Skyway Run rozstrzygnięty! Rekordowa liczba zawodników nocnego biegu [ZDJĘCIA]

41-letni Hubert Wierdak wygrał 3. Skyway Run, czyli nocny bieg po pasie startowym lotniska w Jasionce. Najlepsza wśród kobiet okazała się 23-letnia Weronika Kozioł.

Podczas trzeciego Skyway Run najszybciej „odleciał” Hubert Wierdak, który 5-kilometrową trasę pokonał w 16 minut i 16 sek. Weronika Kozioł na metę dotarła w niecałe 20 minut. Trzecia edycja nocnego biegu po pasie startowym lotniska w podrzeszowskiej Jasionce przyciągnęła rekordową liczbę zawodników – ponad 1000!

– Tradycyjnie, około 15 proc. było więcej mężczyzn. Jeśli chodzi o wiek, to rozpiętość była dość duża. Najmłodsi zawodnicy mieli 16 lat, najstarsi ponad 60 – mówi  Elżbieta Musiał z biura organizatorów stowarzyszenia Skyway Run.

Zwycięzca biegu – Hubert Wierdak – nie ukrywał szczęścia.

– Bieg był bardzo fajny. Od początku dobrze współzawodnicy poprowadzili pierwszy kilometr. Przy drugim kilometrze schowałem się za ich plecy. Po nawrocie postanowiłem wcześniej rozstrzygnąć rywalizację nie czekając na ostatnie metry – relacjonował Rzeszów News Hubert Wierdak, tuż po przebiegnięciu mety.

Najlepsza wśród kobiet Weronika Kozioł na pokonanie 5-kilometrowego dystansu potrzebowała 19 minut i 53 sekund. Jest to już jej drugie zwycięstwo podczas Skyway Run. Pierwszy raz na podium Weronika stanęła podczas biegu inauguracyjnego.

– W pierwszą stronę wiał wiatr, więc było ciężko. W drugą biegło się  już dużo lżej. Wrażania świetne. Polecam każdemu – mówiła  Weronika Kozioł.

– Biegałam wcześniej dość intensywnie. Teraz czas pozwala jedynie na treningi dwa razy w tygodniu, ale mam nadzieję, że jeszcze na niejeden Skyway Run przyjadę – dodawała.

Bieg Skyway Run rozpoczął się o północy, wcześniej odbyła się rozgrzewka.  Entuzjastycznie do rywalizacji byli nastawieni również ci, którym nie udało się stanąć  na podium.

– Super bieg. Ciężko było, ale naprawdę super. W połowie pierwszej prostej wyprzedziłem współzawodników. Na „nawrotce”, teoretycznie gdzie mieliśmy najmniej siły, oni wyprzedzili mnie. Znalazłem się na szóstej pozycji, z którą już dobiegłem do mety – mówił 23-letni Kacper Kwiecień, który preferuje nocne biegi.

– Jestem typem zawodnika, któremu bardzo przeszkadza upał – wyjaśniał 23-latek.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tysiąc zawodników walczyło o zwycięstwo w pięciu kategoriach: kobiety open, mężczyźni open, pracownicy lotniska – kobiety, pracownicy lotniska – mężczyźni oraz pierwszy raz  w nowej kategorii – pary.

Wśród pań, oprócz Weroniki Kozioł, na podium stanęły: Sabina Zięba, która z czasem 20 min 29 sek. zajęła 2. miejsce oraz Elżbieta Hyjek z czasem 20 min. i 36 sek, który zapewnił jej trzecią lokatę.

W kategorii mężczyzn – Stanisław Jaźwiedzki z czasem 16 min. i 34 sek. zajął drugie miejsce, a Andrzej Szpunar (16 min. i 39 sek.) – trzecie miejsce.

Najlepszymi biegaczkami wśród pracowniczek lotniska okazały się Natalia Jamróz (21 min. 14 sek.), Aleksandra Pasterczyk (24 min. 59 sek. ) oraz Karolina Kluz (24 min 26 sek.), które odpowiednio zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

Wśród pracowników lotniska prym wiódł Andrzej Borys (16 min. 37 sek). Tuż za nim był Piotr Pytko (22 min. 22 sek.) i Adam Smoliński (22 min. 52 sek.). Najlepszą ze 120 par, które wystartowały podczas trzeciego Skyway Run, byli Jakub Jackiewicz i Angelika Domin, którzy łącznie osiągnęli czas 42 min. 23 sek.

Zwycięzcy otrzymali gadżety sportowe. Osoby, które zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach dodatkowo zostały obdarowane voucherem na weekendowy pobyt w hotelu-spa.

Inauguracyjny Skayway Run w Jasionce odbył się w nocy z 18 na 19 kwietnia 2015 roku. Wzięło w nim udział 776 osób. Rok później, w 2016 r., do nocnego biegu zgłosiło się aż 990 osób.

Podobne nocne biegi odbywały się na lotniskach we Wrocławiu oraz dwukrotnie na lotnisku w bazie wojskowej w Mińsku Mazowieckim, ale to właśnie bieg w Jasionce cieszy się największą popularnością.

3. edycji Skyway Run patronował Rzeszów News.