Sokolnicy nie wypłoszą gawronów, bo urzędnicy zapomnieli o gołębiach i srokach

11
Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Tegoroczne wypłaszanie ptaków z rzeszowskich parków stanęło pod dużym znakiem zapytania. Urzędnicy nie uwzględnili gołębi i srok. Ekolodzy uważają, że to dyskryminacja.

Od 2015 roku głównie gawrony z parków systematycznie wypłaszane były za pomocą sokołów i jastrzębi, z którymi do Rzeszowa przyjeżdżali sokolnicy ze Słowacji. Urzędnicy uznali, że to najlepsza metoda pozbywania się ptaków, które zatruwają życie mieszkańców. W poprzednich latach gawrony były przepędzane za pomocą specjalnych urządzeń dźwiękowych, ale gawrony nic sobie z tego nie robiły.

– Przeszkadzają mieszkańcom, brudzą alejki, ławki, urządzenia zabawowe. Przez zbyt dużą ilość ptaków, parki nie były miejscem spacerowania tylko gniazdowania ptaków – mówili nam dwa lata temu miejscy urzędnicy. 

To właśnie gawrony i gołębie są największym utrapieniem parków. Wypłaszanie ptaków przy pomocy sokolników było nie tylko skuteczniejsze, ale stało się również atrakcją Rzeszowa. Drapieżniki w „akcji” przychodziły zobaczyć rodziny z dziećmi do parku „Solidarności” przy ul. Dąbrowskiego, ul. Rycerskiej, na placu Ofiar Getta przy ul. Sobieskiego oraz w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego.

W tym roku akcja, która zazwyczaj rozpoczynała się pod koniec lutego i trwała dwa miesiące, stanęła pod dużym znakiem zapytania. Plany urzędników popsuli ekolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z Warszawy. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wysłali pismo, że na liście wypłaszanych ptaków nie ma dwóch gatunków.    

– OTOP stwierdziło, że płoszymy ptaki wybiórczo, celując jedynie w gawrony, a to niezgodne z prawem – wyjaśnia Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Ratusz zaprzecza, że zawężono listę gatunków ptaków. – We wniosku do RDOŚ wpisujemy też inne gatunki, np. sierpówki, czy kwiczoły. OTOP stwierdziło, że na Podkarpaciu występują jeszcze sroki i gołębie miejskie, których nie wymieniliśmy – dodaje.

Ekolodzy mogą skutecznie zablokować tegoroczną akcję wypłaszania gawronów z rzeszowskich parków, bo bardzo skrupulatne liczenie gatunków ptaków, występujących w naszym regionie, to kolejne odwołania i przeciąganie sprawy. To z kolei wpływa niekorzystnie na całą akcję, w której kluczowy jest czas – im wcześniej się ona rozpocznie, tym większa szansa, że gawrony zostaną wypłoszone, a ich gniazda strącone.

– Podczas akcji towarzyszy nam ornitolog. Gdy stwierdzi, że w gniazdach są już jajeczka, to wówczas nie można strącać gniazd. Jeśli akcję wypłaszania gawronów zawiesimy w tym sezonie, to za rok można się spodziewać, że wrócimy do sytuacji sprzed kliku lat i mieszkańcy nie będą mogli spokojnie odpoczywać w parkach – obawia się Katarzyna Pawlak.

Kilka lat temu, gdy miasto po raz pierwszy wcieliło w życie akcję wypłaszania gawronów, sokolnicy mieli dużo pracy, ponieważ samych gniazd do strącenia wówczas było 400. Każde kolejne akcje spowodowały, że te liczby zmniejszyły się do 40. Większość gniazd znajduje się w parku na osiedlu Miłocin, gdzie do tej pory nie przeprowadzano akcji.

Sokolników do rzeszowskich parków po raz pierwszy sprowadzono w 2012 roku na prośbę mieszkańców, którzy narzekali, że gawrony nie pozwalają im zasnąć, a do tego ławki były brudne od odchodów ptaków. Akcja została wówczas przeprowadzona w parku „Solidarności” przy ul. Dąbrowskiego gdzie znajdowało się 250 gniazd. Później sokolnicy swoją pracę poszerzyli o kolejne parki.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

11 KOMENTARZE

  1. Mój dziadek opowiadał mi, że przed wojną był zatrudniany przez miasto specjalny, młody zwinny człowiek, który wspinał się po drzewach gdzie są były gniazda wron. Jak młode się wykluły, to te gniazda z pisklętami strącał na ziemię.. Krukowate to mądre ptaki i na tym drzewie już nigdy gniazda nie zrobiły. Tak było przed wojną, kiedy to były normalne czasy, normalni ludzie i normalne przepisy.

  2. Niech napiszą ogólnie „płoszenie ptactwa srającego na spacerujących ludzi” wtedy może ekolodzy domyśla się że chodzi o wszystkie ptaszki które mnożą się prawie cały rok za sprawą starych bab które je karmią chlebusiem i ziemniaczkami wysypywaniu w parku a czasem WYRZUCANYMI Z OKNA KU$#@ WPROAT NA MOJ SAMOCHOD ZAPARKOWANY PONIŻEJ OKNA SZANOWNEJ STARUCHY…

  3. Mam propozycję aby ekolodzy, wzięli za szmaty i wiadra z wodą i codziennie myli ławeczki, czyscili alejki, latarnie oraz inne rzeczy w parku. Bardzo proszę wpisywać się na listę szanowni ekolodzy. Chyba ze macie inne propozycji sprzatania „po sobie”?

    • A to nie da się zrobić, to są mecenasy i magistry oraz czasem inżyniery. Szmaty nie podejmą i nie pójdą posprzątać po podopiecznych ptakach. Co do listy ekologów – trafiłeś kulą w płot. Już widzę jak ta lista powstaje na tym portalu

Comments are closed.