Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

– Takie zachowane jest naganne i nie do przyjęcia – komentują miejscy urzędnicy zachowanie jednego z kierowców MPK w Rzeszowie. Jechał on za szybko i gwałtownie hamował w efekcie czego jedna z pasażerek upadła.

Znów kierowcy autobusów MPK są „na tapecie” u Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Dlaczego? Bo do Urzędu Miasta dotarła skarga jednej z pasażerek, która w  wyniku gwałtownego hamowania autobusu przewróciła się. W piśmie pojawiła się również skarga, że kierowca jechał za szybko.  

Do  takiej sytuacji doszło pod koniec  lutego  między godz. 14:00 a 15:00 w pobliżu Filharmonii Podkarpackiej u zbiegu ulic  Słowackiego i Szopena na trasie linii 42. W wyniku gwałtownego hamowania jedna z pasażerek przewróciła się, a kierowca nawet nie zainteresował się, czy potrzebuje jakieś w związku z tym pomocy.

– Takie zachowane jest naganne i nie do przyjęcia. Kierowca powinien w takiej sytuacji zatrzymać się i udzielić pomocy pasażerowi – komentowała w poniedziałek w ratuszu  Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i zapowiadała, że odwiedzi poszkodowaną pasażerkę wraz z Markiem Filipem, prezesem MPK, oraz kierowcą, którą ma przeprosić pasażerkę.

Gdy poszkodowana pasażerka zgłosiła całą sytuację do dyspozytora ten polecił jej,  aby udała się do lekarza i zrobiła obdukcję.

Póki co nie wiadomo jeszcze, czy i w jaki sposób zostanie ukarany kierowca. Nie wiadomo też, co było przyczyną gwałtownego hamowania.  Tę kwestię powinien rozjaśnić monitoring, który jest obecnie sprawdzany.

– Macie szkolić każdego kierowcę przed wyjazdem, co ma w takich sytuacjach robić, bo po to jesteśmy – grzmiał w ratuszu Tadeusz Ferenc, gdy dowiedział się o całej sytuacji.

To już nie pierwszy raz w ostatnim czasie, gdy pasażerowie skarżą się na kierowców MPK. Wszystko zaczęło się w połowie stycznia, gdy okazało się, że autobus linii nr 2 omijał przystanek przy ul. Iwonickiej. Później Tadeusz Ferenc zauważył, że kierowcy „uciekają” przed nadbiegającymi pasażerami.

Odbyło się w tej sprawie nawet spotkanie w ZTM, podczas którego Ferenc tłumaczył kierowcom, jak mają jeździć.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

40 KOMENTARZE

 1. Już kiedyś tak narzekali i narzekali na kierowców i całe MPK pasażerowie pod rzeszowskich miejscowości było źle i źle i co zmieniono przewoźnika na MKS teraz wszyscy by chcieli MPK ,tak samo może być w Rzeszowie umowa się kończy już niedługo jak wejdzie prywatny lub zagraniczny to wówczas marudy-malkontenci zobaczą czy MPK było złe czy nie ale powrotu nie będzie

 2. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o PIENIĄDZE (tzw. wozokilometr). Wszystkie Spółki (MPWiK, MZBM, MPGK czy MPEC ) już dostały trzynastki I podwyżki z wyjątkiem no kogo? BRAWO! Z wyjątkiem M.P.K. Tylko w tej firmie zlikwidowano 13 ki… Reszta ma bo pracuje dobrze wg Ferenca.

  Rzeszów News widać pobił już nawet Nowiny w zachwytach nad Ferencem i kłamstwami na temat MPK zyskuje przychylność Ratusza. Dlaczego tylko jedna BABA upadła? Bo się nie trzymała.

  Dlaczego nie przeprosicie za choćby ostatni artykuł , list brata jakieś niedojdy która to nie mogła wsiąść do autobusu? Bo jej na przystanku nie było co pokazał monitoring, ale wy do błędu się nie przyznacie…

  Najpierw nasrać na MPK, a potem jakoś to przyschnie, to nasramy znów, ale posprzątać? To nie my – deszcz spłucze i KTO TO BEDZIE PAMIĘTAŁ ZA MIESIĄC CZY DWA? Ważne że poszło i jest NEWS.

  Zobaczcie jak wygląda pętla na Karoliny i jak wyglądają w środku AUTOBUSY obsługujące linie tamtędy jeżdżące – to jest SKANDAL dopiero… Kiedyś w każdym autobusie były napisy: PODCZAS PODRÓŻY NALEŻY TRZYMAĆ SIĘ UCHWYTÓW I PORĘCZY. Gdzie to jest dzisiaj?
  Ludzie dzisiaj szukają pieniędzy i za byle co chcieliby ODSZKODOWANIE a gazeta jeszcze podpuszcza a koniec końców to są nasze wspólne pieniądze.

 3. Jechałam tym kursem i widziałam, niestety tępa dzida nie trzymała się niczego. Na podłodze autobusu było trochę piasku wniesionego na butach pasażerów, co dodatkowo ułatwiło stracenie równowagi przez tą roszczeniową pasażerkę. Tak na marginesie cieszę się, że nie jestem już mieszkanką Rzeszowa, wstyd by mi było gdybym miała mieć takiego prezydenta, który zamiast rozwiązywać problemy miasta, zajmuje się pierdołami, ma fobie na punkcie kierowców MPK, od tego jest Prezes MPK, żeby zajmować się takim sprawami, za to mu płacą. Jeżeli miastu nie pasuje MPK, niech zlikwiduję tą firmę, ogłoszą przetarg na obsługę linii miejskich, ale czym wtedy wykaże się miłościw panujący, nie będzie mógł pochwalić nowymi zabawkami – takimi jak autobusy elektryczne, idiotyczne buspasy (bucpasy), niefunkcjonalne śluzy, oj długo to jeszcze można wymieniać. Niech miasto lepiej zajmie się problemem nowej spalarni śmieci, wciskali kit,że będzie taniej a będzie drożej, dodatkowo jest to spalarnia rusztowa zamiast plazmowej, będzie tak jak z kosztem utylizacji, miała być bezpieczna a zapewne będzie truć na potęgę. Odpowiednia temperatura, której nie zapewni spalarnia rusztowa, jest gwarancją rozpadu szkodliwych złożonych związków na nieszkodliwe. Może nie będzie można wyczuć tego nosem, ale mieszkańcy Rzeszowa, a nawet okolić będą wdychać tą innowację (imitację) na potęgę. A na koniec złoże donos, pewnego razu kierowca MPK chyba puścił sobie bąka, bo tak śmierdziało za nim, co z tym zrobi innowacyjny prezydent, może zakupi kierowcom gacie z filtrem, albo opracuje specjalną dietę po której nie będą puszczać bąków.

 4. Mogła się trzymać tępa strzała… W ruchu drogowym zdarzają się różne sytuacje i w każdej chwili autobus może gwałtownie zahamować bo np ktoś wtargnie na jezdnię albo ktoś wymusi pierwszeństwo na skrzyżowaniu…

 5. Temat kierowców pozostawić prezesowi MPK. Dać czas na podjęcie kroków. Dopiero później zacząć rozliczać co zostało zrobione i to wszystko. W końcu MPK zatrudnia kierowców.

 6. A pasażerka zapewne zamiast trzymać się poręczy to gapiła w telefon i obie łapy miała zajęte pisaniem na FB czy Snapie. Są kamery w autobusach – wszystko idzie zweryfikować.

  • Dokładnie tak!
   A teraz jest królową na „Dzielni” bo czeka, lub miała już wizytę przedstawicieli ZTM, MPK i samego kierowcy. Oczywiście na fejsa trzeba to wrzucić, co by się „lajkowało”. Pozdro

 7. Juz nie mogę patrzeć jak na siłę próbuje się udowodnić że kierowcy mpk są źli. Ludzie. Dajcie spokój. Dajcie im pracować. Normalnie. Za chwilę opiszecie w gazecie ze kierowca źle się na kogoś popatrzył.

  • Hm tak to czytając to nie wiem jaka niesprawiedliwość spotkała tą panią?
   Jazda na gape i to 3 razy, niezaplacone mandaty, podany nieprawdziwy adres. Pewnie liczyła że jak pod adresem jej nie zastana to po temacie będzie a tu proszę zonk;) Olala wszystko i jeszcze nieszczęśliwa a wystarczyło mandaty zapłacić;)
   Biedny ten nas naród taki uciemiezony przez władze:(

 8. A ja sądzę, że wiele osób tak jak ja czeka na ciąg dalszy sprawy pobicia pracownika MPWiKu przez szefa zakładowej Solidarności. Sprawa ucichła i zaczynam się obawiać, że ktoś próbuje zamknąć usta mediom. Czy ktoś w redakcji mógłby zająć się tym tematem i zbadać sprawę?

 9. jg – proszę się podpisywać pod artykułami opisującymi „”””newsy pt: MPK””””””. Autobus się nie zatrzymał, pasażer upadł. autobus odjechał i nie zabrał pasażera itp……….. CAŁY CZAS NAGONKA NA KIEROWCÓW, SZCZUCIE JEDNYCH NA DRUGICH- na tym polega teraz dziennikarstwo?

 10. Tak naprawde wiekszosc pasazerow nie ma pojecia o tym jak sie zachowac w autobusach komunikacji miejskiej. Wszyscy kierowcy maja miec szkolenia z bezpiecznej jazdy, jak sie zachowac w nietypowych sytuacjach na drodze jak i w samym autobusie. Za to pasazerowie, ktorzy nie maja zadnych instrukcji wiedza najlepiej wszystko. Powinni jeszcze nauczyc kierowce jak upiec ciasto na niedziele w przerwie…..co za banal!

  • Kochany no nie pisz pierduł jak to ludzie nie wiedzą co i jak wczoraj nie zeszli z palmy no z lipy na 3-go Maja
   Komunikacja MPK dziala w mieście od marca 1948 a od kwietnia uruchomiono stałą linie którą obsługiwal Fiat 621 R
   To już – 70 lat temu czyli wiedzą jak zachowywać się w autobusie.

  • Nie kur. jak rajdowcy niech jeżdżą te pseudo kierowcy ,gdyby tobie to się zdarzyło i upadłbyś na głupi ryj to pewnie kierowcy byś podziękował w takiej sytuacji. \
   Wypie.. na zbity pysk i się skończy te cwaniakowanie , łaski nikomu nie robią że siadają za kółko, nie podoba się to niech na hulajnogę się przerzucą.

 11. Tak sobie czytam ten artykuł i zastanawiam się czy piszący go potrafi logicznie myslec:( Jakim cudem koło filharmonii pomiędzy 14 a15 można jechać za szybko czyli przekroczyć 50 km/h a tym bardziej na zbiegu w/w ulic:(
  Tam się 20 na godzinę nie da jechać a nie dopiero przekraczać i to jeszcze autobusem który za szybki to nie jest 🙁

 12. Nie ma wyjścia, należy zamontować w rzeszowskich autobusach czarne skrzynki, po dwie kamery zewnętrzne z przodu, dwie z tyłu i koniecznie po dwie obok każdych drzwi.
  O wewnętrznym systemie kamer nie wspomnę. Na dodatek pasy bezpieczeństwa dla każdego pasażera.
  I oczywiście fabryczne ograniczenie prędkości do 30 km/h.
  Wszystko to podłączyć w całość i innowacyjnym systemem przekazywać na monitory na biurku pana prezydenta.
  Nareszcie będzie miał prezydent zajęcie, totalna kontrola, jak za czasów nieboszczki partii.

  • Nie ,nie za czasów nieboszczki nie było kamer tylko kapusie
   Ponadto Namiestnik w ratuszu od tego patrzenia w te monitory dostał by oczopląsu albo kociokwiku – nie zły pomysł kamery to niech obserwuje Naczelbik Kowalska i od razu reaguje.

 13. Prezydent Ferenc lepiej by się zajął opracowaniem sensownych rozkładów jazdy, bo Rzeszów jest chyba jedynym miastem, gdzie w ciągu 5 minut jadą np. 3 autobusy, które mają bardzo podobną samą trasę, a później przez 20 minut nie jedzie nic ;/
  W dodatku brakuje punktów przesiadkowych, które pozwoliłyby się swobodnie przemieszczać z jednego końca miasta na drugi.
  Ale lepiej narzekać na kierowców, zamiast zająć się konkretną robotą.

  • Nie Ratusz z Namiestnikiem nie ma się tym zajmować jest Naczelnik Kowalska jak nie ma pojęciapojęcia bo podobno jeżdżą stadami w dalszyn ciągu to zlecić odpowiedniej firmie i zalatwione –
   Ratusz jest od sterowania i pilnowania bo robota ma sie robić

   • @ROMAN
    Odpowiednia firma już dawno to zrobiła.., ciężkie miliony poszły na to ale żadna z ich sugestii nie została wprowadzona.
    Badania przeprowadzone zostały tylko i wyłącznie aby uzyskać dotację do zakupu nie ekonomicznych autobusów, taki wymóg UE.
    Robota się robi a tempo musi być pierońskie.

   • Prezydent TF jest odpowiedzialny za wszystko – kosze na śmieci , estakady , zieleń (zabudowują Olszynki i okolice Wisłoka – prezio jedzie do Wiednia , wraca i woła więcej zieleni} upadek pasażerki etc. – taki to z niego wielki gość. Mały człowiek zajmuje się małymi rzeczami, wielki dużymi.

 14. Widzę era donosicielstwa na MPK zaczęła się na dobre, a okaże się, że tak naprawdę pasażer nie pomyślał, że stojąc należy się trzymać mocno poręczy, bo nawet przy niewielkich prędkościach potrafi rzucać. No ale po co, lepiej strzelić focha i urażoną dumę wylać Dziadkowi, a dla Pani pasażer prawdopodobnie prędkość 50 km/h była zbyt wysoka i też trzeba wylać żale. Jeszcze parę takich donosów, a kierowcy rzucą to łajno i sam Tadeo będzie dziarsko prowadzić Merca, albo Autosana. Potem na koniec skopie opony, bo stwierdzi, że autobusy nie wykonują jego poleceń.

  • Jakim cudem koło filharmonii koło 15 pojedziesz 50km/h ?? 20 to jest wyczyn:(
   A tak na marginesie średnia prędkość autobusów w Rzezowie to 17km/h więc szału nie ma ani za bardzo się nie rozpedzaja:(

   • Ta kobieta poprostu nie trzymała się poręczy lub uchwytu, jak to nakazuje regulamin, nawet w przypadku zajęcia miejsc siedzących.

    To ona powinna przeprosić kierowce za niesłuszne oskarżenia

 15. Tak a „pasażerka” w oczach ma radar… To nie jest auto gdzie się wygodnie siedzi tylko autobus jadąc 50km/h zawsze może ktoś wyjechać wyjść na drogę i tak jak autem trzeba reagować i hamować… Chyba że kierowca miał jechać i autobusem usuwać wszystkie przeszkody dodając jeszcze gazu jak w filmie … Ludzie opanujcie się z pisaniem tych skarg za chwilę będziecie pisać że wam kolory autobusów nie odpowiadają… A jestem ciekawy co robiła pasażerka zamiast się trzymać pewnie w rękach reklamowy z biedronki i telefon nie dziwię że leciała jak strzała

 16. No i prosze już o tym pisałem Pani naczelnik Kowalska dalej nie opracowała instrukcji dla Panów Szoferów tak jak to mają piloci w samolotach : przed startem biorą ” kapownik” do ręki i ” jadą” strona po stronie przewalą ” kantyczke” radio do wieży i sru startują
  To dla czego dalej nic nie robi P.Kowalska tylko znowu poniedziałek i P.Prezydent musi znowu z rana opie… ć i znowu bedzie caly tydzien podenerwowany i znowu podejmnie zle decyzje a tu roboty co niemiara a wiosna nadchodzi a robora ma sie robic – nie ?

Comments are closed.