Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Kaliber 44

20 projektów, prawie 40 różnorodnych wydarzeń, 350 artystów z dziewięciu krajów – tak w skrócie przedstawia się tegoroczna edycja Wschodu Kultury w Rzeszowie, którego częścią będzie Europejski Stadion Kultury. Wystąpią m.in. Kayah, Kaliber 44, L.U.C. Nie zabraknie światowej gwiazdy.

Wschód Kultury w Rzeszowie odbędzie się po raz piąty w dniach 22-25 czerwca. To projekt kulturalny, w którym biorą udział także dwa inne polskie miasta – Białystok i Lublin. Uczestniczą w nim również kraje Partnerstwa Wschodniego – Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina.

W ciągu czterech dni – od czwartku do niedzieli – w różnych punktach Rzeszowa odbędzie się kilkadziesiąt imprez, m.in. koncerty, wystawy, warsztaty aktorskie, konkursy, spotkania z twórcami, widowiska muzyczne.

Podczas koncertu głównego (drugiego dnia ESK) na Stadionie Miejskim wystąpi plejada polskich gwiazd, które wykonają specjalnie zaaranżowane utwory wspólnie z partnerami muzycznymi z Europy i świata.

1. 22 CZERWCA (CZWARTEK)

Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Vitold Rek

Na rzeszowską publiczność w pierwszy dzień WK ESK czeka klub festiwalowy na rzeszowskich bulwarach, czynny przez wszystkie dni imprezy. W tym miejscu jak zawsze można znaleźć wiele atrakcji. W tym roku będą to wystawy plenerowe: „Dobranocki ze Wschodu” i „Sięgając do korzeni”, a także „Wojaże pełne muzycznych wrażeń” – wyjątkowy blok dziecięcy z udziałem Mobilnej Filharmonii, przybliżający dzieciom muzykę klasyczną w lekki, łatwy i przyjemny sposób.

Ciekawą  atrakcją będą również warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ, które rozpoczną się w klubie festiwalowym o godz. 11:00. Pochodząca z Kazachstanu artystka, pracująca również w Rosji, we Włoszech i Francji, poprowadzi dla dzieci warsztaty techniką cyfrowo-manualną, których tematem będzie natura i wakacje, a owocem – wyjątkowy plakat. Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki na każdym etapie: od pomysłu do realizacji końcowej.

„Opowieści o stworzeniu świata” to z kolei muzyczno-teatralna propozycja Emilii Raiter – opowieść o powstaniu Ziemi i ludzi, ukazująca mity i wierzenia z różnych kultur: słowiańskiej, afrykańskiej, oceanicznej i hinduskiej.

Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przedstawią multimedialną prezentację o kulturze białoruskiej i ukraińskiej oraz opowiedzą o dobranockach swojego dzieciństwa.

Czwartkowy wieczór w klubie festiwalowym zapowiada się koncertowo-filmowo: o 21:00 odbędzie się  koncert tria Rogiński, Trzaska,Moretti z towarzyszeniem Wacława Zimpla, a od 22.30 pokazy filmowe.

Art Celebration: East United

Pierwszy dzień festiwalu to również muzyczna perełka – o godz. 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej, w ramach projektu Art Celebration: East United zagrają wspaniali muzycy związani z Podkarpaciem, którzy nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańko.

W ramach Art Celebration odbędzie się polska premiera koncertu „Lem. Muzyczne sfery” – programu sygnowanego przez Vitolda Reka, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego kontrabasistę i kompozytora.

Miłośników inteligentnego humoru, barwnych opowieści i niebanalnych piosenek Artura Andrusa na pewno ucieszy możliwość posłuchania na żywo popularnego dziennikarza i artysty kabaretowego. Spotkanie autorskie „W drodze do rymu” rozpocznie się o godz. 14 w Galerii Rzeszów, a poprowadzi je dr Jan Wolski.

2. 23 CZERWCA (PIĄTEK)

Fot.: Materiały zespołu. Na zdjęciu The Kooks

Drugi dzień festiwalu to oczekiwany przez miłośników oryginalnych brzmień koncert główny –realizowane z rozmachem wielkie plenerowe widowisko na Stadionie Miejskim. Na scenie pojawią się polskie gwiazdy, które wspólnie z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają w duetach specjalnie przygotowane utwory. Wszystko w wśród multimedialnej scenografii i w zjawiskowej oprawie świetlnej.

Koncert będzie się składał z trzech części: Koncertu otwarcia, Kolektywów i Koncertu światowej gwiazdy, którą w tym roku będzie brytyjski zespół indie rockowy The Kooks, choć organizatorzy jeszcze tego nie potwierdzili, podobnie, jak nie wiadomo na razie, jakie będą kolektywy.

Popołudnie i wieczór w klubie festiwalowym upłyną pod znakiem spektakli, wystaw i artystycznych spotkań, m.in. z Przemysławem Wiśniewskim, twórcą Teatru FOTOgrafii, w którym przedstawienia nie istnieją na scenie, a tylko na fotografiach, stając się jednocześnie zapisem twórczych poszukiwań artysty i jego wizją teatru.

Poetycka podróż do Lwowa

O godz. 17:00 w Podziemnej Trasie Turystycznej rozpocznie się koncert poezji śpiewanej duetu Kuba Blokesz i Michał Szuba pt. „Lwów. Szkice miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj.

Ze sceny na rzeszowskim Rynku również rozbrzmiewać będą rytmy z pogranicza różnych gatunków i kultur. Wystąpi 5’nizza oraz L.U.C & Rebel Babel Ensemble.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

5’nizza to grupa łącząca różne style muzyczne od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox, po muzykę kabaretową i jazz, a nawet punk-rock. Wolność artystyczna, eklektyzm, a także zaangażowanie w kwestie współczesnego świata – to wartości, na których budują swoją artystyczną tożsamość. Na ich koncerty przychodzą tysiące oddanych fanów, wypełniając największe sale w całej Europie.

L.U.C Łukasz Rostkowski to kompozytor, autor tekstów, wokalista, performer. Za rozmach, odwagę i konsekwencję w swojej twórczości, a także eklektyzm oraz niekonwencjonalne pomysły zdobył wiele nagród i nominacji do najważniejszych nagród kulturalnych.

Rebel Babel to międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra złożona z orkiestr dętych. Podczas Europejskiego Stadionu Kultury Rebel Babel Ensemble stworzą orkiestry z Ukrainy, Białorusi, Litwy i oczywiście Polski, a gościnnie wystąpi Kayah i KALIBER 44.

Fot. Joanna Bród / Rzeszów News. Na zdjęciu L.U.C
Fot. Joanna Bród / Rzeszów News. Na zdjęciu L.U.C

3. 24 CZERWCA (SOBOTA)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Piotr Cyrwus – Zapiski oficera Armii Czerwonej

Trzeci dzień ESK będzie okazją, aby w samo południe (godz. 12:00) spotkać się w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy Tatiany Cariuk-Falewicz „Świteź i okolice – 200 lat po Mickiewiczu”. Artystka pochodzi z Białorusi, jest założycielką i prezesem Towarzystwa Filomatów PRAMIEN w Nowogródku, zdelegalizowanego przed wyborami 2006 r. Z aparatem fotograficznym przemierza Białoruś i Litwę śladami Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej, a także szlakiem tatarskim i żydowskim na Kresach.

Fotograficzne eskapady odbywała również w Turcji, we Włoszech, Anglii, Azji Środkowej, a także w Uzbekistanie i Kazachstanie.

Natomiast o godz. 16 w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP, przy ul. Żeromskiego 2 odbędzie się wernisaż wystawy wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha „Rachu-Ciachu” oraz warsztaty wycinania z papieru motywów charakterystycznych dla baśni i białoruskiej sztuki ludowej. Wystawa będzie czynna do 29 lipca.

Wycinanki Marka Maksimovicha opowiadają historie dzieci, muzykantów, chłopów, staruszków i aniołów. Pokazują, jak z tradycji może zrodzić się coś, co w połowie jest sztuką ludową, ale funkcjonuje na poziomie świadomego artystycznego działania.

Piotr Cyrwus jako oficer Armii Czerwonej

W tym dniu w klubie festiwalowym odbędzie się również spektakl pt.  „Zapiski Oficera Armii Czerwonej”, w którym główna rolę gra Piotr Cyrwus, aktor Teatru Polskiego w Warszawie.
O godz. 19.30 w Bazylice Najświętszej Marii Panny odbędzie się rzeszowska prapremiera dzieła All Night Vigil, Rachmaninowa, w wykonaniu Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej. Dzieło jest uważane za najcenniejsze dziedzictwo muzyczne kościoła prawosławnego, powstało na kanwie tradycyjnych melodii Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii oraz Grecji.

Sobotnia noc, od godz. 23 to silent disco – jedna z największych atrakcji klubu festiwalowego, a zarazem stały punkt programu Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury.

4. NIEDZIELA (25 CZERWCA)

Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Ostatni dzień imprezy to okazja, aby wziąć udział w otwartych warsztatach teatralnych dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w klubie festiwalowym według autorskiego programu Piotra Cyrwusa. Nie zabraknie również plenerowych pokazów kina dokumentalnego „Kino ze Wschodu” oraz wystaw towarzyszących.

Kolejne propozycje to Bitwa o Wschód – zawody taneczne w stylu hip hop, integrujące środowisko taneczne z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz Smyk Arena – interaktywne warsztaty dla dzieci, których celem jest zapoznanie uczestników z tradycyjną kulturą Wschodu.

O godz. 19:00 w Teatrze Maska rozpocznie się spektakl „Romeo i Julia”. Ponadczasowy dramat Szekspira zostanie przedstawiony w dwóch planach: warstwę tradycyjną przedstawią mnisi, którzy poprzez drewniane, rzeźbione lalki opowiedzą historię Romea i Julii. Warstwa ta zostanie zestawiona z młodymi aktorami, reprezentującymi świat współczesny widzom. Będą oni również interpretatorem dramatu, prezentując własną opowieść na tle wydarzeń z Werony.

Balet na Rynku

Wieczór w klubie festiwalowym to koncerty muzyki elektronicznej. Zagrają białoruskie zespoły: SHUMA, Mustelide, CherryVata.

Na Rynku będzie można obejrzeć „Le Spectre de la Rose” – balet współczesny w wykonaniu polskich i ukraińskich artystów. To autorska interpretacja odpowiadająca oryginalnej miniaturze choreograficznej Michaiła Fokina z 1911 roku pt. „Duch Róży”. Muzykę do spektaklu na żywo wykona Szymon Tomczyk, a twórcą choreografii jest Anatoliy Ivanov.

Podczas rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury zostanie realizowanych 20 projektów artystycznych, 38 różnorodnych wydarzeń, w których weźmie udział 350 artystów z dziewięciu krajów (Ukraina, Gruzja, Macedonia, Wielka Brytania, Białoruś, Litwa, Niemcy, Kazachstan, Armenia).

Organizatorem Wschodu Kultury ESK są miasto Rzeszów i Narodowe Centrum Kultury.

redakcja@rzeszow-news.pl