Tunel pod torami na os. Architektów lekiem na bolączki mieszkańców?

11
Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Mandaty i wypadki – z tym borykają się mieszkańcy os. Architektów, którzy chcą przejść przez tory kolejowe. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, zapowiada budowę podziemnego tunelu.

W rejonie przystanku przy ul. Podkarpackiej, w okolicach salonu Seat na os. Architektów, znajduje się przejazd kolejowy. To rejon łączący ulicę Zawiszy Czarnego z Podkarpacką. Mieszkańcy, którzy tam wysiadają i chcąc dostać się do swoich bloków po przeciwnej stronie, często przechodzą w niedozwolonym miejscu, ponieważ brakuje tam bezpiecznego przejścia.

Wcześniej korzystali z prywatnej posesji. Jej właściciel ponad dwa lata temu wynajął jednak teren pod sklep, ale jednocześnie otoczył posesję drutem kolczastym oraz kolcami, bo kierowcy w okolicy urządzali sobie nocne wyścigi. 

Po tym, jak właściciel wspomnianego terenu, na którym stoi sklep, otoczył posesję drutem kolczastym, z „dzikiego” przejścia po kamieniach przy salonie Seata korzysta większość mieszkańców. Dojście na ul. Podkarpacką zajmuje im ok. 10 minut.

Jedyne „legalne” przejście i przejazd przez tory znajduje się okolicach dawnego sklepu Praktiker i IV Liceum Ogólnokształcącego (odcinek ulicy Zawiszy Czarnego), ale czas przejścia do przystanku autobusowego przy ul. Podkarpackiej zajmuje ok. 25 minut.

Osoby korzystające z „dzikiego” przejścia w najlepszym przypadku są karani mandatami, w najgorszym – dochodzi do wypadków np. potrąceń przez jadącą drezynę. O szczegółach wypadku pisaliśmy TUTAJ. 

Dlatego miasto postanowiło zająć się tym tematem, mimo iż kolej, do której należy teren żadnej pomocy finansowej w tej kwestii nie zadeklarowała. Kolejarze jedyne, co zrobili, to postawili tabliczkę z napisem: „Przejście przez tory zabronione pod karą grzywny”.

Początkowo pojawił się pomysł, aby w to miejsce przenieść starą kładkę, która znajduje się nad torami przy dworcu PKP, lub wybudować całkiem nową. Takie rozwiązanie nie spodobało się jednak Tadeuszowi Ferencowi, prezydentowi Rzeszowa.

– Kładki nie są najlepszym rozwiązaniem dla osób z wózkami, znacznie wygodniejszy będzie zrobienie tunelu. Temat jest pilny i do realizacji jeszcze w tym roku – zapowiedział Tadeusz Ferenc.

Z przejścia podziemnego mogliby korzystać piesi, rowerzyści, osoby niepełnosprawne. Na razie nie jest znany koszt zapowiadanej inwestycji.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

11 KOMENTARZE

 1. HAHAHA „Temat jest pilny i do realizacji jeszcze w tym roku – zapowiedział Tadeusz Ferenc”
  to dlaczego przy zgłaszaniu do budżetu obywatelskiego projekt został odrzucony z powodu braku możliwości realizacji w jednym roku, czyżby ryzyko dobrej zmiany, sprawiało cuda?

 2. Różnica jest taka że nie jest to działa z trawniczkiem do odpoczynku tylko działka na której funkcjonuje biznes (hurtowania, pierdoły i jakiś fitness). Równie dobrze parking koło OBI i LIDLA także można ogrodzić na noc drutem kolczastym, bo to teren prywatny, aby tam ludzie w nocy się nie przemieszczali. A może tak ogrodzić osiedle drutem a dostęp tylko dla mieszkańców. Paranoja?

 3. Haha, prywatny właściciel otoczył działkę drutem kolczastym aby samochody przypadkiem nie przeskakiwały przez siatkę w celu nielegalnych wyścigów na parkingu 5 arowym. Hahah Bareja. Kolo zrobił to z premedytacją aby wymusić na mieście kupno kawałka działki pod planowaną drogę, zrobił na złość mieszkańcom aby Ci kierowali swoje żale właśnie w stronę miasta. Nadmienię że sam posiada furteczkę od swojego domku, w którym pali nie wiadomo czym bo często smrodzi, na osiedle aby bliżej mu było do Żabki/Stokrotki

  • Ale co się dziwisz ja mam takich spacerowiczow sąsiadów po mojej działce i o ile samo przechodzenie mi nie przeszkadza to już smiecenie mnie mocno wkur… bo to ja muszę to zbierać:( A oni udają że nie do nich mówię i zwracam uwagę:(
   Więc rozumiem tego co ogrodzil swoją działkę:)

 4. Ale okrągła kładka jest super, dobrze pisze „mieszkaniec” wystarczy przejście z automatyczną zaporą. Ruch kolejowy jest tam znikomy, więc budowa tunelu to marnotrawstwo pieniędzy. Ale co tam, może tak kolejka powietrzna w tym miejscu, spełniłyby się marzenia Tadzika.

 5. „Temat jest pilny i do realizacji jeszcze w tym roku – zapowiedział Tadeusz Ferenc.”
  To oznacza że za 10 lat zostaną rozpoczęte pierwsze prace.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ