkiem komisji ds. RBO.

O tym, jak powiększona pula RBO byłaby ostatecznie podzielona, zdecyduje komisja ds. RBO, której skład zostanie wyłoniony po wyborach samorządowych (21 października).

Do tej pory w ramach RBO zrealizowano ponad 300 inwestycji na łączną kwotę 41,9 mln zł. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

2 KOMENTARZE

Comments are closed.