Zdjęcie: Dron.Rzeszow.pl

Lądowanie skoczków, pokaz sprzętu lotniskowego, wystawa szybowców, pokazy artystyczne a także konkursy, w których główną nagrodą będzie przelot samolot – to część atrakcji Dnia Otwarte portu lotniczego w Jasionce, który odbędzie się w najbliższą sobotę (20 maja).

Dzień Otwarty podrzeszowskiego lotniska odbędzie się z okazji 5-lecie terminala pasażerskiego, który został wybudowany za prawie 100 mln zł w 2012 r. Z tej akcji Jasionka organizuje bezpłatną imprezę zarówno dla dzieci i dorosłych, którzy będą mogli bliżej poznać kulisy pracy portu lotniczego. Dzień Otwarty rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 16:00.

W programie Dnia Otwartego zaplanowano lądowanie skoczków z niespodzianką, pokaz sprzętu lotniczego, wystawę szybowców, strefę symulatorów lotu, warsztaty „Zbuduj własnego robota” z Politechniką Rzeszowskiej. Nie zabraknie konkursów, gier i zabaw z animatorami. Główną nagrodą będzie przelot samolotem. Będzie także urodziny tort, pokazy artystyczne zespołów: T8, Street Life, Kendo, Centrum Sztuki Wokalnej.

Podczas Dnia Otwartego wystąpi także Oliwia Skórka, laureatka programu „Hit, Hit, Hurra!”. Dla najmłodszych zostanie uruchomiona strefa zabaw, w której będą dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, malowanie twarzy, postacie z bajek i wiele innych atrakcji.

Tego dnia zaplanowano również kolejną edycję SkywayRun, czyli nocny bieg na dystansie 5 km po pasie startowym.

– Uruchomienie nowoczesnego terminala w 2012 roku otworzyło nowe możliwości rozwoju naszego lotniska, a przede wszystkim podniosło komfort i poziom bezpieczeństwa podróży naszych pasażerów. W ciągu 5 lat zwiększyliśmy ruch o 20 procent. Obiekt stał się też jedną z architektonicznych wizytówek regionu – mówi Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Lotnisko wprowadziło zintegrowany punkt obsługi pasażera, strefę parkowania Kiss&Fly. W Jasionce jest także najtańsza w Polsce woda mineralna dla pasażerów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Chcemy być lotniskiem przyjaznym dla rodzin, dlatego doposażyliśmy strefy zabaw i pokoje dla rodziców z małymi dziećmi, dedykowaliśmy miejsca do siedzenia dla kobiet w ciąży, a wkrótce do użytki podróżujących z dziećmi oddamy wózki, którymi będą mogli przewieźć swoje pociechy pod same schody samolotu – zapowiada Tabisz.

Terminal pasażerski w Jasionce wybudowano dzięki dofinansowaniu inwestycji z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. W ciągu 5 lat nowy terminal obsłużył ponad 3 mln pasażerów, w tym czasie na lotnisku wykonano prawie 63 tysiące startów i lądowań.

Terminal powstał w 15 miesięcy. Obiekt posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. W budynku znajduje się prawie 250 pomieszczeń, a ich łączna powierzchnia użytkowa przekracza 14 tys. m kw. Budynek może być w przyszłości łatwo rozbudowany o kolejne moduły.

Z lotniska w Jasionce w ramach regularnych połączeń pasażerskich można dotrzeć do Warszawy (30 rejsów tygodniowo), Londynu i Monachium (codziennie), Berlina, Dublina, Manchesteru, Bristolu i East Midlands, oraz w sezonie letnim na Korfu. Od końca października 2017 Ryanair rozpocznie loty z Rzeszowa do Glasgow. Połączenia obsługują: PLL LOT, Lufthansa i Ryanair.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama