Wypłaszania gawronów w rzeszowskich parkach w tym roku nie będzie

4
Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Ekolodzy wzięli miejskich urzędników na czas i sprawę wygrali – nie ma szans na to, aby w tym roku wypłaszać ptaki z parków w Rzeszowie.

Gawrony i gołębie nie są mile widziane w parkach. Przyczyny są co najmniej dwie – za dużo „plotkują”, a co za tym idzie, hałasują, co w szczególności o poranku nie jest sympatycznym budzikiem dla mieszkańców Rzeszowa. Poza tym, nikt nie lubi, idąc parkiem, niespodziewanego ptasiego „bombardowania”.

Z tej więc przyczyny od 2012 roku miasto na nasze rodzime ptaki nasyła sokoły i jastrzębie. Efekt? Gawrony nie hałasują, a gołębie nie „bombardują”, więc problemu z przeprowadzeniem kolejnej akcji być nie powinno. Ale to tylko nasz, rzeszowski punkt widzenia, bo w stolicy Polski wytropiono, iż na liście ptaków wypłaszanych, którą Rzeszów składa do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nie ma dwóch gatunków.

Na ten trop wpadli ekolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z Warszawy, którzy miastu zarzucili, że płoszy ptaki wybiórczo, celując jedynie w gawrony, a to niezgodne z prawem. Rzeszowscy urzędnicy takim zarzutom zaprzeczali tłumacząc, że we wniosku do RDOŚ wpisują także inne gatunki, jak np. sierpówki, czy kwiczoły.

OTOP jednak nie dawał temu wiary i wytykał miejskim urzędnikom, że brakuje im na liście chociażby srok, które na Podkarpaciu także występują. I choć magistrat miał nadzieję jeszcze pod koniec lutego, że z zarzutami warszawskich ekologów się upora i z małym poślizgiem akcję wypłaszania przeprowadzi, tak dziś już nikt  nie ma złudzeń w tej kwestii.

– Sprawa się przeciąga. Człowiek, któremu zależy na ochronie mówi, że ma kolejne dowody, które chce złożyć w sprawie i tak procedura nie może się zakończyć. W związku z tym nie ma szans na to, że akcję wypłaszania w tym roku przeprowadzimy – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Czy to oznacza, że gawrony i gołębie wrócą do rzeszowskich parków i będą znów uprzykrzać życie mieszkańcom? – Jeszcze z nimi nie rozmawialiśmy na ten temat – żartuje Maciej Chłodnicki, a już poważnie tłumaczy, że z obserwacji, które miasto prowadzi, nie wynika, aby roczna przerwa doprowadziła parki do stanu sprzed kilku lat, kiedy do strącenia było aż 400 gniazd.

Ratusz zdradza także, że nowy wniosek do RDOŚ w sprawie wypłaszania ptaków planuje złożyć jeszcze w tym roku, aby zdążyć z formalnościami na koniec lutego 2019 roku i akcję spokojnie przeprowadzić.

Takie postawienie sprawy oznacza tylko tyle,  że w tym roku w Rzeszowie będzie królował tylko jeden jastrząb – Harris, który od 1 marca dzielnie walczy z gołębiami na Stadionie Miejskim.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

4 KOMENTARZE

 1. Wypłaszanie wypłaszaniem i gawrony czy gołębie to jedno, a czy szanowni mieszkańcy zauważyli że obecnie wszelkiego ptactwa w okolicy jest po prostu mniej? Regularnie poruszam się na rowerze od kilku lat i tak mało kaczek, drozdów, szpaków czy innych śpiewających to ja nie pamiętam by było. Okolice oczyszczalni w Siedliskach od jej strony czy od strony Boguchwały, dawnej żwirowni w Zwięczycy, okolic Lisiej Góry kiedyś to były pełne ptaków, a w porównaniu z 5-6 lat wstecz to jest jakaś katastrofa jeśli chodzi o liczebność co ja laik gołym okiem widzę.
  Ornitologia to dział biologii, który można podciągnąć do szeroko rozumianej ekologii. Może miasto wspólnie z ekologami wyjaśni przyczynę tego stanu?

 2. „ekolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z Warszawy”
  Może by tych panów/panie ratusz przywiózł na koszt miasta do Rzeszowa i zaproponował im się przykucie się do ławeczki, nad którą siedzą gawrony.
  Chyba szybko by przestali protestować.
  A swoją droga podziwiać należy NIEUDOLNOŚĆ ratuszowych urzędników.
  Zwykłego, prostego wniosku nie potrafią przygotować.
  Ale podwyżka im się należy.

 3. No na stadione efekt jest piorunujący
  Wczoraj do 10 biegu nie było żadnego ” obsrywacza”
  Potem jeden przeleciał z poludnia na północny wschód
  i pod koniec zawodów przeleciały cztery z Białej do miasta
  Czyli Harris robi robote czy dostanie nagrode z ratusza na audiencji ?

Comments are closed.