W sobotę Dzień Bez Futra. Aktywiści Vivy będą pisać listy do polityków

7
Zdjęcie: Materiały Fundacji Viva!
Reklama

W sobotę działacze Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt organizują happening podczas którego pisane będą listy do polityków, by przekonać ich do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra. Zakaz popiera m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.  

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

Światowy Dzień Bez Futra obchodzony jest co roku 25 listopada. W najbliższą sobotę 25 listopada w 16 polskich miastach odbędą się happeningi pod hasłem „Bądź głosem zwierząt”.

O godzinie 12:00 przed pomnikiem Czynu Rewolucyjnego działacze lokalnej grupy Viva Rzeszów w maskach znanych hodowców i polityków wspierających futrzany biznes będą namawiali przechodniów do napisania kartki do posła, aby poparł w głosowaniu nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która na początku listopada trafiła do Sejmu. W ustawie znalazł się m.in. zapis o zakazie chowu zwierząt na futra w Polsce. Jego zwolennikiem jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

– Jeśli chodzi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, to jest to przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt, kwestia można powiedzieć serca dla zwierząt, litości wobec zwierząt – powiedział w nagraniu Fundacji Viva! Jarosław Kaczyński.

Za wprowadzeniem tych przepisów opowiedziało się także kilkudziesięciu posłów różnych partii, m.in. Krzysztof Czabański (PiS), czy Paweł Suski (PO).

– Zakaz jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, jeszcze wielu polityków się waha. Musimy przekonać ich, że zakaz jest potrzebny – dla zwierząt, ludzi i środowiska – mówi Barbara Łukasz, koordynator lokalnej grupy Fundacji Viva! w Rzeszowie.

Dla zwierząt i ludzi?

Pod względem liczby zwierząt zabijanych na futro Polska jest drugim krajem na świecie. Zabija się u nas co roku około 10 milionów norek amerykańskich i lisów. Hodowcy twierdzą, że zwierzęta na fermach żyją w dobrych warunkach, jednak na nagraniach i zdjęciach ze śledztw Fundacji Viva! widać zwierzęta chore i z objawami stereotypii (zaburzenie polegające na wykonywaniu bezcelowych ruchów – przyp. red.).

Na fermach zwierzęta żyją w ścisku, często nie mają dostępu do wody pitnej. Pod ich klatkami piętrzą się niczym nieodizolowane od podłoża odchody. Te nieprawidłowości potwierdzają raporty Najwyższej Izby Kontroli z 2011 i 2014 r. – podaje Fundacja Viva!

Zdaniem obrońców zwierząt, w tym również Jarosława Kaczyńskiego, zakaz hodowli zwierząt na futra jest ważny także dla ludzi, o czym świadczą protesty przeciwko budowie i funkcjonowaniu ferm. Okoliczni mieszkańcy cierpią z powodu smrodu, ferma w sąsiedztwie może oznaczać także spadek cen ziemi i atrakcyjności turystycznej okolicy.

Według badań przeprowadzonych przez instytut GfK Polonia na zlecenie Fundacji Viva! aż 67 procent Polaków jest za wprowadzeniem takiego zakazu. W Europie zakaz hodowli zwierząt na futra obowiązuje w Anglii, Walii, Szkocji, Austrii, Chorwacji.

Zakaz wprowadzono także w Holandii i Czechach, gdzie obowiązuje jeszcze okres przejściowy. Częściowy zakaz obowiązuje m.in. w Szwajcarii, Szwecji i Danii. 

Kartki i listy do polityków można pisać jeszcze przed sobotnim wydarzeniem i przekazać je w Pizzerii Cocina Verde (ul. Grunwaldzka 7), oraz restauracji Magiczne Smaki (ul. Krzyżanowskiego 4A). W obu tych miejscach są dostępne specjalne kartki na tę okazję.

W piątek o 17:00 w Cocina Verde będzie można spotkać się z wolontariuszami Vivy.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

7 KOMENTARZE

  1. Bzdura i głupota. 99,8% ekogłupków ma palbo portfel ze który albo pasek albo buty to na sobie a w domu nikt mebli na raty raczej nie kupuje z eko skóry zwanej skajem. Na obiad mięsko ze zwierzątka duszone lub pieczone.

    Hipokryzja i zakłamanie. W Biblii wyraźnie napisane czyńmy sobie Ziemie podległą

  2. Nie popadajmy w paranoje, znalazły się obrońcy , a nie wierze żeby nie miała któraś z was skórzanych butów, torebki lub czegokolwiek, skoro juz mają zakazc szycia naturalnych futer to czemu królików również ten zakaz nie obejmuje, dziwne prawda? ? I czemu będzie można nadal szyć skórzane torebki itp. ? Może w ogóle powinien rząd zakazać jedzenia mięsa ? Bo zwierzęta cierpią ?

  3. Ta nowelizacja to nie tylko zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ale również zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach i zakaz trzymania psów na łańcuchu. Trzymamy kciuki za posłów z każdej strony sceny politycznej. To projekt ponad podziałami. Wielka szansa na uratowanie milionów zwierząt i zakończenie tej gehenny.

Comments are closed.