Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Abradab

Czy w sieci wszystko wolno? Jak budować kulturę ery internetu? – na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy sobotniej debaty „Losy kultury w cyfrowej rzeczywistości” podczas Europejskiego Stadionu Kultury 2017 w Rzeszowie. W debacie weźmie udział m.in. Abradab, legenda polskiego rapu.

Debatę w klubie festiwalowym na rzeszowskich bulwarach organizuje Fundacja Legalna Kultura. Wezmą w niej udział: Kinga Jakubowska, Marcin Kotyła, a także znany raper Abradab, założyciel zespołu Kaliber 44, oraz rzeszowski raper Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz.

Kinga Jakubowska jest kulturoznawcą, prezesem Fundacji Legalna Kultura i autorką Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura, projektów Otwarte Drzwi do Kultury i Kultura Na Widoku. Jakubowska przez wiele lat zajmowała się dystrybucją filmów, posiada długoletnie doświadczenie w sektorze edukacji filmowej i medialnej.

Marcin Kotyła to edukator, animator kultury, socjolog. W Fundacji Legalna Kultura prowadzi działalność edukacyjną z zakresu prawa autorskiego, legalnych źródeł kultury w sieci  i bezpieczeństwa w internecie. Interesują go przemiany zachodzące na styku kultury i technologii, a także zmiany modeli korzystania z zasobów sieci.

Cała czwórka spróbuje znaleźć odpowiedź na pytania, jak w XXI w wieku w dobie internetu kultura może być dostępna, jak z niej korzystać.

Fot. Patryk Kaflowski / Materiały prasowe. Na zdjęciu Bartek "Eskaubei" Skubisz
Fot. Patryk Kaflowski / Materiały prasowe. Na zdjęciu Bartek „Eskaubei” Skubisz

Internet jest ogromnym wyzwaniem choćby dla prawa autorskiego. To wciąż taka rzeczywistość, w której trudno pogodzić interesy artystów, dystrybutorów i odbiorców kultury. Stąd też pojawiające się pytania o przyszłość branży kreatywnej, korzyści i zagrożenia dla twórców oraz ich rolę w tworzeniu cyfrowej rzeczywistości, a także rolę odbiorców, na barkach których spoczywa dziś współodpowiedzialność za budowanie kultury cyfrowej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Fundacja Legalna Kultura promuje korzystanie z kultury z legalnych źródeł, uświadamia zagrożenia związane z piractwem i fakt, że kultura jest wspólnotą twórców i odbiorców.

Misja LK jest oparta na pozytywnym przekazie, Fundacja pokazuje, jak korzystając z najnowszych technologii pozostać człowiekiem etycznym. Legalna Kultura prowadzi m.in. kampanie społeczne „W czerni kina”, „Kultura na widoku”, warsztaty dla uczniów i nauczycieli „Otwarte Drzwi Do Kultury” oraz portal www.legalnakultura.pl promujący legalne źródła kultury.

Debata odbędzie się w sobotę od godz. 15:00 do 16:00. Wstęp bezpłatny.

Pełny program ESK 2017 – TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Zdjęcie: Materiały Fundacji Legalna Kultura
Zdjęcie: Materiały Fundacji Legalna Kultura
Reklama