Wiosna bez pneumokoków. Umów się bezpłatne szczepienie w Rzeszowie

18
Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Od wtorku (20 marca) w Rzeszowie rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci na bezpłatne szczepienie przeciwko pneumokokom.

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci. Nosiciele (także osoby dorosłe) mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych sytuacjach także sami chorują.

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, do których należą m.in. sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów.

Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych dwóch latach.

Jeżeli twoje dziecko urodziło się w latach 2013–2016 i nie było zaszczepione przeciwko pneumokokom – możesz to zrobić teraz bezpłatnie od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. W tym terminie bezpłatną szczepionkę otrzymają dzieci w wieku do 5 lat, które nie podlegają obowiązkowi szczepień przeciwko pneumokokom.

Aby skorzystać ze szczepienia wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Szczepienia są dobrowolne, obejmują dzieci, które, po wcześniejszym umówieniu na wizytę, zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia br. 

Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie dwie miesięcy. Szczepienia będą realizowane przez przychodnie od 20 marca do 29 czerwca br.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

18 KOMENTARZE

 1. Kiedyś na jednym z portali udostępniana była opowieść pani pediatry, gdzie do jej gabinetu czekały dwie mamy z córkami. Jedna dziewczynka miała 3 latka druga zaś 2 tygodnie. Starsza dziewczynka nigdy nie szczepiona, miała krztusiec. Noworodka przyniosła mama do kontroli z bioderkami i po skierowanie do ortopedy. Chodząc po korytarzu przychodni 3-latka zaglądnęła kilka razy do nosidełka z noworodkiem. Po dwóch tygodniach mama z noworodkiem znalazła się w szpitalu, dziecko zaraziło się krztuścem. Niestety organizm dziewczynki nie poradził sobie z chorobą i dziecko zmarło. Pani pediatra w dosadnych słowach opisała całą sytuację i to co zaskoczyło na końcu dodała, że od tego dnia nie przyjmuje nie szczepionych dzieci.
  Dzieci są nie szczepione a potem rodzice biegają po laboratoriach i kłują te biedne dzieciaki robiąc im dziesiątki badań by sprawdzić czy ich pociecha nie ma np. krztuśca czy mononukleozy. A najlepszym hitem są młode mamy, które nie pozwalają w szpitalu dziecku podać wit.K a potem sprawdzają poziom tej witaminy na 2 doby po wypisie noworodka ze szpitala.

  • Dziecko nie słuchaj zawsze tylko jednej strony.

   Strony która chce na siłę uszczęśliwić rodziców dzieci swoim produktem. Poczytaj np. jak sąd najwyższy Indii zakazał fundacji Billa Gatsa po masowych paraliżach szczepienia dzieci szczepionkami. W artykule mowa o konkretnych zachodnich firmach które do tego doprowadziły. Jeśli szczepionki są w 100% ok’ dlaczego przed zaszczepieniem lekarze nie podpisują oświadczenia że biorą całkowitą odpowiedzialność za powikłania i w razie czego z własnych pieniędzy pokryją odszkodowania i leczenia. Tego Wam nie podpisze ŻADEN lekarz.

   Jak to wytłumaczysz? A może to nie prawda?

   https://ligaswiata.blogspot.com/2016/02/indie-pozywaja-billa-gatesa.html

   • Tak naprawdę do końca nie wiadomo jakie skutki uboczne ma szczepionka na HPV, i nawet te mamy które w krajach Europejskich zaszczepiły swoje córki nie są pewne co przyniesie to szczepienie. To, że trafiło na Indie to jest nie najlepszy przykład, tam rozwiązłość tych dzieci (tak, dzieci) jest mocno do przedyskutowania.
    Pisząc, że żaden lekarz nie podpisze ci odpowiedzialności za powikłania jest troszkę nie na miejscu ponieważ wypadki zdarzają się w każdym fachu i nie masz pewności ze idąc np. na operację wyrostka nie będzie powikłań a chirurg tez ci nie podpisze oświadczenia, że weźmie za to odpowiedzialność. Takie gdybanie można by przypiąć do każdej dziedziny medycyny. Prawda jest jednak taka, że frasobliwość młodych doprowadza do tego, że wracają choroby, które mogą dziesiątkować dzieci. Chyba nikt nie chce doczekać dnia kiedy wróci dur brzuszny czy cholera.

  • HAHAHAHAHAHA padne!! HISTORYJKA ZMYŚLONA ponieważ na DPT (diperteTężec błonnica krztusiec) szczepi się dopiero w 5-6mscu to jak?

   • Dokładnie tak jak piszesz, to maleństwo nie było jeszcze szczepione a ta 3-latka nie szczepiona była wcale. Czytaj ze zrozumieniem.

 2. Wam się powinno powinno odbierać prawa rodzicielskie i prawa wyborcze. Wielcy naukowcy po zawodówkach oświeceni przez fake artykuły z gównoźródeł i ziębe.

  • Odbierać prawa rodzicielskie i wyborcze za brak zgody na eksperymenty medyczne na swoich dzieciach? Może jeszcze karę śmierci przez ukrzyżowanie? Ładnie idee PRL-u albo Hitlera namieszały ci w głowie, skoro uważasz, że nie rodzice lecz państwo (pozostające na smyczy koncernów i banksterki) powinno decydować o losie dzieci.
   Pani profesor Maria Dorota Majewska też opiera się na edukacji w zawodówce i na „fake artykułach z gównoźródeł ” pokroju rzeszow-news?

  • Tylko tyle masz do powiedzenia?
   Chcesz to idź zaszczep swoje dzieci i siebie przy okazji (neurotoksynami w postaci aluminium, z kończącym się terminem ważności).
   Artykuł to zwykła propaganda w stylu kopiuj-wklej, aż dziwne, że ktoś się pod tym podpisał. „Autor” pewnie nawet tego tekstu nie czytał, bo błędy są nawet w nagłówku.
   Jak dla mnie zero wiarygodności.
   Przy okazji dodam, że szczepienia nie są darmowe lecz finansowane z budżetu państwa. Producent swoje zarobił, nie biorąc nawet odpowiedzialności za ewentualne powikłania (ta spada na państwo).

 3. Rzeszow News zaszczepcie się dla przykładu mimo tego ze ulotka w języku obcym, nie ma badań dla dzieci 5+ a także w związku z tym że długowieczni Japońcyczy ją wycofali!! Ale wy się zaszczepcie bedzie troszkę luźniej na ulicy

 4. Kilka ciekawych cytatów z dokumentacji szczepionki Synflorix, która jest rozdawana w tej promocji:

  „Synflorix może nie zapewnić wszystkim zaszczepionym ochrony
  przed inwazyjną chorobą pneumokokową, zapaleniem płuc lub zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez serotypy zawarte w szczepionce oraz reagujący krzyżowo serotyp 19A”

  „należy zapewnić możliwość właściwego natychmiastowego leczenia i odpowiednią opiekę medyczną na wypadek
  wystąpienia rzadkich przypadków reakcji anafilaktycznej po podaniu szczepionki”

  „Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności szczepionki Synflorix u dzieci powyżej 5 lat.” – a Ministerstwo Zdrowia zachęca do wstrzykiwania tego produktu w dzieci urodzone w roku 2013, czyli na granicy.

  „Szczepionka Synflorix nie jest przeznaczona do stosowania u osób dorosłych. Nie ma danych klinicznych dotyczących stosowania w okresie ciąży i laktacji, zaś badania dotyczące wpływu na procesy rozrodcze u zwierząt nie były prowadzone. ” czyli jeśli u dziecka za 15 lat wystąpią problemy z płodnością, to możecie producentowi „nagwizdać”, bo uczciwie ostrzegał, że nie badał wpływu na płodność – trzeba było czytać dokumentację…

  „Należy wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia bezdechu oraz konieczność monitorowania czynności oddechowych przez 48 do 72 godzin w przypadku podawania dawek szczepienia pierwotnego bardzo niedojrzałym wcześniakom (urodzonym ≤ 28. tygodnia ciąży), szczególnie dotyczy to dzieci, u których
  występowały objawy niedojrzałości układu oddechowego” – zapytajcie lekarza, czy bezdech jest wykluczony u dziecka starszego niż „niedojrzały wcześniak” i czy teoretycznie po podaniu tej szczepionki może dojść do „śmierci łóżeczkowej”.

  • Jeżeli szczepionki są bezpieczne jak przekonują lekarze jeśli podsuniecie lekarzowi do podpisania oświadczenie że bierze na siebie pełną odpowiedzialność karną za powikłania i w razie problemów swoim majątkiem odpowie za zło które wyrządził. Jeśli lekarz uczciwy i pewny jakości szczepionki…

   … to napeeeewno podpisze 🙂

   • W takim razie damy do podpisania tobie inny świstek, że w przypadku zarażenia osoby trzeciej przez twoje dziecko chorobą, na którą nie zostało zaszczepione, pokrywasz koszty leczenia, a w przypadku zgonu – stawiasz na szali głowę.
    Podejmiesz rękawicę?

    • Chyba po to się szczepi dzieci, żeby były odporne?
     Logika mówi, że to raczej nieszczepione dzieci powinny obawiać się zakażenia od zdrowych nosicieli wirusa (zaszczepionych więc teoretycznie uodpornionych), nie odwrotnie.
     Skoro szczepionki są takie bezpieczne, to dlaczego nikt nie chce brać odpowiedzialności za powikłania, ani nawet nie prowadzi się rejestrów czy statystyk dot. tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych?

 5. Szczepionka ta ma w sobie 0,5 mg aluminium. Szczepionka została wycofana w Japoni w 2011r. W ulotce nie ma słowa po Polsku. Data ważności do 30.06.2018. No tak utylizacja droga to trzeba zutylizować w małych dzieciach. A ludzie ślepi i pójda szczepić bo darmocha.

Comments are closed.