Wybory w podkarpackiej Platformie Obywatelskiej. Liderem Zdzisław Gawlik

12
Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Zdzisław Gawlik
Reklama

Zdzisław Gawlik w dalszym ciągu będzie rządził podkarpackimi strukturami Platformy Obywatelskiej. W sobotnich wyborach zdobył prawie 85 proc. głosów. Gawlik nie miał kontrkandydata.

Wybory w podkarpackiej PO były konieczne, ponieważ od maja 2017 roku Zdzisław Gawlik był komisarzem PO w regionie po tym, gdy centrala partii rozwiązała podkarpackie struktury Platformy. Funkcję szefa partii w województwie stracił wówczas Krzysztof Kłak. 

Wybory nowego lidera PO na Podkarpaciu odbyły się w sobotę. W 11 powiatach wybierano także szefów lokalnych struktur. Jedyna personalna zmiana, do której doszło, to powiat tarnobrzeski. Tam wybory przegrał dotychczasowy szef Sławomir Partyka. Zastąpił go Bogusław Potański. 

Członkowie PO wybierali także delegatów do Rady Regionu. Wybrano ich 32 i razem z posłami, radnymi sejmiku i szefami powiatowych struktur będą tworzyć około 60-osobową Radę Regionu PO.

Najważniejsze wybory dotyczyły rzecz jasna wyboru lidera PO na Podkarpaciu. Po raz pierwszy były to powszechne wybory wewnątrzpartyjne, czyli mogli głosować wszyscy członkowie podkarpackiej Platformy, którzy na czas mieli opłacone składki członkowskie. Wcześniej w wyborach mogli brać udział tylko delegaci. 

Uprawnionych do głosowania były 543 osoby. W powiatowych siedzibach PO ustawiono urny wyborcze, do których od godz. 10:00 do 18:00 można było wrzucać karty wyborcze.

– Wybory wewnętrzne w Platformie będą bardzo ważne dla odświeżenia struktur, na wszystkich poziomach. Wyłonią osoby, które będą później tworzyć listy i proponować kandydatów do wyborów samorządowych – informowała PO jeszcze przed sobotnimi wyborami. 

Jedynym kandydatem na szefa Platformy w województwie był Zdzisław Gawlik. Aby je wygrać musiał on uzyskać 50 procent głosów plus jeden. Zgodnie z przewidywaniami, Gawlika wybrano na lidera. Oddano na niego prawie 85 proc. wszystkich głosów.

Za wyborem Zdzisława Gawlika na przewodniczącego PO na Podkarpaciu głosowało prawie 400 członków partii, przeciwko było 57, jeden głos był nieważny. Kadencja Gawlika może trwać od dwóch do czterech lat. 

– Chcemy otwierać się na nowe środowiska. Zamierzamy przyciągać do Platformy nowych ludzi, szczególnie tych, którzy do tej pory stali obok polityki – zapowiedział Gawlik.

Zdzisław Gawlik ma 57 lat, pochodzi z Dębicy, z wykształcenia jest prawnikiem. W okresie rządów PO-PSL był wiceministrem skarbu państwa. Gawlika wytypowano na ministra energii w „gabinecie cieni” PO. Posłem jest pierwszą kadencję. W wyborach w 2015 r. zdobył prawie 8,5 tys. głosów. 

Zdzisław Gawlik jeszcze przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi był wskazywany na przyszłego prezydenta Rzeszowa. Na tę funkcję namaścił go Tadeusz Ferenc, który jednak nie dostał się do Senatu i musiał pozostać w ratuszu. Potem polityczne drogi Gawlika i Ferenca już się rozeszły. 

Jeśli chodzi o rzeszowskie struktury Platformy, to szefem miejskich został Marcin Deręgowski, obecny radny miejski Rzeszowa, a powiatowymi strukturami będzie kierował Krzysztof Ożóg. 

– Do końca 2017 roku wybierzemy zarząd województwa, czyli wiceprzewodniczących partii, a także dokonamy wyboru członków sądu koleżeńskiego, komisji rewizyjnej i wybierzemy delegatów do rady krajowej PO – poinformował nas w niedzielę Jan Tomaka, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej PO na Podkarpaciu.

Przed nowymi władzami podkarpackiej Platformy bardzo trudne zadanie. Podkarpacie to region, w którym PO zanotowała najgorszy wynik w wyborach parlamentarnych w 2015 roku – około 13 proc. przy 24 procentach w kraju. Do Sejmu wprowadziła tylko czterech posłów, o trzech mniej niż w 2011 r.

PO stratę odnotowała także w wyborach samorządowych w 2014 roku. W wyborach do 33-osobowego sejmiku podkarpackiego zdobyła 15,36 proc. głosów, ma pięciu radnych – dwóch mniej niż w poprzedniej kadencji. Od 2013 r. PO w województwie jest w opozycji po tym, gdy władzę przejęło PiS i niepodzielnie rządzi do tej pory. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

12 KOMENTARZE

 1. ………jak burdel źle działa to wymienia się dziwki i menadżera a nie meble i firanki…………platformo weź to pod uwagę……………………………………….

 2. Jedno i drugie na zdjęciu maja chybawielki strach w oczach, że ich mieszkańcy rozlicza za oszustwa liderów PO na czele z ,,rudym,, z Sopotu.Natomiast ,,blond diwa,, z Cisnej to chyba pomogła jedynie rodzinie przy budowie ośrodka wypoczynkowego na wzgórzu w Cisnej,które jest widoczne z daleka.Jak wróci po angielskiej szkole z Malty to ja ludzie rozlicza za całokształt.

  • Krystyna, podaje ten wpis do prokuratury bo obraża wyborców Posłanki, w tym mnie, jak co kluczowe ją samą. Koniec klepania głupot bez odpowiedzialności. Gdyby wszyscy byli tacy jak Posłanka, to PO wygrałoby z PiS w cuglach!

 3. Gawlik to taka sama porażka, jak jego poprzednik Kłak, tacy ludzie jak on doprowadzą całkowicie do ruiny podkarpackie PO, ja już pasuje!

 4. A co będzie jak następny kandydat z PO z Podkarpcia będzie miał poważne problemy z prawem karnym. Już nie tylko Rynasiewicz ale i inni z PO sami zrezygnowali z politykowania.Podobno nie wiadomo skąd pochodziły środki finansowe na kampanie wyborczą do Sejmu.Wielu mieszkańców pamięta specjalna gazetkę propagandową jaka ukazała się tuż przed wyborami i wkładana do GC Nowiny.Innych z innych partii nawet z PSL na taka kosztowna propagandę chyba nie było by stać gdyby nie pomoc zewnętrzna.Ale i tak dobrze że PO z Podkarpacie reprezentuje minister i wykładowca WSPIA I UMCS Lublin niż Ela z Cisnej czy Krystyna chyba z Mielca.

 5. PO zrobiła kabaret z demokracji. Głosowanie się odbyło, ale niemal wszędzie kandydat był tylko jeden.
  Grzegorz Schetyna pytany czy nie żałuje, że w 11 na 16 województw o przywództwo w lokalnych strukturach PO ubiegał się tylko jeden kandydat (najczęściej dotychczasowy szef lub komisarz regionu), argumentował, że ma to związek z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi i chęcią uniknięcia konfliktów wewnętrznych.

 6. Wybory w cyrku czy w burdelu? Kończcie złodzieje i zdrajcy, na waszą skompromitowaną partię Polacy nie będą głosować.

 7. Poseł PO bardzo dobrze wiedział, ze w żadnym innym mieście nic by milicjant drogówki spod Jasła nie ugrał gdyby nie pomoc władz miasta Rzeszowa.To właśnie władze miasta i radni z klubu PO I SLD gdzie byli zalogowani radni miejscy głosowali za legalizacja licznych samowoli budowlanych.Już w 2003 roku o tym w gazetach opisane to zostało pod tyt,,Mój jest ten kawałek Rzeszowa,,. Ten dobrze naoliwiony ,,układ rzeszowski,, od 2002 roku trwa nadal i tylko zewnętrzne służby kontrolne państwa z udziałem zachodnich służb mogą chyba przerwać ten ,,związek wzajemnej adoracji. Mieszkańcy miasta na działaniach finansowych tego ,,układu,, stracili majątek wart miliony nie mówić o majątku Skarbu Państwa,czy ,,pranie pieniędzy,, i wyłudzaniu VAT od nieujawnionych faktur.Środki zdobyte w ten sposób zostały wyprowadzone i zastawiony pod nieruchomości komercyjne (galerie handlowe) przez F.I.Z czy inne fundusze inwestycyjne z Berlina czy Wiednia.

 8. Za rządów PO Tusk mówił o LOT – „Nie każdy kraj musi mieć swoje linie lotnicze” tak to ten polityk przygotowywał LOT pod sprzedaż Lufthansie! Za PO spółka miała dokładnie 318 mln długu.

  Wystarczyło 2,5 roku zarządu PiS nad LOTem i dziś spółka na plusie i zalicza zysk 260 mln złotych a wczoraj kupiła najnowocześniejszy model Dreamlainera wąskokadłubowego!

  _______________________________________________

  Co ja mogę powiedzieć politykom PO – „Wystarczy nie kraść” … możecie się wybierać a i tak pies z kulawą nogą na Was zagłosuje za całokształt.

 9. 6 posłów z PO zdradziło Polskę w Uni chcąc nakładać sankcje na swój kraj! Takich rzeczy się po prostu nie robi. Trzeba mieć ogromną cywilną odwagę pokazać w mediach swoją twarz i ujawnić nazwisko i mieć cokolwiek wspólnego z niemieckimi pachołkami.

Comments are closed.