Zdjęcie: Materiały teatru. "Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk"
Reklama

Kolejny dzień festiwalowo-teatralnej gorączki upłynie pod znakiem zła. Do „Siemaszki” sprowadzi go Agata Duda-Gracz w spektaklu „Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”.

Trzeci dzień (niedziela, 19 listopada) czwartej edycji Festiwalu Nowego Teatru – 56. Spotkań Teatralnych trwających od 17 do 26 listopada, rozpoczną w samo południe warsztaty „Forum Młodych Krytyków. Z kolei o godz. 14:00 rozpocznie się na Małej Scenie panel dyskusyjny zatytułowany „Dybuki/Przepisywanie pamięci”.

Z kolei wieczór w „Siemaszce” upłynie pod znakiem kolejnego konkursowego spektaklu. Tym razem o godz. 18:00 na Dużej Scenie zobaczymy „Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” Agaty Dudy-Gracz, reż. Agata Duda-Gracz, (czas trwania 210 min., jedna przerwa), ceny biletu: 60 zł, balkon 40 zł.

O czym jest ten spektakl? O wsi, w której powietrze zastygło. O wsi, w której cisza trwa nieprzerwanie: nie słychać w niej ani brzęczenia much, ani wiatru poruszającego kłosami zbóż na polach, ani nadjeżdżającego wozu… O wsi, w której nie ma dzieci, od lat nie ocieliła się żadna krowa, a kury nie znoszą jajek.

Mechanizm rodzenia i umierania został wstrzymany. Nie tworzą się nowe rodziny. Połowa domów stoi pusta, bo pozostali tutaj wyłącznie najsilniejsi. I żaden z mieszkańców nie jest normalny.

Czy przygotowywane z wielką pompą wesele Zuni i Siutka przerwie panowanie ciszy, ożywi lokalną społeczność i zakończy martwy sezon tradycyjnym „…i żyli długo i szczęśliwie”? A może postępującej apokalipsy nie da się już powstrzymać? Jedno jest pewne: nadciąga nieproszony gość weselny: zło.

Jan Nowara, dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej, zapewnia, że w tym spektaklu widzowie spotkają się z niezwykłą wyobraźnią reżyserki, która bardzo głęboko sięga do źródeł.

– Tym razem reżyserka zdecydowała się na reportaż z okresu PRL-u, gdzie doszło do pewnego wydarzenia kryminalnego. W jej interpretacji to rzeczywiste zdarzenie będzie opowieścią o rodzącym się złu. Reżyserka będzie próbowała odpowiedzieć na pytania: dlaczego zło jest atrakcyjne? Dlaczego zło staje się mechanizmem wewnętrznym dla ludzi, którzy wydają się być dobrzy? – wyjaśnia Jan Nowara.

Miłośnicy  teatru po spektaklu będą mogli  jeszcze zostać na „Rozmowy o tetrze”, które rozpoczną się o godz. 21:45.

Szczegółowy program 4. FNT jest TUTAJ. Festiwalowi patronuje Rzeszów News.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama