Zdjęcie: Materiały organizatorów. Na zdjęciu Mobilna Filharmonia

Dla fanów dobrej muzyki, poezji, literatury, folkowych wycinanek a przy tym dobrego humoru Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie  w ramach ESK 2017 przygotowała coś specjalnego w ramach projektu „KWESTIE. Pytam – Czytam – Jestem”. A co konkretnie?

„Wojaże pełne muzycznych wrażeń”

Blok dziecięcy z udziałem Mobilnej Filharmonii poprowadzi warsztaty muzyczne „Wojaże pełne muzycznych wrażeń” już w czwartek 22 czerwca w godz. 9:30-11:00 w klubie festiwalowym na bulwarach. To młody stażem rzeszowski zespół muzyczny, który w sposób lekki, łatwy i przyjemny popularyzuje muzykę klasyczną wśród dzieci.  Na młodych uczestników czeka zabawa w sleeveface,  gry słowne, tańce z rożnych stron świata oraz inne atrakcje-niespodzianki.

„W drodze do rymu”

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Miłośników inteligentnego humoru, barwnych opowieści i niebanalnych piosenek Artura Andrusa na pewno ucieszy możliwość posłuchania na żywo popularnego dziennikarza, autora zarówno książek,  jak i tekstów piosenek, a także artysty kabaretowego. To współautor cyklu reportaży „Z Andrusem po Galicji” zwany Mistrzem Mowy Polskiej. Spotkanie autorskie „W drodze do rymu”, z pochodzącym z Sanoka twórcą, rozpocznie się 22 czerwca o godz. 14 w Galerii Rzeszów (al. Piłsudskiego 44), a poprowadzi je dr Jan Wolski – redaktor kwartalnika „Fraza”, krytyk literacki, edytor, tłumacz, nauczyciel akademicki.

„Lwów. Szkice Miejskie”

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Następnego dnia w piątek (23 czerwca) WiMBP proponuje uczestnikom Europejskiego Stadionu Kultury 2017 recital poezji śpiewanej w duecie Kuby Blokesza i Michała Szuby pod nazwą „Lwów. Szkice Miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj. Autorem muzyki do wierszy tłumaczonych na język polski jest Kuba Blokesz. Szkice Miejskie to spacer po mieście, którego przeszłość odbija się echem w pełnych tajemnic zaułkach Lwowa.

Jakub Blokesz – laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski.  Śpiewa piosenki napisane przez siebie oraz piosenki innych autorów.

 Michał Szuba – Gitarzysta, pasjonujący się flamenco. Gra także na fletach etnicznych, banjo oraz bębnach etnicznych. Występuje pod artystycznym pseudonimem Miguel Moon. Był półfinalistą programu „Mam Talent” 2014 r.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Recital „Lwów. Szkice Miejskie” odbędzie się w Podziemnej Trasie Turystycznej (Rynek 26) w godzinach 17:00-18:30.

Dodatkowo w WiMBP (przy ul. Sokoła 13) można będzie oglądać wystawę fotografii Surena Vardaniana – znanego ilustratora, grafika i fotografa pochodzenia ormiańskiego, miłośnika Lwowa. Wystawa trwać będzie od 26 czerwca  do 31 sierpnia.

„Rachu-Ciachu”

Zdjęcie: Materiały organizatorów
Zdjęcie: Materiały organizatorów

Natomiast w sobotę 24 czerwca o godz. 16:00 w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP, przy ul. Żeromskiego 2 odbędzie się wernisaż wystawy wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha„Rachu-Ciachu” oraz warsztaty wycinania z papieru motywów charakterystycznych dla baśni i białoruskiej sztuki ludowej.

To wszechstronny artysta, bo zajmuje się  grafiką, wycinanką oraz malarstwem. Wykonuje także dekoracje teatralne i murale. Urodzony w Grodnie, na terenie dzisiejszej Białorusi, po ukończeniu szkoły studiował na Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wycinanki Marka Maksimovicha opowiadają historie dzieci, muzykantów, chłopów, staruszków i aniołów. Pokazują, jak z tradycji może zrodzić się coś, co w połowie jest sztuką ludową, ale funkcjonuje na poziomie świadomego artystycznego działania. Wystawa będzie czynna do 29 lipca.

Pełny program ESK 2017 dostępny jest TUTAJ.

(ira)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama