Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

PiS zmienia narrację w sprawie przyszłości pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie. Już nie chce go burzyć. Proponuje mu nadać nowe znaczenie, aby przestał się kojarzyć z ustrojem komunistycznym. 

Pomnik Walk Rewolucyjnych, nazywany też Czynu Rewolucyjnego, zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej powinien zniknąć z przestrzeni publicznej Rzeszowa, bo „podpada” pod zapisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Właścicielem monumentu jest klasztor oo. Bernardynów. O tym, co się ostatecznie stanie z pomnikiem, w październiku br. zdecyduje wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (PiS).

Z dotychczasowych wypowiedzi polityków PiS jasno wynikało, że „symbol Rzeszowa” powinien zniknąć, bo propaguje ustrój komunistyczny. Ale znaczna część mieszkańców nie wyobraża sobie, by pomnik wyburzono.

PiS tymczasem zaczął dostrzegać, że wojowanie z pomnikiem może mu się politycznie nie opłacić, dlatego zmienia narrację i zamiast burzenia obiektu proponuje nadać mu nowe znaczenie, które nie będzie kojarzyło się z komunizmem. 

Z taką propozycją w środę 1 sierpnia w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego wystąpił poseł Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa w tegorocznych wyborach samorządowych. 

– Bryła pomnika i sam pomnik wpisał się w historię Rzeszowa. Jestem przekonany, że można spowodować, że na pomniku nie będzie rzeźb, czy tablic, które oddają hołd czynom rewolucyjnym, których tak naprawdę tutaj nie było. Bryła może być przekształcona w sposób nowoczesny, innowacyjny. Należy ją odnowić i odświeżyć – uważa Wojciech Buczak. Twierdzi, że PiS ma już na to pomysły, ale nie chce na razie ich zdradzać. 

Według Buczaka, Rzeszów należy „posprzątać” z symboli komunistycznych. Poseł PiS krytykuje „politykę historyczną” ratusza za to, że niewiele robi, by miasto było znane z pomników, które budują pozytywny wizerunek miasta. Co prawda w Rzeszowie są pomniki płk. Łukasza Cieplińskiego, gen. Sikorskiego, czy Armii Krajowej, ale – według Buczaka – to za mało.

– Gdyby zrobić ranking, jak wygląda w Polsce pamięć historyczna, Rzeszów, niestety, byłby pewnie na szarym końcu – twierdzi poseł PiS. Buczak jest natomiast przekonany, że należy usunąć pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej na placu Ofiar Getta. On też podpada pod tzw. ustawę dekomunizacyjną, ale ratusz nie chce go usuwać

– Pora jest szczególna – w tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości. Warto, by Rzeszów był słynny z tego, że oddaje hołd prawdziwym bohaterom. Lepiej uniknąć kłopotliwych sytuacji, że przychodząc pod pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, dziecko pyta: „A kim są ci ludzie?”, „Dlaczego oddajemy im hołd?”. Powiemy, że żołnierze Armii Czerwonej więzili w niedalekiej Turzy, czy Trzebusce polskich patriotów, którzy w sierpniu 1944 roku nieśli pomoc powstańcom warszawskim? W Rzeszowie nie powinno być takiego pomnika – uważa Wojciech Buczak.

Jednocześnie zaapelował o współpracę przy budowie pomnika Józefa Piłsudskiego, który ma stanąć na placu Wolności w Rzeszowie. Budowa pomnika stoi pod dużym zapytania, bo radni Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej (koalicja), póki co, zablokowali jego nową lokalizację. Pomnik ma być odsłonięty 11 listopada br. w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wojciech Buczak nie wyobraża sobie innego scenariusza.

– Czasu zostało niewiele. Niech ten pomnik stanie. Niech nas łączy. Niech Rzeszów będzie słynny z takich pomników i znany z prawdziwych bohaterów, z których Rzeszów i Podkarpacie będą dumni – apeluje poseł Buczak. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gargamel
Gość
gargamel

KIEŁBASA WYBORCZA PiSLAMU psia mać

Rozczarowany
Gość
Rozczarowany

I tak go rozbiorą jak Buczak zostanie prezydentem.
Teraz powie wszystko, co chcemy usłyszeć, a jak zostanie prezydentem, to zrobi co będzie chciał.
Politykom PiS już nigdy nie uwierzę w nic.

yuio
Gość
yuio

Pis szkodnicy precz z Rzeszowa.

romuś
Gość
romuś

A co z obwodnicą południową??? Kiedy w końcu zacznie się budowa? To jest to, co najbardziej interesuje mieszkańców regionu stojących w korkach, dzień w dzień!
Co nas szarych obywateli interesuje jak pipa będzie się nazywała, no co. Przecież każdy mówi na to jak chce a i tak chodzi o to samo 😉

PIS won z Rzeszowa!
Gość
PIS won z Rzeszowa!

Za zablokowanie obwodnicy południowej podziękujcie w wyborach na jesień rzeszowskiemu PISowi. Tak żeby im w pięty poszło.

Przez PIS Rzeszów stracił 227 mln złotych unijnej dotacji. Jak sobie pomyśle co oni zrobili to mnie trzęsie z nerwów!

ROMAN
Gość
ROMAN

Prosze sie tak nie wnerwiać bo upal +46 i żyłka pierdutnie i kto pojedzie tą obwodnicą jak wybudują
Spokojnie zimne okłady i bez stresu – czekamy na kolejny ruch ; O !

ROMAN
Gość
ROMAN

Co tam południowa juz dawno kafar powinien pale bić pod przyczółki mostowe a co dalej – juz wytyczona trasa z sikorskiego do lwowskiej i do lącznika czy znowu bedzie to trwało latami a co z Wisłoko- stradą a gdzie most skośny i rondo przy ZUS-ie nikogo nie widac żadnego robotnika co by stal podparty o łopate to jest istotne a nie zafajdany pomnik i co na nim wisi za przeproszeniem;
Nike czy ta trójca co idzie do Bazyliki ostatecznie można i parówke wyborczą powiesić ,martadele albo kabanosy .

Honza
Gość
Honza

Zmienić na pomnik Lecha Dobrego Prezydenta

Sceptyk
Gość
Sceptyk

Może na początek niech się bezmózgi Buczak nauczy historii miasta, którego chce być prezydentem. Historia ruchu ludowego jest w tym regionie wyjątkowo bogata, żeby nie wspomnieć, że to w Rzeszowie założono Stronnictwo Ludowe, najstarszą z działających w Polsce partii. Chłopi walczyli o swoje prawa, ale walczyli też o wolną Polskę i tego Buczok im nie odbierze. Łapy precz od pomnika.

Waldek z Podwisłocza
Gość
Waldek z Podwisłocza

A kto to w ogóle ten Buczak? Czy Nikodem Dyzma nie wiadomo skąd powinien rządzić w Rzeszowie? Tak go pis wyciągnął jak królika z kapelusza. To nie było nikogo lepszego?

STOP WYCINCE DRZEW
Gość
STOP WYCINCE DRZEW

Jakie rozmiary ma mieć pomnik Piłsudskiego? Być może nie trzeba wycinać żadnego drzewa, bo miejsca na placu Wolności jest dużo. A jeśli trzeba wycinać drzewa, to niech marszałek stanie na miejscu pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.

WujekStaszek
Gość

” Proponuje mu nadać nowe znaczenie, aby przestał się kojarzyć z ustrojem komunistycznym. ” Sęk w tym, że nikomu normalnemu nie kojarzy on sie z komuną. NIKOMU. Jedynie oszołomom z PiS-u i z IPN. To jest ich problem.

urządzenie_elektryczne
Gość
urządzenie_elektryczne

Zgadza się. I jeszcze jedna sprawa: pomnik ma wartość tylko i wyłącznie w obecnej formie. Ogołocony z rzeźb, stanie się tylko wrzecionowatym kawałkiem betonu. Pomnik należy przekazać miejskiemu muzeum, opisać i pozostawić. To jedyne rozsądne wyjście z sytuacji.

gosc
Gość
gosc

Można przyznać się do błędu i zmienić zdanie.Brawo.

Na jesień koniecznie odsunąć w Rzeszowie PIS od władzy!
Gość
Na jesień koniecznie odsunąć w Rzeszowie PIS od władzy!

Idą wybory.
Strach zajrzał pisowi w oczy? Zablokowali mieszkańcom aqapark a potem obwodnicę południową! Wyborcy Wam tego nie zapomną.

A najśmieszniejsze że Oni dalej myślą że jak będą robić ludziom wodę z mózgu to wygrają. Sami stworzyli problem bo sami chcieli burzyć pomnik i teraz niby to ma być sukces że zaniechali swojego głupawego pomysłu z burzeniem?

Oni by zburzyli ikonę i najbardziej rozpoznawalny obiekt Rzeszowa ale nie mają 4-5 mln na burzenie? No to ogłosili sukces ha ha ha.

Polak
Gość
Polak

Usunąć postaci, zostawić herb na szczycie, umyć wodą pod ciśnieniem i niech stoi dumnie symbol Rzeszowa.

prezes
Gość
prezes

Jakie miasto, taki symbol (wagina)

WujekStaszek
Gość

Obawiam sie, ze syn prof. Koniecznego ma prawa autorskie do pomnika… Zostawibym tak jak jest, zmienic nazwe, do cholery – sierpa i mota tam nie ma!

Jurek
Gość
Jurek

Proponuję nazwać „500+”. Kształt w sam raz :).

Nickd
Gość
Nickd

Pieprzony hipokryta. Buczak własną matke by sprzedał dla paru głosów. Prędzej uchodźcy bym zaufał niż jemu.

buc ak
Gość
buc ak

chłop robotnik i żołnierz nielegalni
podatki płacić i cicho siedzieć – tako rzecze jedyna słuszna władza, wcale nie despotyczna, całkiem demokratyczna ale tak między nami niedzielę sobie spędźcie na błoniach albo w galerii handlowej bo głosy już dawno policzone

Rzeszowianin
Gość
Rzeszowianin

Nie tak dawno ten Pan zaraz po tym jak został zgłoszony jako kandydat na prezydenta miasta powiedział, że pomnik należy zburzyć a w to miejsce rozbudować skrzyżowanie. Jak to wszystko się zmienia dynamicznie. Teraz zostawić a po wyborach zburzyć. Czego Ci ludzie nie zrobią, żeby osiągnąć swój cel, a honor, gdzie jest w tym wszystkim ich honor….. Tragedia. A od pomnika to się odp….. odczep.

ROMAN
Gość
ROMAN

Kochany o jakim honorze mówimy – o jakiej rozbudowie skrzyżowania teraz sie budzą przed wyborami to tow.Kruczek już chcial budować wielopiziomowe ile lat minęło i drepczą w miejscu to śmieszne miłośnicy bożka MAMMONA i chorzy na stołkologie – ten bełkot to już słowicze arie – ale tą nową wizje kto kupi ?

mw
Gość
mw

a może dorzucić belkę poziomą na 3/4 wysokości?
byłby kompromis?

ROMAN
Gość
ROMAN

Nie belka nie wdyglądała by jak ” gruba kreska ” za cholere nie pasuje do pomnika.
Było by to ; ni pies ni wydra : normalna szkarada nie bez tej belki lepiej chcieli by ją zaraz do galeri przedłużyć i znowu była by jakaś : Belko – Kładka do czwiczeń : walki uliczne w mieście inowacji – dla tych Terytorialsów ; O !

gość z Rzeszowa
Gość
gość z Rzeszowa

Tak, teraz to „nie burzyć”, a jak dojdzie BUCzak do władzy, to pierwsze co zrobi, to zburzy.

NIE WIERZCIE TEMU KOMUNISTYCZNEMU HIPOKRYCIE!!! PIS PRECZ Z RZESZOWA!!!

Ignacy
Gość
Ignacy

„..Proponuje mu nadać nowe znaczenie, aby przestał się kojarzyć z ustrojem komunistycznym..” .. i SUPER! to znaczy nic innego jak zacząć nazywać pomnik bardziej dostojnie, i dopisać kilka zdań na ten temat na tablicach pod monumentem, które dwie z czterech są ciągle PUSTE! to można zrobić dzisiaj! sam chętnie wykuje coś co Buczak zaproponuje bo jest gdzie, jest po co, i jest jak. NIC nie trzeba ruzac wiecej. Rzeszowska Nike! Laury zwyciestwa! wielka Mandorla i trzech rzeszowian 🙂 Piłsudski byłby dumny z takiej załogi w bitwie warszawskiej 😉

WERIO
Gość
WERIO

To jak zdejmą rzeźby, to można by stworzyć na nim mural z dwóch stron (schody przy okazji też bym usunął) 😉 Myślę że zdecydowanie ożywiłoby to miejsce i zdecydowanie kojarzyłby się z czym innym 🙂

Wolność
Gość
Wolność

Pewnie takie samo kłamstwo jak to że maciarewicz nie będzie ministrem obrony. Po wyborach nagle będzie trzeba burzyć gdyż towarzysz prezes tak karze.

Jannuusz
Gość
Jannuusz

każe*

ROMAN
Gość
ROMAN

No właśnie – a dlaczego nie zrobic pomnik Popielowi też sławny i jeszcze 1000 mysz dookoła
Nigdzie nie ma a w miescie podobno innowacji byłby pierwszy taki w Polsce – dopiero by bylo –
Niech sie komitet zorganizuje – może jakis Artysta zrobi model i by se stanoł na sokole ;
Popiel i myszy ; O !

Arcy
Gość
Arcy

A po wyborach jednak trzeba wyburzyć ?

Oj
Gość
Oj

Hahaha cały pis