Mamy wiosnę i… psie odchody. „Stolica innowacji tonie w psich odchodach”

34
Reklama

„Idzie wiosna, śnieg stopniał i odsłonił setki, jak nie tysiące psich odchodów w Rzeszowie” – alarmuje jeden z Czytelników Rzeszów News. Ratusz o problemie wie. Kupy sprząta, a właścicieli psów edukuje.

 

Gdy po zimie mrozy puszczają, pierwsze ciepłe promienie do nas docierają wówczas na wierzch wychodzi pewien śmierdzący i śliski problem. O co chodzi? O psie odchody, którymi usłane są tu i ówdzie trawniki m.in. te, które znajdują się na bulwarach. Uwagę na to zwrócił pan Michał, Czytelnik Rzeszów News.

„Stolica innowacji tonie w psich odchodach! Idzie wiosna, śnieg stopniał i odsłonił setki, jak nie tysiące psich odchodów w Rzeszowie. Mieszkam na Podpromiu, posiadam psa, z którym spaceruję każdego dnia i nie wyobrażam sobie bym nie sprzątał po swoim pupilu. Jednak należę do mniejszości – bulwary nad Wisłokiem toną w kupie, a w stolicy innowacji w głównym ciągu spacerowym są trzy pojemniki na odchody… Już nie wspomnę o kulturze posiadaczy psów, którzy nie sprzątają, a gdy im zwracam uwagę i straszę, że zadzwonię po straż miejską – wyśmiewają mnie… Kiedy „stolica improwizacji” upora się z tym problemem?” – pyta w liście do Rzeszów News pan Michał.

Tej śmierdzącej sprawie postanowił się we wtorek z bliska przyjrzeć Sebastian Fiedorek, nasz fotoreporter. Przy okazji tropienia kup na trawnikach, nasz „szpieg” przyglądał się również spacerowiczom, którzy ze swoimi czteronożnymi pociechami przed południem wybrali się na bulwary.

Na „gorącym” uczynku, czyli w momencie załatwiania swoich potrzeb, Sebastian „złapał” pięć psów, po których akurat właściciele posprzątali. Na dowód, że nie każdy tak robi, przyniósł również zdjęcia, na których czarno na białym widać, wiadomo co.

– Problem z psimi odchodami nie dotyczy tylko wiosny. On jest w zasadzie cały rok. My oczywiście sprzątamy swój teren na bieżąco, ale nie da się tego problemu wyeliminować całkowicie „od ręki”. To proces długotrwały, praca u podstaw, nad tym, aby zmienić świadomość mieszkańców, że po psie zawsze trzeba posprzątać – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

– Na przestrzeni 2-3 lat i tak już się wiele zmieniło – coraz więcej mieszkańców zabiera ze sobą „sprzęt” do sprzątania po swoim pupilu – dodaje.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

34 KOMENTARZE

 1. Przede wszystkim dużo dużo więcej koszy przeznaczonych do utylizacji odchodów! Na osiedlach w parkach na terenach zielonych! Wszędzie jest ich za mało. Zdarza się że idąc z psem trzeba przejść dobry kilometr żeby wyrzucić kupę bo do zwykłego kosza nie wolno i co wtedy? Mam zabrać do domu i wyrzucić do prywatnego kosza? Ok ale i tak wyląduje to na tym samym wysypisku. Mieszkam na osiedlu które ma ponad 7000 mieszkańców a koszy jest 5. A przy głównych ulicach? Np przy krakowskiej ktoś widział kosze? Bo oprócz zwykłych nie widziałam chyba żadnego.

 2. Nie zapominajmy również o właścicelach piesków, którzy pozwalają im nasrać na chodniku i poprostu sobie idą dalej. To jest szczyt bezczelności! Teraz idąc chodnikiem trzeba uważać, aby nie wdepnąć w kupę. Powinny być rzeczywiście stosowane kary finansowe dla takich „zaślepionych” właścicieli bo to zakrawa na średniowiecze

 3. W Anglii za nieposprzątanie po swoim psie grozi 1000 funtów kary. W którymś państwie azjatyckim (już nie pamiętam którym) za plucie i żucie gumy(nawet nie wyplucie tylko żucie) też są wysokie kary. A może by tak i u nas wprowadzić mandat 1000zł za śmiecenie? I najważniejsze: egzekwować!! Żadnych wymówek. Dostałby jeden z drugim to odechciałoby się pluć, śmiecić. A psie odchody to bez woreczków by zbierali.

  • W Nowym Jorku mandat za nieposprzątanie po swoim psie to $250. Tyle że jeden Amerykanin bez żenady dzwoni na policję na sąsiada Amerykanina jeśli ten zostawia nieposprzątane łajna. To ponoć istna żyła złota dla ratusza w Wielkim Jabłku, więc i miasto, i mieszkańcy są absolutnie szcześliwi z tego rozwiązania.

 4. Sprzątanie po swoim psie to kolejny etap rozwoju cywilizacyjnego, tak jak np. przepuszczanie pieszych na pasach. I to jest pole do działania dla służb miejskich, bo w cywilizowanym mieście ludziom żyje się lepiej, a władze miasta są właśnie po to, żeby ludziom żyło się lepiej.
  Rolę miasta widzę w akcji edukacyjnej połączonej z bezpłatnym przekazywaniem właścicielom psów potrzebnego sprzętu (łopatki, woreczki). Zadbanie o stosowną liczbę pojemników na kupy. Wyznaczenie w parkach i na terenach rekreacyjnych tudzież na dużych osiedlach psich toalet oraz trawników, na które psom jest wstęp wzbroniony, żeby można było bezpiecznie dziecko wpuścić czy koc rozłożyć. No i odpowiednie ustawienie straży miejskiej. (Swoją drogą na miejscu prezydenta wziąłbym ich mocno w obroty). I tak bym się do tego tematu zabrał panie Ferenc.

 5. Roy ma rację… Gówniany temat. Z jednej strony racja, że trochę tego dużo, z drugiej gdyby nie te odchody, to nic by nie urosło – bo to przecież nawóz… Jeśli jest to jakieś miejsce odludne to jeszcze ujdzie, gorzej jak stanie taki pies w piaskownicy, czy na trawniku gdzie bawią się dzieci i sru a Pan nie widzi. Deszcz wszystko spłucze…

  • a jakbym Ci nasrał pod balkonem to też byś mówił, że to nawóz, że deszcz spłucze i mogę sobie srać koło placów zabaw, na trawnikach i pod balkonami? Polecam oglądnąć Dzień Świra, tam temat dobitnie został przedstawiony

 6. Dżizas, nareszcie, NARESZCIE, N-A-R-E-S-Z-C-I-E artykuł o tym śmierdzącym (nomen omen) problemie. Rzeszów tonie w psich odchodach nie tylko na wiosnę, ale w każdej porze roku. Nie ma to jak np. zimą wyjść rano po chleb i po drodze oglądać nie kończące się brązowe plamy na co drugim metrze białego śniegu. Nie ma to jak w lecie rozłożyć sobie koc na trawie, a tu obok odchody. Próby „edukowania” właścicieli psów to pomysł mniej więcej tak samo sensowny jak próby nauki tańca na Izbie Wytrzeźwień. MIASTO MUSI WPROWADZIĆ KARY PIENĘŻNE DLA WŁAŚCICIELI PSÓW KTÓRZY NATYCHMIAST NIE POSPRZĄTAJĄ PO SWOICH PUPILKACH. „Zrób właścicielowi (i pupilkowi) zdjęcie telefonem, wyślij zdjęcie do Straży Miejskiej, a właścicielowi mandat przyjdzie pocztą.” Jedyne rozwiązanie. Pan Michał wspomniany w artykule to kultura człowiek – szacun!

 7. Wprowadzić zakaz trzymania piesków w mieszkaniach i po problemie. Jest tyle innych zwierzątek, które nie wymagają wyprowadzania. Chcesz mieć pieska wybuduj albo kup sobie dom z podwórkiem, to piesek będzie miał gdzie biegać i załatwiać potrzeby i nie będzie wkurzał sąsiadów za ściana swoim szczekaniem.

 8. Podnieść podatki dla właścicieli psów do takiej kwoty by zatrudnić i wyposażyć kilkunastu ludzi w skutero-odkurzacze do psich kup i po problemie

  • „Podnieść podatki dla właścicieli psów do takiej kwoty by” … odechciało się im swoimi pupilkami uprzykrzać życie innym mieszkańcom.
   Bo miejsce psa jest w budzie, kota na dachu, a w mieszkaniach niech ewentualnie wegetują rybki akwariowe, bądź chomiki.

   • Nie sądzę by wysokość podatku wiele zmieniła, może nieco ograniczyła liczbę posiadanych psów (może i dobrze bo nie wszyscy sobie radzą), lecz uważam, że nie w psach problem, a z mieszkańcami STOLICY INNOWACJI, nie dorośli. Wciąż mają zakodowane schematy pies do budy itp…. Czas na zmiany. Zbierajmy swoje kupy!!!!!
    p.s. a niby dlaczego rybki i chomiki maja wegetować, dlatego, że nikt tego nie widzi?

   • Miejsce człowieka jest w fabryce przy taśmie produkcyjnej?
    Po*ebało wam się już w tych pustych głowach. Jak tak dalej pójdzie, to człowiek nie będzie miał żadnych praw, zostaną same obowiązki. Sam srasz i produkujesz tony odpadów i uprzykrzasz życie innym mieszkańcom! Jeśli nawet pies sąsiada ci przeszkadza to wracaj na wieś, na swoje (ojca, dziadka) gospodarstwo!

 9. Kupa psia to pikuś, RSM Baranówka ponaklejało ogłoszenia o wyrzucanych petach z balkonów, ale że pijaczki ślęczą pod klatkami i balkonami i palą i pety rzucają to RSM na takich ma wyrąbane!

 10. Co robi straż miejska aż zygac się chce idąc ulicą.Zwierzyniecka przy bloku 24 stoi królewna 1 z 2 papierosem w gębie a piesek sra paniusia spali fajkę i do domu.Czemu nieroby z SM nie mają jakiś patroli a po zgłoszeniu tel.to wiecznie w terenie

   • 180 tysięcy? Codziennie w Rzeszowie jest w sumie ok. 230 – 235 tysięcy ludzi plus ok. 80 tys. samochodów, które wszędzie chcą wjechać i zaparkować. A ilu jest strażników na ulicy, bo nie mówię o tych w komendzie? Wszystkiego może 25-30 na jednej zmianie!!!!! To kto ma pilnować tych sraluchów i ich pieski? Ludzie, ogarnijcie się sami, bo nikt w takich tematach wam nie pomoże!!!!!!

 11. no niestety Ratusza to nie interesuje, mogliby rozliczać straż miejską z efektów pracy, mają oni przecież skuteczną metodę możliwość nakładania mandatów, zawsze mogą też nasilić kampanie społeczne zawstydzające właścicieli czworonogów, straż miejska zamiast dbać o porządek przesiaduje z przewodnikami w trasie podziemnej a upadek obyczajów widać na każdym kroku

 12. Największy gówno-parka jest między przedszkolem na ul. Zwierzynieckiej a szkołą podstawową na ul. Ptasiej.. naprawdę szok nikt by nie uwierzył, wszystko to gdzie setki dzieci z przedszkola i szkoły przechodzi cały dzień.. o straży miejskiej nawet nie piszę bo nie widziałem ich tam nigdy od 6 lat!!

  • Ja wierzę, ciąg dalszy „kupskiej” ścieżki w kierunku Krakowskiej, a już okolice Lidla? Makabra. Apel do właścicieli_ Mój pies, moja kupa!!!!! Sprzatajmy. Chcemy być w stolicy. Straż miejska (szkoda, że maja tak blisko) nie reaguje na kupy, pod swoja siedziba ma ich dość sporo, przymyka oczy, czy też nie ma pojęcia jak sie za nie zabrać>??

 13. Ciekawe, czy pan Michał świeci przykładem i zabiera np. swoje opakowania po napojach z plenerowych wycieczek, czy może wychodzi z założenia, że plastik albo aluminium buta nie ubrudzi.

  • No i dlaczego od razu KUPO atakujesz gościa, który opisał problem. To taka mentalność obecnej władzy, na pytanie o jedno, odpowiadają atakiem na drugie nie związane z tematem(ten dotyczy psich odchodów).
   Sądząc po wypowiedzi jesteś w gronie osób, które po sobie i swoich psach nie sprzątają.
   Masz Kupo Kupę w głowie.

   • Dlaczego pan Michał wini miasto? Miasto, prezydent czy urzędnicy zasrywają trawniki? Chamów i brudasów, którzy po psach nie sprzątają Ferenc, ani służby kultury nie nauczą. Ja mam sposób, jak ktoś nie sprząta po psie, to udaję, że robię zdjęcie i skutkuje, zazwyczaj….

   • Sam masz kupę w głowie, skoro gówno psa ci przeszkadza ale walające się dookoła plastiki już w oko nie kłują.
    Nie chce bronić srających psami, ale zwrócić uwagę na innny problem!

  • Ktoś, kto sprząta odchody po swoim piesku, odznacza się kulturą raczej wysoką, więc i śmieci po sobie zbiera.
   Czego nie można powiedzieć o całej masie buractwa, zalegającego Rzeszów, które to z miastem poza adresem i RZ na rejestracji, wspólnego nie ma nic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ