Zdjęcie: Materiały Koalicji Obywatelskiej
Reklama

Parki kieszonkowe, decyzję o „wuzetkach” publikowane w internecie, kompleksowe projektowanie nowych osiedli i parkingo-parki – to propozycje Koalicji Obywatelskiej na zarządzanie przestrzenne w mieście.

Zarządzanie przestrzenne jest jednym z „sześciu filarów zrównoważonego rozwoju Rzeszowa”, który w swoim programie ma Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) w wyborach do Rady Miasta Rzeszowa. 

Do tej pory kandydaci KO mówili o propozycjach dla seniorów, dzieci i młodzieży i rozwiązaniach komunikacyjnych. Teraz przyszedł czas na pomysły dotyczące wspomnianego zarządzania przestrzennego w mieście.

KO chce, by słynne już warunki zabudowy (tzw. „wuzetki”), wydawane przez prezydenta Rzeszowa, uwzględniały interes mieszkańców, którzy sąsiadują z planowaną inwestycją. – Przestrzeń naszego miasta powinna być urządzana i zagospodarowywana przyjaźnie dla człowieka, przyrody i środowiska – mówi Jolanta Kaźmierczak.

„Wuzetki” są jednym tematów przewodnich kampanii wyborczej w Rzeszowie. Zaczął o nich mówić PiS przy okazji protestów mieszkańców osiedla Nowe Miasta, gdy miasto wydało „wuzetkę” na oprotestowaną budowę drogi przez środek osiedla i dwóch wieżowców. 

KO twierdzi, że decyzję o wydaniu „wuzetek” i cały proces ją poprzedzający powinno publikować się w internecie. – Dzięki temu proces zagospodarowywani miejskiej przestrzeni zostanie w znacznie większym stopniu uspołeczniony – uważa Andrzej Dec.

Kolejną propozycją KO jest budowanie nowych osiedli we współpracy mieszkańców z deweloperami lub spółdzielniami, by pozyskiwać mieszkania po znacznie niższych kosztach. Chodzi o ustalenie, jak wykorzystać część wspólną. 

– Koszty mieszkania są zmniejszone o zysk dewelopera – twierdzi Marcin Deręgowski.  – Gmina może i powinna wspierać tego typu inicjatywy poprzez organizacje przetargów na takie grunty – dodaje.

KO uważa, że zwłaszcza nowe osiedla powinny być kompleksowo planowane. Jak? Poprzez opracowywanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie na pojedyncze działki, ale szerszy teren.

– Na nowo przyłączonych do Rzeszowa obszarach lub w jego centrum, np. na terenach zajmowanych obecnie przez wojsko, po uprzedniej zamianie gruntów, mogłoby powstać, podobnie jak we Wrocławiu, wzorcowe osiedle mieszkaniowe – mówi Agata Ćwik. 

W przypadku zieleni w mieście, a szczególnie na osiedlach, KO proponuje stworzenie
tzw. parków kieszonkowych, które byłyby tzw. enklawami zieleni. – Takie tereny należy urządzać w terenach gęsto zurbanizowanych oraz na nowo budowanych osiedlach – twierdzi Justyna Adamiec.

Wśród propozycji dotyczących przestrzeni miejskiej nie mogło zabraknąć także propozycji związanej z miejscami parkingowymi. Na nowych osiedlach KO chce stworzyć „Parking-Parki” – w podziemiu parking, a na dachu park z urządzoną zielenią. KO uważa, że należy też zwiększyć współczynnik miejsc parkingowych dla budynków wielorodzinnych. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

11 KOMENTARZE

 1. Radny Dec i Buż lepiej organizują z ,,kodziarzami,, protesty pod Sądem Okręgowym niż spotkania wyborcze bo nikt już nie chce patrzeć na te zle sformatowane postacie na licznych plakatach z ich udziałem.Kto finansuje kampanie wyborcza tych partyjnych działaczy może są finansowane z podatków mieszkańców miasta.Może jeszcze miasto sfinansuje gazetki propagandowe dla mieszkańców tuz przed wyborami jakie były przed wyborami do parlamentu gdzie występował poseł Po Gawlik z Dębicy.Tam jaki był dobry i rodzinny i jak dba o Podkaracie nawet o to aby Autosan nie upadł .Coś po tym jak ujawnił chyba Falenta że jest nagaranie z resatuaracji ,,sowa i przyjaciele ,,Karpińskiego, Gawlika i innych to posła nie jakoś nie widać na spotkaniach. Może doctor jest chory albo może chce się z ,,systemu-układu ,,, rakiem wycofać , ale chyba już jest za póżno bo jest taki inwestor który chce ich wszystkich zalogowanych pod….. do minitra sparawiedliwości w zamian za łagodniejszy wyrok.Czy będzie takie spotkanie na szczycie czas pokaże ale propozycja padła. wymienić za łagodniejszy wyrok

 2. Uwaga, cytuję :-):
  „Dziennik. Gazeta Prawna” uznał, że Rzeszów jest polskim liderem budownictwa mieszkań przez spółdzielnie. W latach 2015-2017 w stolicy Podkarpacia powstało 1168 mieszkań spółdzielczych, gdzie w Warszawie powstało ich nieco pond 1100, a w Lublinie, mieście porównywalnym do Rzeszowa, 400.
  Ranking dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszy Samorząd 2018. W kategorii miast na prawach powiatu Rzeszów zajął drugie miejsce. Miasto może pochwalić się zrównoważoną polityką we wszystkich obszarach, a na wyróżnienie może zasługiwać duże zaangażowanie lokalnych władz w ochronę środowiska”. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, zajął drugie miejsce w rankingu tygodnika „Newsweek” na 15 najlepszych prezydentów polskich miast. Gdy zaczynał swoje rządy w kasie miasta było niecałe 400 mln zł, z czego na inwestycje ok. 50 mln zł. Dzisiaj budżet Rzeszowa przekracza 1,5 mld zł, a pieniądze na inwestycje stanową jedną trzecią budżetu. Ranking “Europolis 2018” przygotowany przez Polityka Insight pokazuje najbardziej obywatelskie miasta w Polsce. Najbezpieczniejsze miasto w Polsce, drugie najszybciej rozwijające się i jedno z najbardziej obywatelskich – taki właśnie jest Rzeszów!Warto też dodać, że Rzeszów został nominowany przez Sejm do dziesiątki najlepiej rozwijających się miast w Polsce”.

 3. GÓ…O! Takie słowo ciśnie się na usta, by podsumować, to co PO chce zrobić z przestrzenią miejską. Przez ostatnie lata, Platforma w Rzeszowie, to maszynki do przegłosowywania wszelakich dziwnych pomysłów Ferenca i jego ekipy. Rzeszów stolica deweloperów, takie powinno być hasło reklamujące nasze miasto, bo do stolicy innowacji nam daleko…

 4. No kolejni obiecują złote góry – oczywiście w przenośni bo złoto wyjechało do podziemi bankowych w Londynie.

  A zajmijcie się dziadostwem które trwa ponad 40 lat co tego nie widać tylko futurologiczne wizje parkingów z rajami parkowymi na górze
  A oglądnąć prosze psełdo parking przy przychodni na Ważywnej –
  co nie widać sziadostwa które tam istnieje to parking czy tor do sprawdzania zawieszenia w samochodach – a teraz jeszcze rampy / bilety na wjazdy normalny cyrk – tam brać taczki, klajster i asfaltować / malować farbą miejsca postojowe jak w cywilizowanym świecie a nie pierniczyć o wizjach – bo o tych wizjach to ja słysze od 1945 i co :
  I Pikuś !!!!!!!
  Gonimy – gonimy – gonimy cywilizowany świat tylko cały czs 50-100 lat za nimi ale to pogoń zainteresowanych do koryta bo ono coraz bliżej a nie nowoczesne P-P .

   • Całe złoto NBP, także to dokupione w tym roku, przechowywane jest w Londynie.
    Z powodu mianowicie, że Londynu Putin nie dosięgnie, a Warszawę jak by nie było dosiąc może. Tylko na razie mimo naszych wysiłków, coś nie chce.
    Więc Warszawa Warszawą, niemniej jednak złoto w Londynie Rządowi Imieniem Dobrej Zmiany zawsze przydać się może.

    • Oczywiscie tam se leży w banku ; Rothschilda
     W myśl jego stwierdzenia ;
     Daj mi kontrole nad podażą pieniądza narodu to nie bedzie mnie obchodzić kto tworzy jego prawo
     Lista banków na ;
     bloginfo.educate- yourself.eu
     No leży to przedwojwnne i to poojenne te 103 tony i to kupione kilka dni temu 9 ton .
     O !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ