Wojewoda podkarpacki nie odwoła zastępcy wojewódzkiego konserwatora zabytków

7
Zdjęcie: Sebastian Fiedorek Rzeszów News. W drzwiach Bartosz Podubny
Reklama

Nie ma podobno na niego skarg, nikt dotychczas jego pracy nie kwestionował – twierdzą urzędnicy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart (PiS). Bartosz Podubny zachowa stanowisko zastępcy wojewódzkiego konserwatora zabytków.

O zdymisjonowanie Podubnego do wojewody pod koniec maja br. wystąpili działacze nieformalnej grupy Stacja Rzeszów Dziki, która walczy o uratowanie pomnika Czynu Rewolucyjnego przed wyburzeniem w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną.

Jeszcze wcześniej, bo 30 marca, w imieniu „Dzikich” Fundacja Rzeszowska wystąpiła do wojewódzkiego konserwatora zabytków o natychmiastowe rozpoczęcie procedury wpisania pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To mogłoby uchronić obiekt przed usunięciem go z przestrzeni publicznej.

Sprawą w biurze konserwatora zajął się wspomniany Bartosz Podubny, który jest zastępcą wojewódzkiego konserwatora zabytków. „Dzicy” liczyli na to, że Podubny procedury administracyjne uruchomi bardzo szybko – w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku.

Dziś mamy już czerwiec wniosek wciąż jest… procedowany! Po 30 dniach okazało się, że ma braki formalne. „Dzicy” stracili cierpliwości, uznali, że zastępca konserwatora zachowuje się, jak typowy urzędnik, który szuka najmniejszego pretekstu, by sprawy nie załatwić w rozsądnym czasie. „Dzicy” szybko owe braki uzupełnili, ale niewiele to dało. 

Procedury administracyjne dotyczące wpisania pomnika do rejestru zabytków wloką się niemiłosiernie, dlatego inicjatorzy nadania „symbolowi miasta” ochrony konserwatorskiej doszli do wniosku, że Bartosz Podubny na stanowisko się nie nadaje i należy go odwołać. 

Podubny w rozmowie z Rzeszów News mówi, że dalsze rozpoznawanie wniosku „Dzikich” o wpisanie pomnika do rejestru zabytków będzie kontynuowane wtedy, jeżeli biuro konserwatora „zbierze materiał”. Jaki? Tego już nie precyzuje.

Podubny pytany przez nas, kiedy rozpozna wniosek, odpowiada tak: – Na taką sprawę, która jest nietypowa, nie można wskazywać terminu jej ostatecznego rozpatrzenia. Ponadto, nie występuje do nas o wpis do rejestru właściciel pomnika, a jego zdanie też musimy poznać – wyjaśnia Bartosz Podubny. Właścicielem pomnika jest klasztor o. Bernardynów.

Podubny tłumaczy także, że niektóre wpisy obiektów do rejestru zabytków trwają czasem latami i nie ma się co dziwić, że w przypadku pomnika Czynu Rewolucyjnego procedura wydłuża się w czasie. Bartosz Podubny nie widzi też potrzeby, aby tę sprawę załatwiać „od ręki”. 

– Wpis do rejestru zabytków to bardzo duże naruszenie czyjejś własności. Urząd nie może działać pod dyktando wnioskodawcy, tylko musi rozważyć wszystkie aspekty tej sprawy zgodnie z obowiązującym prawem – tłumaczy zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Takie lakoniczne i wymijająca odpowiedź nie dziwią. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków podlega wojewodzie podkarpackiemu. Kilka miesięcy temu wojewoda Ewa Leniart (PiS) przyznała nam, że jest za usunięciem pomnika Czynu Rewolucyjnego. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, ma być znana jesienią br. 

Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego, twierdzi, że wojewoda Leniart nie ma jeszcze ostatecznej listy pomników z terenu Podkarpacia, które „podpadają” pod ustawę dekomunizacyjną. Jeśli taka lista będzie, wojewoda ponownie zwróci się o opinię do IPN, by ostatecznie rozstrzygnąć przyszłość „totalitarnych” pomników. 

Kiedy będzie wydany „wyrok” w sprawie rzeszowskiego pomnika? Precyzyjna data jest nieznana. Politycy PiS i urzędnicy wojewody się nie spieszą, bo widzą, że znaczna grupa mieszkańców broni obiektu przed wyburzeniem. Zakonnicy mówią jednym głosem z PiS – pomnika powinien zniknąć.  

Bartosz Podubny nie jest zaskoczony wnioskiem o odwołanie go ze stanowiska. – Urząd, jak i osoby nim kierujące, od czasu jego powstania był postrzegany przez niektóre środowiska jako instytucja, która zagraża inwestycjom, która w zależności od poglądów autora wniosku chroni lub nie chroni zabytki. Tymczasem trzeba przestrzegać funkcjonującego prawa –  jednym to pasuje, innym niekoniecznie – komentuje Podubny.

Broni go też wojewoda. Małgorzata Waksmundzka-Szarek twierdzi, że o losie Podubnego może zdecydować jego szefowa – Beata Kot, a ta dotychczas nie sygnalizowała, by jej zastępca niewłaściwie pracował. – W podkarpackim UW w Rzeszowie nie odnotowano również wcześniej żadnej skargi na zastępcę – dodaje Waksmundzka-Szarek.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

7 KOMENTARZE

 1. Jak to jest że mamy w Rzeszowie miejskie biuro konserwatora, gdzie da się otrzymać odpowiedz od ręki, dostać dokumenty tego samego tygodnia i ewidencja zabyków sie nie domyka, a kilka ulic dalej jest deledat wojewódzki i mimo ogromego zaplecza nic nie potrafi wpisać do rejestru?! Całej tej wojewódzkiej ba!”delegatury” tutaj nie powinno być! dobrze się ktoś za to wziął..

 2. Nie wszyscy jesteśmy urzędnikami Pani Wojewody, więc może Pan Podubny zechciałby nam wytłumaczyć jeszcze kilka kwestii. Skoro własność prywatna jest nadrzędna, to gdyby przyszedł do Pana jakiś właściciel zabytkowej nieruchomości i powiedział, proszę mi ją wykreślić z rejestru zabytków, bo ja chcę tutaj postawić nowoczesny apartamentowiec, zgodziłby się Pan od ręki? Co w takim wypadku stałoby się z Willą Dekerta? Ówczesny konserwator też mógł powiedzieć, że własność prywatna jest nadrzędna i odpuścić sobie jakiekolwiek działania…

  Sprawa generalnie jest prosta. Pomnik zabytkiem jest albo nim nie jest. Po to ustawodawca stworzył urząd konserwatora, żeby rozstrzygał takie sprawy w imieniu obywateli, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy w materii ochrony zabytków. Wojewódzki konserwator zabytków powinien chyba być w stanie stwierdzić czy coś zabytkiem jest, bez konieczności uciekania się do zawiłych przepisów prawa administracyjnego. A jeśli tego nie potrafi, to po co nam taki konserwator?

  Tak więc krótka piłka, niech Pan Podubny w końcu wypowie się merytorycznie. Jeśli uważa, że Pomnik zabytkiem nie jest, niech przynajmniej ma odwagę o tym publicznie powiedzieć i wziąć za to odpowiedzialność.

 3. Jak to dobrze że od czasu do czasu wybiera sie ” Nowe Gęby” do siedzenia na złotych taboretach i do pociągnia za tasiemki no bo co by to było jak by tak zaspuścili korzenie na wieki – no masakra bo Suweren mógłby protestowac / interweniowac / a tu nic by nie było : Pikuś a Oni by kwiczeli że tak ma byc bo to dla naszego dobra : śmiech na sali .
  I Pan kierowca dobrze prawi : sito musi dobrze przesiac tych co mają decydowac co nam Suwerenowi trzeba zrobic – co jest pilne,potrzebne ,jak to ma być zrobione i kiedy
  Dlatego patrzec oczami szeroko otwartymi a nie przez różowe okulary ; O !

 4. Nie lubię konserwatora zabytków bo zabrania montażu stojaków rowerowych na 3-go maja twierdząc że w prechistori ich nie było i teraz też nie może, co wkurza środowisko rowerowe (stosunki są napięte) Ale zwalniać urzędnika że pracuje jak typowy urzędnik jest niesprawiedliwe bo trzebaby ich wszystkich pozwalniać i nic lepszego nie przyjdzie. Bardziej dziwi fakt że organizacja nieformalna (czyli nie organizacja) bez żadnych osiągnięć dla miasta angażuje się politycznie i odwala takie zagrywki. Sami są nikim ,a występują przeciwko komuś, eee
  Radni Rozwoju TF mają nową „dziką” bojówkę od gównianej roboty. Lepiej posprzątajcie obsrany pomnik po gołębiach, a mieszkańcy będą wdzięczni.

 5. Na Jana Pawła II niema korków, są tylko na Kwiatkowskiego, a z jakiego powodu? Bo Jaśnie Panujący na siłę chce przepchać budowę obwodnicy, żeby developerzy mieli dojazd na planowane budowy, sam osobiście słyszałem jak powiedział to na spotkaniu z mieszkańcami. A wystarczy zmodernizować ul. Kwiatkowskiego, brak zatoczek, chodnika po drugiej stronie, brak ścieżki rowerowej i macie powody korków. Ponadto już widzę jak wszyscy jadą na Tyczyn lub ul. Podkarpacką żeby dojechać do centrum hihihihi, chyba idiota w to uwierzy.

 6. Niedługo wybory. Zapamiętać partie i nazwisko. Ta pani zablokowała miastu obwodnicę południową wraz z budową nowego mostu przez Wisłok.

  Mieszkańcy Białej, Drabinianki, Dębiny, Budziwoja jeśli stoicie w korku na ul Jana Pawła 2 i Kwiatkowskiego to nie klnijcie pod nosem tylko powtarzajcie – Leniart Leniart Pis Pis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ