Zdjęcie: Czytelnik Rzeszów News

Jedna osoba nie żyje, 9 osób rannych, w tym dwie są w stanie krytycznym – to skutek piątkowego ataku nożownika w galerii handlowej „Vivo” w Stalowej Woli. Zatrzymany 27-latek leczył się psychiatrycznie. 

W piątek wieczorem do Stalowej Woli na polecenie Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji, pojechali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, oraz Krzysztof Pobuta, szef podkarpackiej policji. 

Wcześniej w Rzeszowie oboje poinformowali o aktualnym stanie osób poszkodowanych w wyniku ataku 27-letniego nożownika w galerii „Vivo” przy ul. Chopina.

Wiadomo, że ataku nie przeżyła 51-letnia mieszkanka powiatu tarnobrzeskiego, która w wyniku odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu. Pozostali poszkodowani to pięć kobiet i czterech mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat. Mają obrażenia głównie klatki piersiowej i głowy.

– Siedem osób, w tym kobieta, która zmarła, było w stanie bardzo ciężkim. Trzy pozostałe odniosły lekkie obrażenia, w tym jedna bardzo lekkie, niezagrażające życiu – powiedziała wojewoda Ewa Leniart. Ranne osoby przebywają w szpitalach w Stalowej Woli, Nisku, Tarnobrzegu i Sandomierzu. Wszyscy są pod opieką psychologów. Dwie osoby są w krytycznym stanie. 

Policja: Załamanie psychiczne 27-latka

27-letni Konrad K., mieszkaniec Stalowej Woli, nie potrafił – jak twierdzi policja – wyjaśnić, dlaczego zaatakował nożem klientów „Vivo”.

– Widać, że jest w głębokim załamaniu psychicznym. Nie wiemy jeszcze, z czego to wynika. Ten człowiek jest w stanie depresji i stąd jego działania. Mówił, że jest w trudnej sytuacji, że to jest dla niego ciężki dzień. Na chwilę obecną możemy śmiało powiedzieć, że atak nie był z motywów terrorystycznych, czy ideologicznych – mówił dziennikarzom nadinspektor Krzysztof Pobuta. 

Dodał, że czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. W sobotę Konrad K. będzie przesłuchiwany w prokuraturze w Stalowej Woli, gdzie prawdopodobnie usłyszy zarzut zabójstwa. Noc spędzi w policyjnym areszcie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Czynności śledcze potwierdziły, że 27-latek leczył się psychiatrycznie – poinformowała nas w piątek wieczorem Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik podkarpackiej policji. 

Atakował przez całą długość galerii

Konrad K. zaatakował klientów „Vivo” w piątek ok. godz. 15:00. Policjanci mówili nam, że mężczyzna działał irracjonalnie, na oślep, atakował ludzi od tyłu raniąc ich w plecy. Adam Cierpiatka, szef stalowowolskiej prokuratury, dodał, że 27-latek atakował klientów na całej długości galerii – od wejścia do wyjścia. 

– Zabezpieczyliśmy monitoring. Mamy nagranie przebiegu tego zdarzenia – powiedział prokurator Cierpiatka. 

Napastnik został został zatrzymany przez klientów galerii i przekazany policji. Konrad K. był trzeźwy, policja sprawdza, czy nie był pod wpływem narkotyków. 27-latek wcześniej nie był notowany. 

O ataku nożownika została poinformowana premier RP Beata Szydło zaraz po powrocie z dwudniowego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Szefowa polskiego rządu w tej sprawie rozmawiała z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, a także ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem oraz prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama