Kiedy sięgnąć po rejestrator IP ?

    Systemy telewizji przemysłowej cieszą się dziś ogromną popularnością, choć na pewno nie jest to jeszcze ich apogeum. Monitoring szybko się rozwija i zajmuje coraz ważniejsze miejsce w poglądzie na bezpieczeństwo naszych rodaków i dotyczy to tak przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. O wiele częściej na tę chwilę w ten sposób zabezpieczamy jednak swój dobytek biznesowy.

    Decydując się na monitoring swojej firmy, stanąć musimy między innymi przed wyborem jego konkretnego modelu, a więc skorzystania z kamer analogowych bądź też internetowych. To właśnie od tego zależy jaki rejestrator wybierzemy, który jak sama nazwa wskazuje, odpowiedzialny jest za rejestrowanie nagrywanego obrazu. Jako iż znacznie większą popularnością cieszą się dziś systemy monitoringu IP, który szybko wybiera rozwiązanie analogowe, to właśnie nad rejestratorami internetowymi postanowiliśmy pochylić się nieco niżej. Jak wyglądają takie rejestratory, co nam gwarantują i czy rzeczywiście warte są swojej ceny, a także, na co zwrócić uwagę dokonując ich wyboru, dowiecie się z naszego artykułu.

    Network Video Recorder – odpowiednik DVR

    Rejestratory Network Video Recorder w skrócie nazywane NVR najłatwiej byłoby określić, jako urządzenia odpowiadające rejestratorom DVR w sieciach analogowych. Z tą tylko różnicą, że tutaj wszystko sprowadza się do monitoringu sieciowego, w którym wykorzystuje się kamery IP. Dzięki temu możemy po podłączeniu do sieci skonfigurować z nim odpowiednie kamery, przez co dostarczymy do niego nagrywany obraz.

    Wysoka jakość

    To, co odróżnia rejestratory IP od zwykłych rejestratorów cyfrowych, jest przede wszystkim wysoka jakość obserwowanego obrazu. Wszystko dlatego, że te urządzenia pozwalają obsługiwać megapikselowe kamery o znakomitej rozdzielczości, dzięki czemu możliwe jest bardzo dokładne nagranie, w którym rozróżnić możemy nawet twarze poszczególnych osób i ich cechy charakterystyczne. Przy rejestratorach DVR niestety nie jest to możliwe. W nich maksymalna rozdzielczość rejestracji to bowiem jedynie D1, a więc 720 x 576 w PAL.

    Systemy bardziej elastyczne

    Bądź na bieżąco.

    Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

    Co jeszcze nie może ujść naszej uwadze? Na pewno to, że systemy internetowe bazujące na rejestratorach cyfrowych są o wiele bardziej elastyczne. Nie jest tu potrzebny do połączenia kamer z rejestratorem kabel koncentryczny, jak ma to miejsce w systemach analogowych. Kolejne urządzenia mogą się od siebie znajdować w dowolnej odległości, choć należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego pasma transmisyjnego.

    Obsługa systemu NVR

    Sporym plusem jest tu także obsługa takich systemów, ponieważ zarządzane mogą być one przez komputer i przeglądarkę internetową, co jest o tyle dobre, że możemy nimi zarządzać z dowolnego miejsca na ziemi. Sprowadza się to jedynie do wejścia w odpowiedni panel konfiguracyjny poprzez przeglądarkę.

    Przy większych systemach, które wymagają od nas między innymi znajomości architektury budynku, wielkim udogodnieniem będzie natomiast aplikacja kliencka pozwalająca zarządzać kamerami IP, systemem opartym o karty PCI oraz rejestratorami NVR.

    Wybór rejestratora IP

    Jeśli zastanawiacie się nad tym, jaki rejestrator nabyć, przede wszystkim pod uwagę weźcie tutaj ilość kamer, która będzie wykorzystana w takim systemie i czy w przyszłości myślicie o jego rozbudowie. Wówczas rozsądniej będzie kupić je nieco większe, choć istnieją dziś rejestratory IP w „systemie z klocków”, które pozwalają zrobić to później. Dodatkowo istotne są wszystkie funkcje dodatkowe takich rejestratorów, które z jednej strony będą gwarantowały wyższą jakość obrazu, z drugiej natomiast wpłyną na płynność i funkcjonalność internetowych systemów monitoringu.

    Reklama