Zdjęcie: Materiały teatru. "Chłopi"
Reklama

„Chłopi” Władysława Reymonta w wykonaniu Teatru Powszechnego w Warszawie, konferencja naukowa „Nowe czy stare czy mitologie?” oraz panel dyskusyjny „Nowe <<książki zbójeckie>>, czyli co infekuje zbiorową wyobraźnię Polaków?” – to program na 25 listopada, czyli przedostatni dzień Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. 

4. Festiwal Nowego Teatru – 65. Rzeszowskie Spotkania Teatralne, którego organizatorem jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej, odbywa się pod hasłem: „NOWE MITOLOGIE/ DYBUKI. przepisywanie pamięci”. Festiwal rozpoczyna się 17 listopada i potrwa do 26 listopada.

25 listopada na Dużej Scenie „Siemaszki” wystawiona zostanie sztuka „Chłopi”, na podstawie powieści Władysława Reymonta w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Wieś Lipce ukazana w spektaklu warszawskiego Teatru Powszechnego jest miejscem odsłonięcia polskiej mentalności, a także ludzkiego ducha, podporządkowującego się cyklowi natury.

We współczesnych Lipcach obecny jest problem przemocy wobec kobiet, wykluczenia społecznego i zagrożenia środowiska naturalnego. Brakuje tu jednak prawdziwych ludzi. Zastępują ich zwięrzęco-robotyczno-ludzkie hybrydy. Spektakl zacznie się o godzinie 19:00, bilety w cenie: 60 zł.

Tego dnia odbędą się również dwa otwarte  wydarzenia towarzyszące. O 10:00 w Szajna Galerii rozpocznie się druga odsłona konferencji naukowej (konwersatorium) „Nowe czy stare czy mitologie?”. Będzie to kontynuacja konferencji z poprzedniego dnia, zatytułowana „Pułapki reprezentacji w sztuce i instytucji”. Uczestnicy zajmą się problemem, czy współczesna sztuka podejmując tematy polityczne i społeczne, jest autentycznie zaangażowana, czy raczej udaje zaangażowanie. Zagadnieniem zajmą się przedstawiciele Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Na godzinę 12:00 zaplanowano natomiast panel dyskusyjny „Nowe <<książki zbójeckie>>, czyli co infekuje zbiorową wyobraźnię Polaków?”. Uczestnicy dyskusji postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy doczekaliśmy się nowych „książek zbójeckich” o sile manifestów, zaszczepiających w Polakach zbiorowe nieposłuszeństwo?

Pełny program 4. FNT jest TUTAJ. Festiwalowi patronuje Rzeszów News.

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama