Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

93 komisje obwodowe będą działały na terenie Rzeszowa podczas niedzielnych wyborów samorządowych. Przeczytajcie, co trzeba zrobić, aby Wasz głos nie został zmarnowany. 

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. Wybieracie kandydatów do rad gmin, powiatu, sejmiku wojewódzkiego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów. Każdy wyborca dostanie 3 lub 4 karty do głosowania. W Rzeszowie, podobnie jak i Przemyślu, Krośnie i Tarnobrzegu, mieszkańcy dostaną trzy karty, bo to miasta na prawach powiatu.  

W przypadku wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta karta jest biała, a nazwiska kandydatów są wydrukowane na różowym tle. Białe są także pozostałe karty. Nazwiska kandydatów do rady gminy są wydrukowane na szarym tle, do rady powiatu na żółtym (tej karty nie dostaną mieszkańcy miasta na prawach powiatu, czyli Rzeszowa), do sejmiku – na niebieskim tle. 

Aby oddać ważny głos, na każdej z kart należy postawić znak X w kratce przy nazwisku wybranej osoby, nie zamazujcie kratek i nie róbcie dopisków. Dzięki temu komisje szybciej policzą głosy i nie będą miały wątpliwości, jaka była intencja osoby głosującej. 

Jeśli się pomylicie, zadbajcie o całkowite zaczernienie kratki z omyłkowo postawionym X, tak aby nie widać było żadnych krzyżujących się linii. W każdym lokalu wyborczym będą działały dwie obwodowe komisje wyborcze: pierwsza przeprowadzi głosowanie, druga policzy głosy i ustali wyniki.

Jeżeli nie wiesz, w jakim okręgu głosujesz i spośród jakich kandydatów będziesz wybierać w Rzeszowie, możesz to wcześniej sprawdzić bez wychodzenia z domu na Interaktywnej Mapie Wyborczej Rzeszowa – TUTAJ

W Rzeszowie osoby niepełnosprawne mają zapewniony bezpłatny transport do lokalu wyborczego od 10:30 do 16:00. Aby skorzystać z takiej możliwości wystarczy zadzwonić na numer 17 875 49 52, który w niedzielę uruchomi Urząd Miasta w Rzeszowie.

W Rzeszowie mieszkańcy będą wybierać 25 radnych w czterech okręgach, prezydenta oraz radnych sejmiku. O urząd prezydenta ubiega się pięciu kandydatów: Tadeusz Ferenc (Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca), Wojciech Buczak (PiS), Maciej Masłowski (Ruch Kukiz’15), Krzysztof Kaszuba (Wolność w Samorządzie) i Łukasz Belter (Nowa Prawica).

Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos Marsz Wybór Fundacji Batorego, apeluje do wszystkich osób, by oddawali głos również na kartach wyborów do sejmików. Cztery lata temu na ten szczebel władzy samorządowej było najwięcej głosów nieważnych, ponad milion osób wrzuciło do urny karty bez żadnego skreślenia, czyli tzw. głosy puste. 

To zmarnowana szansa, ponieważ od decyzji podejmowanych w sejmikach zależą np. strategie rozwoju oraz podział środków unijnych w regionie – podkreśla Joanna Załuska.  

Pamiętajcie, by ze sobą zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja uczniowska lub studencka.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Jeżeli nie wiesz, w jakim okręgu głosujesz i spośród jakich kandydatów będziesz wybierać w Rzeszowie, możesz to wcześniej sprawdzić bez wychodzenia z domu na Interaktywnej Mapie Wyborczej Rzeszowa – TUTAJ.
    Pokazuje kandydatów do Sejmu i Senatu z 2015?!

Comments are closed.