Fot.: Materiały zespołu. Na zdjęciu The Kooks

Brytyjski zespół indie rockowy The Kooks będzie gwiazdą tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. To już oficjalna informacja! Znamy również muzyczne kolektywy.

Wschód Kultury ESK w Rzeszowie odbędzie się już po raz piąty, tym razem w dniach 22-25 czerwca. We wtorek organizatorzy podali, że koncert ESK, będący najważniejszą częścią czterodniowej imprezy, odbędzie się w piątek 23 czerwca o godz. 20:00 na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej.

Potwierdziły się nasze kwietniowe informacje, że tegoroczną gwiazdą ESK będzie zespół The Kooks,

Oprócz The Kooks, na scenie zobaczymy także muzyczne kolektywy z udziałem polskich gwiazd, które w duetach z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają specjalnie zaaranżowane utwory.

Koncert otworzy Bovska, w drugiej części – „Kolektywy” wystąpią: Bednarek i DrymbaDaDzyga (Ukraina); LemON i Rustavi Ensemble (Gruzja); Enej i Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia); BRODKA i UNKLE (Wielka Brytania).

Wstęp na wszystkie koncerty ESK i pozostałe wydarzenia jest bezpłatny. Wydarzenie organizują Urząd Miasta Rzeszowa, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O pozostałych wydarzeniach na ESK pisaliśmy TUTAJ.

1. The Kooks

Zdjęcie: Materiały organizatorów

 

Uznawani są za jedną z ikon brytyjskiego indie-rocka XX wieku. Ich muzyka łączy w sobie elementy rocka, punku, ska, reggae, funku i bluesa. Zespół zaistniał na rynku muzycznym w roku 2006, wydając pierwszy album Inside In/Inside Out, który rozszedł się na świecie w ponad 1,5 milionach kopii, pokrywając się poczwórną platyną w Wielkiej Brytanii.

Album pokrył się platyną również w innych krajach, m.in. w Irlandii (podwójna platyna) oraz Australii. Płyta spędziła ponad pół roku na brytyjskiej liście 20 najpopularniejszych albumów.

Kolejne płyty zespołu również cieszyły się dużą popularnością, były to płyty Konk (2008, numer jeden na brytyjskich listach przebojów, w pierwszym tygodniu sprzedała się w 65 000 egzemplarzy zdobywając tym samym status złotej płyty zarówno w Wielkiej Brytanii jak również w Irlandii), Junk of the Heart (2011) i w 2014 roku album Listen (Album ponownie debiutował na wysokich pozycjach brytyjskich list przebojów).

Ich najpopularniejsze single to m.in. Naive (ponad 45 milionów wyświetleń na YouTube), Bad Habit (Ponad 42 miliony wyświetleń), She Moves In Her Own Way (ponad 21 milionów wyświetleń), Ooh La (Ponad 14 milionów wyświetleń).

The Kooks stylem gry nawiązują do twórczości takich zespołów, jak: The Police, The Strokes, The Everly Brothers, Funkadelic, The Undertones, The Smiths, The Beatles czy The Cure.

The Kooks był wielokrotnie nagradzany, m.in. zdobywając nagrodę dla najlepszego wykonawcy, przyznaną przez widzów brytyjskiego oddziału MTV. Ma na swoim koncie również nagrodę dla Najlepszego Zespołu Wielkiej Brytanii i Irlandii (Best UK & Ireland Act) przyznaną przez MTV Europe Music Awards 2006.

Ponadto  otrzymali nominację na The Brit Awards 2007 za swój singiel She Moves in Her Own Way.

The Kooks wzbudzili zainteresowanie londyńskiej gwiazdy sceny bluesowej – pianisty Joolsa Hollanda, który zaprosił zespół na coroczne Hootenanny, czyli występy zespołów starannie wyselekcjonowanych przez Hollanda.

 

2. Bovska

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Zdecydowanie jedno z największych muzycznych objawień 2016 roku. Pierwszy nakład jej debiutanckiej płyty “Kaktus” wyprzedał się w dwa dni, a jej utwory jeszcze przed premierą albumu biły rekordy popularności w internecie, gdzie dotychczas odtworzono je ponad 10 mln razy. Artystka jest współautorką swojej debiutanckiej płyty, którą stworzyła we współpracy z Janem Smoczyńskim. 

Singlowa piosenka “Kaktus” jest motywem przewodnim czołówki serialu “Druga Szansa”. Artystka otrzymała również Złotą Płytę za sprzedaż ponad 10 tys. egzemplarzy singla „Kaktus”. Bovska ma za sobą występy na najważniejszych Festiwalach w kraju: Open’er  Festival, Orange Warsaw Festival, Slot Art. Festiwal i Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

W marcu 2017 ukazał się drugi album Bovskiej, „PYSK”. Wokalistka została nominowana do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii najlepszy debiut roku.

INTRO

3. Bisz/Radex

Zdjęcie: Materiały organizatorów

W tym roku specjalnie na Koncert Główny ESK zostanie przygotowane intro, które napisze duet  Bisz / Radex. Premierowy utwór duetu będzie mówił o muzyce, o tym jak ważna jest w życiu i o jej wyjątkowej mocy  łączenia ludzi ponad podziałami.

Duet Bisz/Radex tworzą Jarek „Bisz” Jaruszewski, jeden z najbardziej błyskotliwych głosów w rodzimym hip-hopie, członek zespołu B.O.K. i zdobywca Złotej Płyty za album „Wilk Chodnikowy”, oraz Radek „Radeks” Łukasiewicz, świetny producent i lider formacji Pustki, mający za sobą współpracę z takimi artystami jak Monika Brodka czy Artur Rojek.

Na swoim koncie duet ma świeży materiał w postaci bardzo dobrze przyjętej płyty „Wilczy Humor”.  Ich wspólne dzieło stanowi kreatywną i pełną ironii podroż po różnych muzycznych gatunkach i konwencjach. Jest to podróż w dorosłość, w treści pełne dystansu i ironii, a na płaszczyźnie muzycznej odważnie wkraczająca w alternatywę.

„Wilczy Humor” został ogłoszony polską płytą roku wg TVP Kultura oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii album roku Hip Hop.

KOLEKTYWY

4. Bednarek i DrymbaDaDzyga (Ukraina)

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Bednarek

Kamil Bednarek zaczął karierę w formacji StarGuardMuffin, która powstała w 2008 roku. Prawdziwy rozgłos kapeli  przyniosła wygrana jej lidera, Kamila Bednarka, w programie Mam talent! Dzięki temu debiutancki album „Szanuj” z 2010 r. w dwa miesiące osiągnął status podwójnej platyny.

W pierwszych miesiącach 2012 roku działalność StarGuardMuffin została bezterminowo zawieszona, natomiast Kamil Bednarek wraz z perkusistą Maćkiem Pilarzem, klawiszowcem Radkiem Szyszkowskim (obaj SGM) oraz dwoma nowymi muzykami rozpoczął pracę nad nową płytą formacji BEDNAREK. Nagrali razem album „Jestem”.

W czerwcu 2015 ukazała się druga studyjna płyta „Oddycham”, z której część materiału została zarejestrowana na Jamajce. Na albumie gościnnie wystąpiło kilku znamienitych muzyków, między innymi sekcja dęta Deana Fraser’a z Kingston na Jamajce, Junior Kelly czy Albarosie, a z polskich wykonawców Michał Jelonek.

BEDNAREK ma na swoim koncie występy na Festiwalu w Ostródzie, Przystanku Woodstock, w Jarocinie czy na sopockich Top Trendach. Gościł na Wyspach, odwiedził również Stany Zjednoczone.

Drymba Da Dzyga

To ukraińska grupa łącząca w swojej muzyce rodzimy  folk z punk rockiem, ska, funky. Zespół powstał W  2006 roku w Kijowie jako  inicjatywa mająca na celu stworzenie etno -rockowego zespołu, który będzie brzmiał wyjątkowo, właśnie dzięki nieoczywistym połączeniom muzycznych stylów.

Zespół składa się z muzyków, którzy wcześniej zasłynęli w wielu muzycznych projektach takich jak: „Karpatiyany”, „Wolodar”, czy „Lukiny Dew”. O trafności muzycznych wyborów DrymbaDaDzygi świadczy niesłabnąca popularność  i uznanie krytyków, którzy nazywają grupę „ukriańską Garmaną” i stawiają w jednym rzędzie z ukraińską gwiazdą Haydamaky. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Często grają w Polsce, gdzie zdążyli zdobyć sobie całą rzeszę fanów, co potwierdza występ na Przystanku Woodstock, który jest jednym z największych festiwali muzycznych odbywających się w Polsce. Grali również na wielu innych polskich imprezach, jak chociażby na Spotkaniu Filmowym w Czeremsze, Reggae Pikniku Chocianów, Letniej Akademii Filmowej.

5. LemON i Rustavi Ensemble (Gruzja)

Zdjęcie: Materiały organizatorów

LemON

LemON to na polskiej scenie muzycznej jedna z najbardziej spektakularnych karier ostatniej dekady. W zaledwie cztery lata dorobili się czterech płyt, rozpoznawalnego stylu i rzeszy fanów. Ich piosenki wielokrotnie znajdowały się na pierwszych miejscach list przebojów. Stało się tak chociażby z utworami „Napraw”, „Scarlett”, „Spójrz”, „Nice”czy „Jutro”.

Zespół jest również jednym z najchętniej wyświetlanych polskich zespołów na YouTube, ich teledyski obejrzała już kilkudziesięciomilionowa publiczność. LemON jest doceniany przez krytyków muzycznych i dziennikarzy. Zespół kilkakrotnie był nominowany do Fryderyków, a także otrzymał Superjedynkę, Eska Music Award, nagrodę na Sopot Top Trendy i tytuł „przeboju 25-lecia Radia Zet”. Ich płyty sprzedały się  tak dobrze, że osiągnęły status złotej i platynowej płyty.

Ciekawostką jest fakt, że niektóre z ich piosenek są wykonywane w języku łemkowskim. Najnowsza płyta LemON „Tu” już w pierwszym tygodniu po ukazaniu znalazła się na pierwszej pozycji listy sprzedaży OLIS.

Rustavi Ensemble (Gruzja)

Grupa, która stawia sobie za cel spopularyzowanie gruzińskich pieśni i tańców folkowych wśród szerokiej publiczności. Wokaliści z chóru Rustavi opanowali i doprowadzili do perfekcji niezwykłą sztukę synchronicznej improwizacji, której rozliczne przykłady znaleźć można w pieśniach wielu regionów Gruzji. Charakteryzują ich głosy o wyjątkowej barwie, spektakularne kostiumy oraz niepowtarzalny, gruziński, polifoniczny styl śpiewania. Zespół został założony w 1968 roku przez Anzora Erkomaishviliego, wokalistę i folklorystę z wybitnego muzycznego rodu, który sięga aż siedmiu pokoleń wstecz.

Największą zasługą grupy jest to, że jej członkowie odziedziczyli po swoich przodkach zbiorową odpowiedzialność i wiedzę. Rzemiosło i twórczy zmysł Anzora Erkomaishvili, kierownika artystycznego i założyciela zespołu, chórmistrza Badriego Toidze i choreografa Pridona Sulaberidze, odegrały decydującą rolę w tworzeniu się ducha Rustavi.

Obecnie Chór Rustavi tworzy 10 śpiewaków. Twórcza aktywność Rustavi wyraźnie pokazuje, jak doskonale Gruzini opanowali różne aspekty sztuki śpiewu. Grupa wypracowała swój własny styl występów, zapierające dech w piersiach zjawisko, jeśli chodzi o intonację, wokalizację i technikę śpiewu.

6. Enej i Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia)

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Enej

Polsko-ukraiński zespół czerpiący pełnymi garściami z ukraińskiej tradycji. Istnieje od 2002 roku i skutecznie  podbił  serca polskich słuchaczy, co widać,  choćby na polskich listach przebojów, z których Enej praktycznie nie schodzi.  Wydali 5 albumów, w tym jeden koncertowy, zrealizowany podczas Przystanku Woodstock 2011. Płyta „Folkhorod” z 2012 r. zdobyła status potrójnej platyny,  a album ‘Folkorabel” i „Paparanoja” okryły się kolejno złotem i platyną. „Paparanoja” zdobyła także 1.miejsce na liście sprzedaży OliS.

Enej w 2011 roku wygrał w pierwszej edycji telewizyjnego programu muzycznego „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Ich kariera obfituje w nagrody zdobyte na największych i najważniejszych polskich konkursach muzycznych m.in. Eska Music Awards 2012 (Zespół Roku, Piosenka Roku), Superjedynki 2012 (SuperPremiery, Internetowa SuperPremiera iTVP-HD i Onet), TOPTrendy 2012 (Przebój Wiosny 2012 Poplisty RMF FM), Superjedynki 2013 (Superprzebój), TOPtrendy 2013 (Największe Przeboje Roku 2012) i inne.

Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia)

Bałkańskie szaleństwo prosto z Macedonii. Zespół tworzy 11 muzyków, a na ich oryginalne brzmienie  składają się: cztery trąbki, dwie perkusje, trzy rogi tenorowe, tuba i wokal. Razem tworzą doskonałe połączenie współczesnego popu z bałkańskimi rytmami, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Liderem zespołu jest Dzambo Agushev, uznawany za wirtuoza trąbki. Talent muzyczny odziedziczył w genach. Młody Dzambo zainspirował się dokonaniami swojego ojca i wujka Koco, który w Macedonii był muzyczną legendą.

Widząc nieustające zaangażowanie chłopca, Koco postanowił go przyjąć do swojego zespołu „Agushevi Orchestra”, gdzie grał również jego ojciec. W wieku 11 lat został dostrzeżony przez legendarnego saksofonistę Ferusa Mustafowa, który będąc pod wrażeniem tak dużych umiejętności w tak młodym wieku, zaproponował mu nagranie solowej płyty, która później została wydana pod nazwą „Jumbo 11”.

Przez kolejne lata młody muzyk wygrywał wszystkie lokalne konkursy muzyczne. Był tak dobry, że zakazywano mu udziału, by inni uczestnicy konkursów też mieli szansę się wykazać. W 2011 roku Dzumbo pod szyldem Dzambo Agusevi Orchestra wygrał najważniejszy konkurs dla trębaczy – podczas Guca Festival, ogromnego, trwającego ponad 5 dni festiwalu, gdzie spotykają się trębacze i zespoły dęte z całego świata.

Dzięki temu Dzambo wraz ze swoją orkiestrą zyskał międzynarodową popularność i uznanie, co zaowocowało trasami koncertowymi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Środkowej i Australii. W 2012 wygrał na festiwalu w Pehcevo wszystkie możliwe nagrody.

https://www.youtube.com/watch?v=Ibz7PwkfxQc

7. BRODKA i UNKLE (Wielka Brytania)

Zdjęcie: Materiały organizatorów

BRODKA

Najpierw, za sprawą popularnego talent show, została nastoletnią gwiazdą, później musiała udowodnić, że na to zasłużyła. Nie było łatwo, ale od wydanej w 2010 „Grandy” nikt już nie ma wątpliwości, że miejsce Moniki Brodki jest na szczycie. Cóż, w końcu góralka…

W 2012 roku poszła za ciosem, nagrywając fenomenalny minialbum „LAX”, którym pokazała się z zupełnie nowej, roztańczonej strony, a ci, którzy widzieli ją ostatnio na koncertach, wiedzą, że po Monice spodziewać się można właściwie wszystkiego – zniewalających refrenami piosenek, rytmów klubowych i alternatywnych poszukiwań.

Kolejną płytą  znów zaskoczyła. Najnowsza „Clashes” to płyta utkana z kontrastów. Posępne, kościelne organy i pełen wigoru punk rock, teksty o namiętności, miłosnym szaleństwie,
ale i o kuszącej otchłani śmierci. Album, wyprodukowany przez nagrodzonego Grammy Noah Georgesona (znanego ze współpracy z Devendrą Banhartem, Joanną Newson czy The Strokes), ukazał się w maju 2016 r. nie tylko w Polsce, ale również  na świecie.

Tymczasem Brodka zaprezentowała już swoje nowe sceniczne wcielenie m. in. na festiwalach OFF w Katowicach, Spring Break w Poznaniu, Colours of Ostrava w Czechach, SXSW w Austin, USA, a także na trasie 10 koncertów w Wielkiej Brytanii.

„Clashes” jest już Platynowa a Brodka otrzymała za tę płytę Fryderyka w kategorii „Album Roku – Alternatywa”.

UNKLE

Brytyjski zespół założony przez Jamesa Lavelle’a i Tima Goldsworthy’ego. Ich styl określa się najczęściej jako trip hop, ale grupa chętnie sięga także po rocka i electro. Istnieją od 1994 r. i od tego czasu współpracowali już z takimi gwiazdami jak: Thom Yorke (Radiohead), Dj Shadow, Josh Homme (Queens Of The Stone Age), Ian Brown, Robert Del Naja (Massive Attack).

Wydali 6 albumów, które zostały świetnie przyjęte przez krytyków i publiczność, co odzwierciedlają rankingi sprzedaży płyt, gdzie każdy wydany przez UNKLE album utrzymywał się przez długi czas na wysokich pozycjach.

Ich muzyka była wielokrotnie wykorzystywana w filmach („Gorączka”, „Ultimatum Bourne’a”), programach telewizyjnych i grach komputerowych („Assasin Creed”, „Need for Speed”, „Grand Theft Auto”). Do ich piosenek nakręcono kilkanaście teledysków, a pracowali przy nich tak znani reżyserzy jak Jonathan Glazer, Shynola, czy Jake Scott.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl