Wybrano wykonawcę przebudowy dworca PKP. Przetarg oprotestowany

14
Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
Reklama

Konsorcjum firm Track Tec Construction, Intop Warszawa i Infrakol zostało wybrane na wykonawcę przebudowy dworca PKP w Rzeszowie. Inwestycja ma kosztować blisko 252 mln zł.

O wyborze wykonawcy przebudowy dworca PKP poinformowała nas Dorota Szalacha z PKP Polskie Linie Kolejowe. Do przetargu złożono sześć ofert. PLK uznały, że najkorzystniejszą złożyło konsorcjum firm Track Tec Construction, Intop Warszawa i Infrakol na ok. 252 mln zł.  

– Wybór najkorzystniejszej oferty nie oznacza jeszcze zakończenia przetargu. Oferenci mają możliwość odwoływania się. Z tej możliwości skorzystała jedna z firm, która złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Zakończenie postępowania przetargowego uzależnione jest od rozstrzygnięcia odwołania przez KIO – zaznacza Dorota Szalacha. 

Termin podpisania umowy z wykonawcą ma być ustalony po zakończeniu procedury przetargowej.  

Inwestycja PLK zakłada przebudowę stacji Rzeszów oraz modernizację czterech wiaduktów i budowę dodatkowego przystanku nad aleją Wyzwolenia. Tam też powstaną trzy wiadukty. Czwarty to przebudowa wiaduktu nad ul. Batorego – droga pod nim zostanie poszerzona do dwóch pasów. 

Po zakończeniu inwestycji będą nowe, wyższe perony na stacji, dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony zostaną wyposażone m.in. w nowe wiaty, system informacji pasażerskiej oraz tablice z rozkładem jazdy.

– Podróżni zyskają lepszą komunikację na stacji, którą ułatwią windy i schody ruchome a także bezkolizyjne przejście pod torami. Tunel zastąpi dotychczasową kładkę nad torami, łącząc południową stronę z północną częścią miasta, co zwiększy poziom bezpieczeństwa podróżnych oraz mieszkańców – uważa Szalacha. 

Przyszłość obecnej ponad 100-letniej kładki wciąż jest nieznana. Na razie nie wiadomo, gdzie zostanie przeniesiona. PKP PLK przewiduje, że pierwsze prace przy modernizacji rzeszowskiego dworca PKP rozpoczną się jeszcze w tym roku i zakończą się do 2021.

Kolej planuje także odnowić dworzec zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wizualnie ma przypominać dworzec z lat 60., a co za tym idzie z budynku zostaną usunięte pomarańczowe naleciałości powstałe w latach 90.

Ponadto, PKP planuje modernizację dachu dworca, wymianę instalacji wewnętrznych budynku, a także renowację wiaty peronowej. W planach jest również przywrócenie dawnego zegara, który znajdował się na froncie dworca. Dla cyklistów przewidziano stojaki rowerowe.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

14 KOMENTARZE

 1. Miasto innowacji bu-haha, miasto z betonu bez dróg, korki, wąskie gardła i inwestycje na pokaz. Chwalą nas kto ? my was a wy nas. A dworce to po prosu wstyd ciężki. Tyle kadencji a dworzec jak na zadupiu gdzie wrony zawracją. Ale co się dziwić to nie bajka deweloperska więc interesu nie ma.

  • Taki mamy klimat. Nie zapominaj ze mieszkasz w Polsce. Kasa nam z nieba nie spada. Trzeba naciskac, wymagac i bedzie sie pomalu zmieniac. Nie oczekuj zmian w pare lat, bo to fikcja i kielbasa wyborcza.

  • O czym ty tutaj? Centrum komunikacyjne to sie prosze pana buduje latami. Nikt z czarodziejska rozdzka nie wyskoczy, tym bardziej na podkarpaciu, chyba zapomniales gdzie mieszkasz.
   *Od modernizacji dworca PKP i dróg oraz parkingu od strony ul. Grottgera rozpocznie się budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego*

 2. To znowu jakieś ” jaja na twardo ” – no nie to śmierdzące jaja
  Miało byc super centrum komunikacyjne prawie Ekstaza komunikacyjna na XXII wiek – cuda wianki
  A tu co mamy : kolejne podpudrowanie za 252 miliony ale de -facto to za ile no bo bedzie klasycznie ;
  Tyle dla nas – Tyle dla Was a za tyle zrobicie ;Modernizacje wiaduktów ( o co chodzi szczegóły )- dobudowa jakiegos – przystanku – śmiechu warte – tunel przebiją dalej do Kochanowskiego no powinno byc zrobione 50 lat temu – schody ruchome / windy a kto to bedzie naprawial / konserwował / serwisował : dobry bayer na dzień otwarcia i pokropk
  Stojaki rowerowe ,zegar i zaklajstrowanie dachu nową papa oraz jezdnia na Batorego tylko na dwa pasy a nie na – cztery pasy
  Czyli mamy ; sranie w banie dzikie węże
  a nie rewelacyjną przebudowę całego dworca – całego układu komunikacyjnego łącznie z budową nowego dworca PKS w ramach całej infrastruktury-
  Czyli kpiny za nasze 252 miliony

  • ROAMAN, wyjaśnij proszę po co 4 pasy pod torami na ul.Batorego, skoro jezdnia ma tylko dwa pasy (a przejazd pod torami obecnie tylko jeden pas)

   • Roman wyjaśni za siebie, ja odpiszę od siebie:
    Stamtąd trasa ma prowadzić do mostu na ul. Styki i dalej do Rejtana i przejąć znaczną część ruchu samochodowego spod dworca głównego.
    Jeśli mówimy o RCK to wcześniej czy później (za 10 lat? za 30? bez znaczenia – a ile lat, wieków, liczy sobie np. ulica Farna dziś chwilowo Kościuszki?) RCK musi być z dachem i parkingiem i przystankami/stanowiskami autobusowymi nad peronami – i z wyjazdem z tego, a takiego ruchu ani ulica Piłsudskiego ani tym bardziej Grottgera i Asnyka nie wytrzyma.

  • *Od modernizacji dworca PKP i dróg oraz parkingu od strony ul. Grottgera rozpocznie się budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego* – mozna bylo przeczytac pare tygodni temu.

 3. A obok dworzec PKS, który jest w tragicznym stanie, podobnie jak tabor PKS. Świetna wizytówka Rzeszowa. ZG PKS przejął PKS Rzeszów i oferuje mieszkańcom gmin związku iście „komfortowe” warunki, czy nikt nie jest wstanie nic z tym zrobić. Jak mieszkańcy okolicznych miejscowości chcą do Rzeszowa, to lokalna władz dwoi się i troi, żeby do tego nie dopuścić, Dlaczego nie dwoją się i troją, aby coś zrobić w spawie infrastruktury i taboru PKS, bo powiedzieć, że to jest żenada to za mało powiedziane. Niebieski przystanek na Dąbrowskiego naprzeciw kościoła Saletynów brudny i obsrany przez ptactwo. Autobusy nie dość, że stare to również brudne, nawet szyby od środka, o stanie technicznym szkoda mówić, większość po prostu nie powinna być dopuszczone do ruchu.

  • PKS Rzeszów ma też nowoczesne autobusy i takie jeździły na trasie Rzeszów – Warszawa i Rzeszów – Łódź. Dlaczego zlikwidowano te połączenia pospieszne? Zawsze dużo ludzi nimi jeździło, a często były pełne.

  • Przystanek na Dąbrowskiego jest zarządzany przez Panią Kowalską z ZTM więc proszę do niej kierować pretensje. Uważa ta Pani że wieśniaki w ogóle nie powinny przyjeżdżać do miasta a co dopiero mieć wymagania odnośnie czystego przystanku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ