Zdjęcie: Materiały organizatorów

Tegoroczna piąta edycja Art Celebration będzie okazją do świętowania małego jubileuszu autorskiego koncertowego projektu, który na dobre wpisał się w program rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury.

Art Celebration: East United będzie najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającego się w czwartek w Rzeszowie Europejskiego Stadionu Kultury 2017.

W tym roku organizatorzy postanowili skupić się na zaproszeniu wspaniałych muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy oddadzą hołd i nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy Warhola, Wojciecha Kilara, Nachuma Sternheima i Tomasza Stańko.

Lem. Muzyczne sfery”

W ramach Art Celebration odbędzie się polska premiera koncertu „Lem. Muzyczne sfery” – programu sygnowanego przez Vitolda Reka – wybitnego kontrabasistę i kompozytora rodem z Rzeszowa, wieloletniego muzycznego partnera takich gigantów jak Tomasz Stańko czy John Tchicai.

Koncert w rozszerzonym składzie, który stworzą muzycy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem: Dominik Wania (fortepian), Tomasz Sowiński (bębny), Miłosz Pękala (perkusjonalia), Zbigniew Jakubek (instrumenty klawiszowe), Tomasz Nowak (trąbka) i Bartłomiej Skubisz (gramofony, rap, elektronika).

Koncert, to połączenie światów: muzyki akustycznej i elektronicznej, a także dźwięku i słowa. Muzycy stworzą unikalny świat, w którym równorzędną rolę odgrywają zarówno umiejętności wirtuozerskie jak i klimat, przestrzeń i słowo. W program wkomponowane będą czytane na żywo przez dziennikarza i poetę Rafała Potockiego fragmenty powieści „Solaris” Stanisława Lema oraz „dźwięki kosmosu”. 

Vitold Rek & The Spark to pobudzająca wyobraźnie muzyczna podróż po różnych światach. Program miał swoją światową premierę 30 listopada 2016 roku w Darmstadt podczas festiwalu Komet Lem i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Występ był anonsowany m.in. przez Frankfurter Allegemeine Zeitung.

Muzyczny Rzeszów

Advertisement

To część koncertu poświęcona kompozytorom i twórcom związanym z Rzeszowem. Zaproszeni muzycy wraz z towarzyszeniem kwintetu koncertmistrzów Filharmonii Podkarpackiej – Arso Ensemble oraz tenorem Jackiem Ściborem i pianistą Pawłem Węgrzynem wykonają kompozycje Nachuma Sternheima, Wojciecha Kilara i Tomasza Stańko w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach autorstwa Zbigniewa Jakubka i Vitolda Reka. Muzycy zabiorą słuchaczy w podróż po muzycznych ścieżkach Rzeszowa.

Tołhaje – Mama Warhola

Ważnym punktem tegorocznej edycji Art Celebration będzie koncertowa premiera unikatowej płyty „Mama Warhola” utytułowanego neo folkowego zespołu Tołhaje utworzonego w Bieszczadach i mającego w swoim składzie muzyków pochodzenia polsko-ukraińskiego. Płyta, która premierę będzie miała wiosną 2017 zawiera archiwalne nagrania rusińskich pieśni w wykonaniu Julii Warhol – matki Andy Warhola. Przed kilkudziesięcioma laty nagrała je dla siostry ebonitową płytę i wysłała z USA do rodzinnej Mikovej.

Nagrania Julii Warhol będą podane z akompaniamentem zespołu i śpiewem wokalistki Marysi Jurczyszyn. Oprócz dźwięków etno, wydobywających się z cymbałów, liry korbowej i ludowego śpiewu, pojawiają się też elektroniczne i gitarowe brzmienia nawiązujące do nowojorskiego  undergroundu i artystycznego świata Warhola.

Wydanie nowej płyty Tołhajów i koncert Art Celebration zbiega się z kilkoma ważnymi datami. W 2017 roku wypada 30. rocznica śmierci Andy Warhola, jak również 50. rocznica wydania kultowej płyty The Velvet Underground & Nico, na której powstanie Andy Warhol miał duży wpływ i do której zaprojektował okładkę. Zespół Tołhaje pokusił się również o nagranie dwóch coverów z w.w. płyty.

Koncertom będą towarzyszyć specjalnie przygotowane na tę okazję wizualizacje i grafiki.

Art Celebration: East United odbędzie w Filharmonii Podkarpackiej. Początek o 19:00. Wstęp z zaproszeniami, które można odbierać bezpłatnie w siedzibie Estrady Rzeszowskiej przy ul. Jagiellońskiej.

(ira)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama