Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie ma nowe karetki

7
Reklama

Trzy nowe ambulanse i urządzenia do automatycznych kompresji trafiły w poniedziałek do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Prezent od wojewody jest okazją, by nieco odświeżyć tabor pogotowia.

 

WSPR w Rzeszowie otrzymała trzy ambulanse wraz z wyposażeniem oraz trzy urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej. Taki sprzęt trafił również do ratowników z Krosna, Sanoka, Mielca i Przemyśla. Łącznie urząd wojewódzki w Rzeszowie przekazał 13 ambulansów i 13 automatycznych kompresji, które w przypadku zatrzymania krążenia wspomagają prowadzoną reanimację i gwarantuje jej lepsze rezultaty.

Na zakup karetek i urządzeń automatycznych kompresji wydano 6,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetu wojewody podkarpackiego. Jedna karetka kosztowała ok. 500 tys. zł. – Wymieniliśmy co szóstą karetkę, które funkcjonowały w ramach systemu państwowego ratownictwa medycznego w naszym województwie – mówi wojewoda Ewa Leniart.

W karetkach znajduje się m.in.defibrylator z możliwością transmisji danych, respirator, urządzenia do transportowania pacjenta (nosze podbierakowe, deska ortopedyczna, krzesełko kardiologiczne). Na urządzenia do kompresji klatki piersiowej wydano 50 tys. zł.

– Każda możliwość wsparcia – finansowe i materialne – w działaniach statutowych jest mile widziane. Przejeżdżamy bardzo dużo kilometrów. Karetki są cały czas w ruchu. Im częściej wymieniany jest tabor, tym bezpieczniej – mówi w rozmowie z Rzeszów News Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

W WSPR są 43 ambulanse, 10 z nich działa w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego (karetki, które jeżdżą na ratunek). Pozostałe służą m.in. do transportu dializowanego, medycznego, noworodkowego.

Urządzenia do kompresji klatki piersiowej, które trafiły m.in. do rzeszowskiego pogotowia, są najnowocześniejsze. Dzięki nim osoba z personelu medycznego, zajmująca się masażem mięśnia sercowego, ma dwie wolne ręce do wykonania innych czynności, a podpięta w tym czasie do urządzenia klatka piersiowa pacjenta jest automatycznie z odpowiednią częstotliwością i siłą uciskana.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

7 KOMENTARZE

  1. A CZY TO TAKIE WAZNE CZY PODSTAWIONA ZOSTAŁA JEDNA Z STARSZYCH DO OFICJALNEGO PRZEKAZANIA, SKORO PODOBNO JEST PO KOLIZJI. WAZNE ZE WOJEWODA PRZEKAZAŁA AMBULANSE. BEZSENSOWNE KOMENTARZE.

  2. Wcześniej 3 karetki WSPR w Rzeszowie zakupiła z własnych środków i też to były żółte mercedesy(jeden już rozbity). Teraz województwo kupiło 13 karetek i Rzeszów dostał z tej puli następne 3. Niektórzy jak nie są w temacie nie powinni się wypowiadać…

  3. Z uwagi na kolizję jednej z nowych karetek na placu zostala podstawiona jedna z wcześniej zakupionych co można zauważyć po tablicach rejestracyjnych. Zastanawiający jest tylko fakt myślenia oczu że jest to również nowa karetka… czyżby relikt starych czasów powracał… śnieg na biało, trawa na zielono

  4. A tylko kilka jest żółtych? Powinny być wszystkie. Takie są standardy malowania wszystkich nowych karetek.
    Dziwne a jednak typowe. Po za tym zakup karetek zawsze chyba był w gestii Wojewody i takie celebrowanie jest tylko pod publikę. Już czytałem że był to „dar”, „prezent” czy inne „ufundowanie”.

  5. Karetki to juz od miesiąca jeżdżą w RZESZOWIE i już jedna zdążyła się rozbić… Widzę jakiś fotomontaż

  6. Taka, taka karetkę do przewozu noworodkowego to posiada ProFamilia. No chyba że chodzi o „Tupolewa z przebiegiem 700000 km „. Warto też do taboru dopisać łódkę:)

Comments are closed.