Zdjęcie: Materiały teatru. "Św. Idiota"
Reklama

Obłąkani to podobno tacy, którzy z rozmysłem zakładają maskę szaleństwa. Aby się o tym przekonać wystarczy przyjść do „Siemaszki” w poniedziałek 20 listopada na „Św. Idiotę” wg Fiodora Dostojewskiego w reż. Janusza Opryńskiego.

Każdy dzień czwartej edycji Festiwalu Nowego Teatru – 56. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych to kolejna dawka niesamowitych emocji. Te w poniedziałek (20 listopada) będzie zapewniał warsztat Forum Młodych Krytyków” (godz. 12:00) oraz spektakl „Św. Idiota” wg Fiodora Dostojewskiego w reż. Janusza Opryńskiego (czas trwania: 195 min. (jedna przerwa), bilety w cenie 40 zł – parter, 30 zł – balkon).

W adaptacji Dostojewskiego Janusz Opryński pozostaje wierny propozycji filozofa Cezarego Wodzińskiego, który w 2000 roku napisał o rosyjskich jurodiwych, obłąkanych, pomyleńcach i głupcach, jako o tych którzy z rozmysłem przyjmują maskę szaleństwa, aby ukrywać pod nią mądrość. Diagnoza reżysera brzmi: „Cały świat drży. (…) oś świata przesunie się, na ukos. I nie pomoże poczciwa Lizawieta Prokofiewna Jepanczyn, próbując ratować świat, wierząc, że stary porządek nas jeszcze raz ocali.”

Po spektaklu o godz. 22:30 przewidziane są „Rozmowy o teatrze”.  4. FNT  trwa od 17 do 26 listopada. Program TUTAJ. Festiwalowi patronuje Rzeszów News.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama