Zdjęcie: Materiały organizatorów. Na zdjęciu Mobilna Filharmonia

Dla fanów dobrej muzyki, poezji, literatury, folkowych wycinanek a przy tym dobrego humoru Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie  w ramach ESK 2017 przygotowała coś specjalnego w ramach projektu „KWESTIE. Pytam – Czytam – Jestem”. A co konkretnie?

„Wojaże pełne muzycznych wrażeń”

Blok dziecięcy z udziałem Mobilnej Filharmonii poprowadzi warsztaty muzyczne „Wojaże pełne muzycznych wrażeń” już w czwartek 22 czerwca w godz. 9:30-11:00 w klubie festiwalowym na bulwarach. To młody stażem rzeszowski zespół muzyczny, który w sposób lekki, łatwy i przyjemny popularyzuje muzykę klasyczną wśród dzieci.  Na młodych uczestników czeka zabawa w sleeveface,  gry słowne, tańce z rożnych stron świata oraz inne atrakcje-niespodzianki.

„W drodze do rymu”

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Miłośników inteligentnego humoru, barwnych opowieści i niebanalnych piosenek Artura Andrusa na pewno ucieszy możliwość posłuchania na żywo popularnego dziennikarza, autora zarówno książek,  jak i tekstów piosenek, a także artysty kabaretowego. To współautor cyklu reportaży „Z Andrusem po Galicji” zwany Mistrzem Mowy Polskiej. Spotkanie autorskie „W drodze do rymu”, z pochodzącym z Sanoka twórcą, rozpocznie się 22 czerwca o godz. 14 w Galerii Rzeszów (al. Piłsudskiego 44), a poprowadzi je dr Jan Wolski – redaktor kwartalnika „Fraza”, krytyk literacki, edytor, tłumacz, nauczyciel akademicki.

„Lwów. Szkice Miejskie”

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Następnego dnia w piątek (23 czerwca) WiMBP proponuje uczestnikom Europejskiego Stadionu Kultury 2017 recital poezji śpiewanej w duecie Kuby Blokesza i Michała Szuby pod nazwą „Lwów. Szkice Miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj. Autorem muzyki do wierszy tłumaczonych na język polski jest Kuba Blokesz. Szkice Miejskie to spacer po mieście, którego przeszłość odbija się echem w pełnych tajemnic zaułkach Lwowa.

Jakub Blokesz – laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski.  Śpiewa piosenki napisane przez siebie oraz piosenki innych autorów.

 Michał Szuba – Gitarzysta, pasjonujący się flamenco. Gra także na fletach etnicznych, banjo oraz bębnach etnicznych. Występuje pod artystycznym pseudonimem Miguel Moon. Był półfinalistą programu „Mam Talent” 2014 r.

Recital „Lwów. Szkice Miejskie” odbędzie się w Podziemnej Trasie Turystycznej (Rynek 26) w godzinach 17:00-18:30.

Dodatkowo w WiMBP (przy ul. Sokoła 13) można będzie oglądać wystawę fotografii Surena Vardaniana – znanego ilustratora, grafika i fotografa pochodzenia ormiańskiego, miłośnika Lwowa. Wystawa trwać będzie od 26 czerwca  do 31 sierpnia.

„Rachu-Ciachu”

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Natomiast w sobotę 24 czerwca o godz. 16:00 w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP, przy ul. Żeromskiego 2 odbędzie się wernisaż wystawy wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha„Rachu-Ciachu” oraz warsztaty wycinania z papieru motywów charakterystycznych dla baśni i białoruskiej sztuki ludowej.

To wszechstronny artysta, bo zajmuje się  grafiką, wycinanką oraz malarstwem. Wykonuje także dekoracje teatralne i murale. Urodzony w Grodnie, na terenie dzisiejszej Białorusi, po ukończeniu szkoły studiował na Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wycinanki Marka Maksimovicha opowiadają historie dzieci, muzykantów, chłopów, staruszków i aniołów. Pokazują, jak z tradycji może zrodzić się coś, co w połowie jest sztuką ludową, ale funkcjonuje na poziomie świadomego artystycznego działania. Wystawa będzie czynna do 29 lipca.

Pełny program ESK 2017 dostępny jest TUTAJ.

(ira)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama