Temperatura 25 st. Celsjusza, a w autobusach MPK włączone… ogrzewanie

29
Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Na zaduch w autobusach obsługiwanych przez rzeszowskie MPK skarżą się pasażerowie. Ratusz twierdzi, że to wina starych autobusów. 

„Może ktoś mi wytłumaczy, dlaczego, przy temperaturze powietrza 25 st. C, w autobusach MPK chodzi ogrzewanie zamiast klimatyzacja? Przecież to chore. Jadąc do pracy o mało co nie zemdlałam. Zaduch, okropnie gorąco. Musiałam wysiąść wcześniej, żeby zaczerpnąć powietrza” – napisała do nas pani Lucyna, która we wtorek jechała linią nr 19.

Podobne sygnały otrzymaliśmy od pasażerów jadących liniami: 18 i 0. „Żeby choć górne włazy otworzyli. Ale nie, ludzi wiozą, jak sardynki i w nosie to mają” – skarżą się pasażerowie. 

Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, potwierdza, że w niektórych miejskich autobusach we wtorek włączyło się… ogrzewanie. – Dotyczyło to starych 18-letnich autobusów, w których instalacja nie jest już tak nowoczesna. Zawory przepuszczały ciepłe powietrze, które przedostawało się do środka autobusów – mówi Chłodnicki. 

Jeden z takich autobusów został już ściągnięty z trasy do bazy MPK, inny jest w tej chwili naprawiany. Ratusz apeluje do pasażerów, by każdy taki przypadek od razu zgłaszali do kierowcy, który powiadomi dyspozytora. Miasto zapewnia, że w miejsce awaryjnych autobusów podstawi klimatyzowane. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

29 KOMENTARZE

 1. Tow. Chłodnicki obeznany w sprawach technicznych autobusów, zawór przepuszcza ciepłe powietrze, chyba jemu. Tak naprawdę nikt już nic nie robi przy Solarisach, które lada dzień pójdą na złom, bo przyszły już nowe, które stoją na zajezdni, ale jeszcze nie pokropione więc nie jeżdżą. A dlaczego stare Solarisy nie maja klimy, bo takie było odgórne zarządzenie, mniejszy koszt zakupu i mniejsze spalanie na trasie. Tak to się planuje, ale po kilku latach od zakupu tych starych Solarisów klima stała się standardem w każdym pojeździe i ludzie wymagają, nikt się teraz nie uderzy w pierś, że to był błąd. Solaris od początku produkcji oferował autobusy wyposażone w klimatyzację.

  • No właśnie i tu widać jaka ta władza była bez wyobraźni myslała dniem wczorajszym a nie 10 lat do przodu i teraz kto cierpi no Suweren bo bezmózgowe łby podejmowały błędne decyzje i tak jest cały czas od 1939 roku – błędne decyzje tych na piedestale a potem sie motamy jak wilk we wnykach i robimy to samo po 20 razy aby było dobrze ale o tym nik nawet nie beknie

 2. te grzanie jest po to aby szanownym kanarom się zrobiło goręcej i bardziej sprawniej sprawdzali bilety, szczególnie szanownej geriatrii która jeździ bezpłatnie.

 3. A pasażerowie nie widzą swoich błędów ? Nie potrafią okna otworzyć.. niejednokrotnie spotkałam się z sytuacją kiedy w autobusach było gorąco temperatura na zewnątrz ponad 25 stopni – widać po wielu osobach, że źle się czują, ale „nie okna nie otworzę niech ktoś inny to zrobi” . Może jeszcze kierowca ma otwierać chyba nie od tego jest, co ? W autobusach jakim jest Solaris czy te inne stare nie ma kilmatyzacji, tylko najnowsze Mercedes..

 4. A ja uważam że pasazerom poprzewracało się w głowach. Z byle pierdołami skargi artykuły sensacje donosy. Jakaś paranoja. A może kierowcy powinni dwa dni postarajkowac i nie wyjechać na ulicę może wtedy pretensjonalne towarzystwo zrozumie. Owszem jestem za dyscypliną i porządkiem ale to już absurd co się dzieje. Jedna pani poczuła się słabo i klękajcie narody pochylony się nad jej losem. Nie mam zastrzeżeń co do ukarania kierowcy za aferę z wózkiem ale tutaj……

  • Popieram, szkoda tylko, że nikt nie zwraca uwagi na śmierdzacych, niemytych pasażerów, przez których ciężko wytrzymać w autobusie. No chyba, że to też jest…. wina kierowców. Cóż, taki mamy w Rzeszowie klimat, Kowal zawinił, Cygana powiesili…

 5. Zauważ, że klimatyzowane autobusy jeżdżą na trasy podmiejskie, jakieś trasy mało uczęszczane… a linia nr 19 podstawiane są stare autobusy.

  • Na linii 19 w tygodniu jeżdżą starsze Solarisy ale głównie te największe, 3-osiowe, aby przyjąć więcej pasażerów, jako że linia ta należy do najbardziej obciążonych. Wkrótce pojawią się nowe, klimatyzowane przegubowe od Solarisa właśnie m.in. na linii 19.

 6. A dlaczego nie napiszą że jest system, ok, ale że miłościwie nam panujący Pan Ferenc robi codziennie mieszkańców w uja jeśli chodzi o punktualność autobusów która to jest zupełną abstrakcją w godzinach natężonego ruchu czyli ponad pół dnia każdego dnia ?
  Rozkłady jazdy nijak się mają do rzeczywistości panującej na drogach
  Rozkład jazdy swoje a autobus pomimo wszystkich tych systemów swoje
  Jak z tym jest Panie Ferenc ?

  • Odpowiedź jest prosta ;
   Główny operator nie daje rady z tym całym nowoczesnym bałaganem
   – klawisze / przyciski/ sterowniki / światełka/ lampeczki kamera tu – kamera tam / to skrzyżowanie / to sygnał z pętli indukcyjnej / tu wypadek / tam zator / tam karetka goni / tu zielone tam czerwone a tu żółte mruga normalnie jak w lunaparku a co ! Tu damy czerwone a ci sru niech walą tamci postoją ale sie kręci – Karuzela we łbie – ale matropolia.
   Normalny kociokwik to można jebla dostać – dla tego po ciula to obserwować sru jeden klawisz ” pyk” jest :
   do centrum 3 minuty no i spoko i sie świeci dzień i noc – tydzień po tygodniu – miesiąc po miesiącu i jest super.

 7. Na Mpk piszą non stop chociaż jest nowych autobusów już 80% ale jak w mks-ie jedzie to wtedy nie wybrzydza choć tam 100% stare graty bez klimy jeżdżą a tam jest dopiero ścisk smród i gorąco tym bardziej że autobusy mają po dwadzieścia lat i po dwa miliony kilometrów to im nie przeszkadza. No ale cóż szkoda gadać

 8. Solaris w porównaniu do Jelcza to była Ameryka. Niestety Solarisy zaczynają być wysłużonymi autobusami. Ale przecież tabor jest sukcesywnie wymieniany i powiększany. Czy naprawdę trzeba pisać artykuł, że jednej pani zrobiło się za gorąco? Przecież wystarczy podejść do kierowcy i zgłosić taką awarie i pewnie następnego dnia była by usunięta. Ja pamiętam jeszcze autosany na które tęsknie wszyscy czekali na zadupi którym była wtedy Baranówka.

 9. No to gdzie jest Ten Mądry jak z flagą wypuszcza z zajezdni te wozidła na trase : Co ?

  – nie sprawdza czy wszystko jest na Tip-Top no kto tam steruje tym „Bałaganem”
  Dopiero nowe kupili była euforia i kociokwik aby przesiadać sie z własnych wozidel na autobusy a tu grzeją w środku zamiast chłodzić –
  No faktycznie codziennie jak nie kierowca winny to pijany a tu teraz jeszcze o autobusach faktycznie skończylo sie o remoncie basenu / hali / budowie lodowiska aqwa-parku o lipach ale o autobusach leci non stop widocznie temat zastępczy kryje wszystkie inne ważne.

 10. Jeszcze kilkanaście lat temu w PRLu Januszem i Grażyny jeździły Jelczami i Autosanami i cieszyli się jak w ogóle na przystanek taki autobus przyjechal bo na łapach nie musieli maszerować.A że ścisk,gorąco ,nikomu nie przeszkadzało.Dzis te same Janusze i Grażyny skargi piszą bo to bo tamto i sramto.A du..ach się wam mochery przewraca!!! W swoim M2 mortadelę z musztardą żre a na zewnątrz panisko.Rzeszowska cebula.

  • Jedzie ci z paszczy jadem i smrodem nienawiści do innych ludzi „Xxlof-ie”, niewyedukowany nawet na poziomie podstawówki, ani ortografii (mohery) ani nawet historii (PRL jakby nie liczyć nie istnieje już prawie 30 lat) nie pojąłeś choćby miernie. Za to swych kompleksów wylałeś spore wiadro, widać że jednak wiele wiader jeszcze w tobie siedzi. Żryj cebulę, może pomoże. Choć wątpię, boś pieniek okrutny.

 11. „Miasto zapewnia, że w miejsce awaryjnych autobusów podstawi klimatyzowane.”
  Czy to jest jakiś fatalny żart!?
  Podstawia się na trasy śmierdzące i zdezelowane wozidła, a autobusy z klimą stoją sobie w garażu, żeby się oszczędzały? Szok…
  Linia 19 to już znany od wielu lat hit MPK, parę razy miałem okazję jeździć w ciepłe dni gratami od Solarisa, które mają już prawie 20 lat na karku. Lepiej już wydać kilka razy więcej na taksówkę, niż gnić w tym blaszanym wynalazku, szybciej się dojedzie, a na pewno nie grozi ścisk i omdlenie z gorąca.

  • Spokojnie za niedługo przyjadą wszystkie nowe Solarisy Urbino 18 które mają klimatyzacja ma być ich 30 i będą kursowały na liniach najbardziej obleganych czyli 19,18,0

 12. Mdli mnie już od tematów związanych z MPK. To jakaś zbiorowa histeria! Widocznie mniej wygodne tematy dzięki temu mogą sobie leżeć odłogiem, spokojnie czekając na zamiecenie pod dywan. Na Rz-N wieje nudą!!

Comments are closed.