Wulgarne naklejki o odwołaniu występu cyrku w Rzeszowie. „To zagranie poniżej pasa”

25
Zdjęcie: Cyrk Safari
Reklama

„Przepraszamy, widowisko odwołane. Zwierzęta się wk*rwiły, bo są wykorzystywane” – takie napisy w nocy pojawiły się na plakatach promujących występ cyrku Safari w Rzeszowie. Podejrzenia za tę akcję spadły na fundację Viva, ale ta zaprzecza.

Cyrki ze zwierzętami budzą wiele kontrowersji. Działacze z fundacji Viva Rzeszów za każdym razem, gdy do miasta przyjeżdżają takie cyrki urządzają przy ich namiotach pikiety, pokazując ludziom, którzy przychodzą zobaczyć „show”, że zwierzęta są trzymane w nieodpowiednich warunkach, a sama tresura to dla nich męczarnia.

Obrońcy zwierząt dwa lata temu próbowali namówić władze Rzeszowa, by wprowadziły odgórny zakaz wjazdu do miasta cyrków ze zwierzętami. Petycję podpisało prawie 6 tys. osób. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, na wprowadzenie zakazu jednak się nie zgodził, a potem ratusz jeszcze stwierdził, że „prezydent szanuje swobodny wybór mieszkańców Rzeszowa”.

W najbliższy weekend (23-25 marca) do Rzeszowa przyjeżdżają dwa cyrki ze zwierzętami: Imperia Show z Ukrainy oraz Safari z Polski. Oba swoje namioty rozłożą na placu obok stadionu Resovii u zbiegu ulic Wyspiańskiego i Witosa. Tradycyjnie już tym występom będzie towarzyszyła pikieta działaczy z fundacji Viva.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, ale na plakatach promujących obecność cyrku Safari w Rzeszowie pojawiły się w nocy ze środy na czwartek białe kartki z wulgarnym napisem: „Przepraszamy, widowisko odwołane. Zwierzęta się wk*rwiły, bo są wykorzystywane”. Dyrekcja cyrku podejrzewa, że odpowiedzialni za te „naklejki” są działacze Vivy.

– Niewątpliwie, bez względu na to, kto dopuścił się takiej nieczystej zagrywki, są to zagrania poniżej pasa, mające charakter szykanowania. Na swojej trasie wielokrotnie spotykamy się z agresywnymi postawami tzw. obrońców praw zwierząt, które polegają chociażby na takiej „partyzantce” – mówi Daniel Słowik, dyrektor cyrku Safari.

– Każdy medal ma dwie strony. Mamy wszystkie pozwolenia, wszystkie dokumentacje, oni, nie mając już pomysłu, jak zniechęcić widzów do przyjścia do cyrku, być może posuwają się do nieczystych zagrywek. To, niestety, norma wobec cyrków – dodaje.

Barbara Łukasz z fundacji Viva Rzeszów jest zdziwiona, że to jej działacze są podejrzewani o „naklejkową” akcję wymierzoną w cyrk Safari. O całej sprawie dowiaduje się od nas. – Nie chodzę po mieście, nie naklejam takich naklejek. Myślę, że nasi wolontariusze też czegoś takiego nie robią – mówi Rzeszów News Barbara Łukasz.

– Zawsze działamy zgodnie z prawem. Pierwszy raz coś takiego zdarzyło się w Rzeszowie, dlatego zastanawiam się, czy cyrkowcy sami tego nie zrobili, by potem mówić, że to wina fundacji. Tym bardziej, że w ten weekend wystąpią dwa cyrki, które, jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, wzajemnie się nie znoszą – dodaje.

A cyrk Safari zapowiada, że jego spektakle odbędą się planowo, „bez względu na warunki atmosferyczne i inne okoliczności”.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

25 KOMENTARZE

 1. Niedługo dojdzie do tego że będzie tylko 1 cyrk i będzie w nim występował 1 niedźwiedź-przebieraniec z Krupówek w Zakopanem….

   • A co Ty Jasiu taki dzisiaj niekumaty ? „Taka prawda” napisał że niedługo pseudo-obrońcy zwierząt zabronią występować w cyrku zwierzętom. Przyjdzie taki czas że będzie można w cyrku tylko oglądać podróbki, czyli ludzi poprzebieranych za zwierzęta. A to już nie będzie żaden cyrk tylko maskarada.

 2. Najlepiej jest udawać poszkodowanych i jeszcze zrzucać winę na Vivę.
  Wstyd naprawdę wstyd do czego ludzie się posuwają. W sumie to mnie śmieszy takie zagranie.
  Zanim mnie zbluzgacie to wiedzcie, że nie jestem z Vivy ale jakby była możliwość to by nie było pierdolenia się z Cyrkiem z mojej strony. I trzymanie etyki.
  Szkoda mi tych zwierząt, które przechodzą przez piekło żeby zadowolić prymitywnych ludzi.
  Rozrywka cierpieniem istot? To się w pale nie mieści jak można zachwycać się czymś takim.
  A wy się srajcie dalej. Gdyby nie ludzie z Vivy to byście szerzyli swój syf obojętności na to co sie dzieje dookoła was.
  Pozdrawiam i Nie.

 3. Sztuka cyrkowa jest sztuką przepiękną, gdy NIE ZMUSZA SIĘ ZWIERZĄT! Jak można cieszyć się na widok zwierząt o nienaturalnym dla nich zachowaniu? Chętnie się wybiorę do Cyrku przez wielkie „C” – takiego z prawdziwego zdarzenia, bez okrucieństwa wymierzonego w stronę zwierząt. Cyrk TAK, ale bez zwierząt.

 4. Ulotka odzwierciedla dokładnie moralny i mentalny poziom oprawcòw zwierząt zwących siebie treserami. A larum wokòł tej żałosnej pròby zdyskredytowania Fundacji Viva przypomina zachowanie osoby, ktòra zesmrodziwszy się w miejscu publicznym, najgłośniej domaga się ukarania „winowajcy.

 5. No to uśpić te zwierzęta i obrońcy praw zwierząt będą zadowoleni. Szkoda, że o swoje prawa tak ochoczo nie walczą tylko jeszcze pieją z zachwytu jak się im je ogranicza

 6. Jak bardzo prymitywnym i zakompleksionym człowieczkiem trzeba być, żeby pasjonować się biednymi zwierzętami wykonującymi sztuczki ze strachu przed treserem

 7. Eskalacja desperacji cyrkowców. Chyba naogladaliscie sie za duzo serialow kryminalnych…pozorujecie działania Vivy a to Wasza robota 🙂

 8. Cyrk ze zwierzętami to jest tak prymitywna rozrywka,że glowa boli. Na te seanse to przychodzi sama okoliczna patologia z małymi gowniakami. Gdyby byl to pokaz iluzji, akrobatyki lub innego kunsztu to sam bym poszedł. A tak to poprostu wstyd sie pokazać.

  • Tak i ta ,,patologia” idzie całymi rodzinami i ma pieniądze na bilety ?
   Sama sobie Pani zaprzecza, chyba, że patologią Pani nazywa rodziny w Rzeszowie.
   To ok…

   • Mam na myśli ludzi o prymitywnych potrzebach rozrywkowych. Oczywiście, że cyrk z dzikimi zwierzętami które tańczą to jest to rozrywka najniższego lotu. Szacunek tylko do prawdziwych cyrkowców czyli artystów, akrobatów, aktorów, iluzjonistów itp. Aż dziw bierze, że w 2018 roku ludziom sie to podoba(?)

    • To w Cyrku zwierzęta tańczą?? Chodzę do Cyrku wiele lat i nie widziałem tam niedźwiedzia ubranego w sukienke, płonących tarczy ani tańca. Jest tylko pokaz zwierząt wokół areny.

     • Tomek napisz konkretnie. Czy twoj/wasz cyrk bez dzikich zwierząt przyciągnąłby mniej ludzi? Może akurat byloby większe zainteresowanie i wbrew pozorom zarobilibyście więcej? Podobnie bylo z zakazem palenia w knajpach. Też było wielkie larum a okazało się, że wszyscy są zadowoleni. Mam wielu znajomych, którzy poprostu rezygnują właśnie ze względu na te zwierzęta

    • Nie pracuję w Cyrku, ale wiem, że w Polsce był kiedyś jeden Cyrk, ktory chyba na 1 czy 2 sezonu zmienił program na ,,bez zwierząt” i zbankrutował z braku chętnych widzów, bodajże nazywał się Arlekin i już go nie ma.

  • Czyli książę Monako Albert II Grimaldi też patologia ? Bo w Monako odbywa się co roku Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy i książę jest zawsze obecny na nim.

   • Gdzie Rzym, gdzie Krym? hahaha.. Monako i MFC to nie Rzeszow i tereny przy Resovii. Zupełnie inny poziom i warunki dla zwierząt to po pierwsze a po drugie jezeli książę Monako w tym uczestniczy to i owszem uważam go za prymitywa

    • Ale te same normy unijne i przepisy prawa europejskiego co do przewozu zwierząt i ich utrzymywania w cyrku.Przypominam, że Polska jest w UE.

 9. Viva nie zniza się do poziomu cyrkowcow. Cyrk obok cyrku. Paskudna pogoda. Muszą walczyć między sobą. Ktory cyrk wybiorą ludzie… jest to celowo pomyślane . Najlepiej zwalić na wolontariuszy. Żałosne. Tak samo jak wasza sztuka ….zalosna

 10. Mało kto wie, ale w 2005 roku Parlament Europejski stwierdził, że Cyrk stanowi część składową kultury europejskiej. Rzeszowski oddział VIVY ? Jedna wielka żenada ! Oba Cyrki się znają się dobrze i podobno ten drugi tego nie zrobił, zatem to tylko VIVA mogła zrobić. Marnują czas na takie rzeczy, protestują zamiast skupić się na realnej pomocy zwierzakom. Powinni dostać 1, 2, 3 mandat, pozew i by się skończyło. Spróbujcie napisać do nich wiadomość prywatną na Viva Akcja dla zwierząt – Rzeszów, która im się nie podoba – dostajecie blokadę, nie potrafią się nawet ustosunkować i jeszcze Cię obsmarują gdzieś indziej, że do nich piszesz. Dodatkowo wykorzystują dzieci do swoich celów w kwestii nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt co już jest zwykłym dnem. Link tutaj:https://www.facebook.com/cyrkzezwierzetami/photos/a.899108270116448.1073741827.899033260123949/2025082864185644/?type=3&theater

 11. Dorosłe zwierzę ma mentalność dziecka około dwuletniego. Idąc na to show pomyślcie że w jakieś innej rzeczywistosci to wasze dziecko robi za rozrywkę. Że jest tresowane i zmuszane do nienaturalnych dla niego zachowań.
  A trzymanie w klatkach w domu papużek, kanarków i innych ptaków to dopiero meczarnia dla zwierząt. Żywa istota stworzona do latania może jedynie poskakać sobie z patyczka na patyczek w ciasnej klatce… A wszystko to z egoistycznego podejścia czlowieka do świata.

 12. Fundacja Viva nie umie inaczej tylko chamstwem wiele sytuacji to potwierdza, wystarczy poczytać komentarze na FB albo jeśli ktoś wystawi negatywną ocenę już się poniża drugiego człowieka… Chodzi o stronę na Facebooku. Także wydaje mi się że za tym również stoi ta fundacja.. Można takie sprawy załatwiać inaczej a nie przez wypisywanie takich rzeczy.. Nie pozdrawiam

Comments are closed.